Diaformin Neden Yasaklandı

12.01.2024
Diaformin Neden Yasaklandı

Diaformin neden yasaklandı yazımızda diaformin yasaklandı mı, diaformin ne zaman yasaklandı ve diaformin 1000 mg kilo verdirir mi gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Diaformin Yasaklandı mı

Aktif maddesi metformin olan diaformin, diyabet hastalığında kullanılan bir ilaç türüdür. Bazı ülkeler, Diaformin ilacının hastalar tarafından kullanılmasını yasaklamıştır. Çünkü bu ilacın içeriğinde bulunan metformin maddesi, karaciğer ve böbrekte ciddi sağlık problemlerini tetikleyebilmektedir. Yine diaformin ilacının bazı parti numaralarında, ciddi yan etkilere neden olabilecek yüksek seviyelerde genetiğiyle oynanmış risin, diğer adıyla patates nişastası tespit edilmiştir.

Bazı ülkeler, bu gerekçeyle diaformin ilacının kullanılmasını yasaklamış veya geri çağırmıştır. Ancak tüm bu tespitlere rağmen diaformin ilacı bazı ülkelerde halen kullanılmaya devam etmektedir. Doktorların, hastaların durumunu değerlendirmesinin ardından Diaformin ilacını hastalara reçete etmesi çok daha sağlıklıdır. Diaformin ilacının kullanımı ülkemizde yasaklanmış olup, Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç firmasından savunma yapması istenmiştir.

Diaformin Neden Yasaklandı

Türkiye’de kullanılan bir ilaç türü olan Diaformin, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından piyasadan çekilmesi yönünde karar alınmıştır. Bu kararına gerekçe olarak EMA, Diaformin ilacının içeriğindeki etken maddesi metforminin belirli üreticiler tarafından üretim sürecinde, ürünlerinde nitrozamin kontamisyonu saptandığını göstermiştir.

Nitrozaminler ise kanserojen madde türünden etken bir madde olduğu için EMA, üreticilere üretim süreçlerini değiştirmeden evvel Diaformin ve bu kapsama giren ilaçların piyasadan kaldırılması önerisinde bulunmuştur. EMA tarafından alınan bu kararı dikkate alan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu da Diaformin ilacının satışını bir süreliğine askıya almıştır.

Diaformin Ne Zaman Yasaklandı

Diyabet hastalığının tedavi edilmesinde kullanılan bir ilaç türü olan Diaformin, ülkemizde üretilen ve satılan bir ilaç türü olmasına rağmen ilacın etken maddesinin metforminin kanser yapıcı olduğu yönündeki iddialardan dolayı 2021 yılının Mart ayından itibaren ülkemizde kullanılmasına yasak getirilmiştir.

Diaformin, ülkemizde diyabet hastalığının yanı sıra Behçet hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaç türüydü. Bazı ülkelerin ilaç denetleme kurumlarının ise metformin etken maddesinin kanser yapıcı olmadığını iddia etmesi bu yasaklama kararında farklı görüşler ortaya çıkmasına neden olduğundan konu halen tartışmalıdır.

Diaformin 1000 mg Kilo Verdirir mi

Kilo şikayeti olan ve zayıflamak isteyen insanlar için en sağlıklı kilo verme yöntemi şüphesiz sağlıklı bir şekilde diyet yapmaktır. Ancak uzmanlar önerdiği takdirde sağlığa zararı olmayan ve zayıflamayı destekleyen ilaçlarda kullanılabilmektedir. Bazı kişiler ise bu zayıflama ilaçlarını kullanmaktansa, tip 2 diyabet hastalarının kullandığı ve tedavi edici etkiye sahip diaformin türündeki ilaçları kullanmayı tercih etmektedir.

Kan şekerini düzenleyici etkisi olan ve bu nedenle de iştahı baskılanabilen diaformin 1000 mg ilacının ise kilo verdirip verdirmediği çok fazla araştırılmaktadır. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu ilacı kullanmadan önce obezite ve şeker hastalığı şüphesiyle bir endokrinoloji doktoruna muayene olmakta ve daha sonrada bir diyetisyenle görüşmekte fayda vardır.

Doktor tavsiyesi doğrultusunda diaformin 1000 mg kullanılacaksa, doktorun önerdiği günlük doza kesinlikle uyulmalıdır. Ayrıca hasta insanlarda bile yan etkileri görülebildiğinden dolayı tercihe göre zayıflamak için kullanılabilecek bir ilaç türü olmadığı kesinlikle unutulmamalı ve mutlaka doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır. Diaformin ilacının yan etkileri arasında kusma, ishal, bulantı, iştah kaybı, çarpıntı, nefes darlığı, uykusuzluk ve şişkinlik en yaygın görülen belirtilerdir. Bu ilaç, zayıflamak için bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı takdirde bu yan etkiler daha ileri seviyelere ulaşabildiğinden daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Diaformin 1000 mg kullanılarak zayıflama, halk arasında en fazla konuşulan konular arasında olmakla birlikte bu konuyla ilgili internet üzerinden de çok fazla araştırma yapılmaktadır. İştah kesici bir yapıya sahip olduğundan ve kan şekerini dengelediği için kontrollü yemek yemeyi kolaylaştırdığından dolayı zayıflamaya olumlu etkisi olsa da hekim kontrolünde bilinçli olarak kullanılması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır.

Diaformin Yasaklandı mı
Diaformin Yasaklandı mı

Diaformin ile Glukofen Aynı mı

Diaformin ilacının etken maddesi metformin, Glukofen ilacının etken maddesi de glifordur. Her iki ilaçta tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Glukofen, Diaformin ilacının muadili olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de her iki ilacın aynı etkiye sahip olduğundan bahsedilebilir. Bir şeker ilacı olan

Glukofen de tıpkı Diaformin ilacı gibi kan şekerini dengeleyici etkiye sahiptir. Ancak kan şekerini düşürmenin zamanı ve ilacın dozu çok önemlidir. Bu nedenle de Glukofen kullanan şeker hastaları, tıpkı Diaformin ilacı gibi ilacı tok karnına ve dozunda almaya çok dikkat etmelidir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.