Cold-mix Neden Yasaklandı

07.11.2023
Cold-mix Neden Yasaklandı

Cold-mix neden yasaklandı yazımızda cold mix yasaklandı mı, cold mix damla yasaklandı mı, cold mix damla neden yasaklandı, cold mix kaç aylık bebeklerde kullanılır ve cold mix öksürüğe iyi gelir mi gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz

Cold Mix Yasaklandı mı

Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların belirtilerinin ortaya çıktığı günlerde kullanılabilen cold mix yasaklanmamıştır. İçerisinde Ladin özü ve Okaliptus bulunan bu ürün burun tıkanıklığı ve buna bağlı nefes almakta zorlanma, alerjik burun akıntısını önleme gibi nedenlerle kullanılan bir üründür.

Cold-mix Neden Yasaklandı

Eczanelerde halen daha satışı devam etmekte olan cold mix yasaklanmadı. En yakın eczaneden bu inhaler damla formundaki ürünü temin edebilirsiniz. Fiyatı yaklaşık olarak 90 TL olan cold mix haricen kullanılabilmektedir.

Cold Mix Zararlı mı

Cold Mix içerisinde mentol, kafur, alkol ve reçine bulunmayan bir üründür. İçerisinde %0,5 Okaliptus ve %1.20 oranında Ladin özü bulunan damla formundaki ürün bilinçli bir şekilde kullanılması halinde sağlığa zarar vermemektedir. İçerdiği Sineol ve Alfa Pinen (Kampfen) havada asılı duran virüslerin solunum yoluyla ağız ve burunda yer alan hücrelere tutunarak vücuda katılmasını engelleyici etkiye sahiptir.

Klinik araştırmalar gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığında burundaki kalınlaşmış mukozanın incelerek burun akıntısının daha atılır hale getirdiğini ve burun tıkanıklığını bu şekilde engellediğini göstermiştir. Bunların dışında direkt olarak cold mix cilt üzerine uygulanması zararlıdır. Bir anda yoğun yapısı sayesinde cildi yakabilir, tahriş edebilir ve çeşitli alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu ürünü solunum yoluyla vücudunuza almalısınız ve bunun da dozunu çok kaçırmamalısınız.

Aşırı damlatmak veya ara vermeden çok uzun süre ürünü solumak beklenmeyen bir etkiye yol açabilir. Yetişkinler 3 – 4 saat ara vererek 2 damla şeklinde kullanabilirler.

Cold Mix Kaç Aylık Bebeklerde Kullanılır

Cold mix havaya karıştırılarak solunan bir ürün olduğundan bebeklerde de kullanılabilmektedir. Burun tıkanıklığı problemi olan bebeğe uygulamak için 1 – 2 damla bebeğin kıyafet yakasına damlatılarak soluması sağlanmalıdır. Direkt cilde uygulamayınız ve fazla bastırmayınız. Döküldükten sonra hızlı bir şekilde buharlaşarak nefes yoluyla vücuda girer ve etkisini hızlı bir şekilde gösterir. Çocuklarda ve yetişkinlerde günde 4 kere 2 damla giysi yakasına damlatılarak kullanılabilir.

Direkt cilde uygulanmamalıdır. Yüze, burun ve ellere sürülmesi önerilmez. Soğuk buhar makinesinin içerisine eklenerek de kullanılabilir. 1 – 2 damladan fazla eklenmemelidir. İlaç olmadığı için her yaştan bebekte kullanılabilir. Ancak bebeklerdeki doz miktarı yetişkinlere ve çocuklara oranla daha düşük seviyede tutulmalıdır.

Cold Mix Öksürüğe İyi Gelir mi

Cold mix içeriği burun tıkanıklığını gidermeyi hedef alan ve solunumu rahatlatmak için özel olarak geliştirilmiş bir üründür. Bu nedenle öksürüğe iyi gelmemektedir. Öksürükle birlikte burun tıkanıklığı şikayetiniz varsa belirtilerinizi hafifletmek için cold mix deneyebilirsiniz.

Öksürük için de ek olarak hekiminizin verdiği ilaçları kullanmaya devam ediniz. Doktorunuza cold mix ile kullandığınız ilaçların bir etkileşiminin olup olmayacağını mutlaka konuşmalısınız. Bununla birlikte bu damla bronşiyal astım atakları ve boğmaca hastalığında kullanımı önerilmez.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.