Paranox Fitil Neden Yasaklandı

16.02.2024
Paranox Fitil Neden Yasaklandı

Paranox fitil neden yasaklandı şeklinde paylaşılan bilgiler hastalar için kafa karışıklığına yol açabilir. Tedavi edici amaçlı olarak kullanılan sağlık araçları arasında ilaçlar en önemli yeri teşkil edenler arasındadır. İlaçlar da kendi içinde farklı formlarda satışa sunulurlar. Bunlar arasında fitiller de vardır. Fitil makattan verilir.

Özellikle ağrı kesici, mide bulantısı giderme ve ateş düşürme amaçlı olan fitiller bebek ve çocuklarda sıklıkla tercih edilir. Bu noktada da farklı markaların fitilleri vardır. Onlardan bir tanesi de Paranox isimli fitildir. Son dönemlerde ateş düşürücü etkisi son derece güçlü olan fitilin yasaklandığına dair bilgiler bulunuyor. Bu da beraberinde doğal olarak Paranox fitil neden yasaklandı sorusunu beraberinde getiriyor.

Paranox Fitil Yasaklandı mı

Paranox fitil yasaklandı mı sorusuna öncelikle yanıt vermek gerekir ise şu bilgi verilebilir: Resmi makamlardan yapılan tam açıklama şu şekildedir: Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca ateş düşürücü ve de ağrı kesici-ateş düşürücü olarak kullanılmakta olan Paranox adı ile satışa sunulan ilacın piyasadan toplatılmasına kurum tarafından 11 Haziran 2021 tarihinde karar verilmiştir. Burada toplatılan ve yasaklanan ilacın ismi tam ismi ise Paranox 120 m gram / 15 m gram Supozituvar biçimindedir. Yasalarda mevcut olan Geri Çekme Yönetmeliği doğrultusunda bu karar verilmiştir.

Paranox Fitil Neden Yasaklandı

Paranox fitil neden yasaklandı konusunda Sağlık Bakanlığı tarafından resmi yapılan bir açıklama mevcut değildir. Lakin ilaçların çekilme ve yasaklanma sebebi ilgili yönetmeliklerde açıklanmış durumdadır. Buna istinaden de ilacın risk içeren yönleri olma ihtimaline karşı bebek ve çocukların yaşamını riske atmama adına böyle bir karar verilmiş olduğunu tahmin edilmektedir.

Paranox Fitil Hangi Durumlarda Verilir?

Paranox fitil hangi durumlarda verilir sorusunun yanıtını bu ilacı kullananlar çok net bir biçimde bilir. Belli bir ay ve yaş seviyesinde olan bebeklere ve çocuklara ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak verilir. Etken maddeleri itibarı ile son derece güçlü bir ateş düşürücüdür. Ailelerin hayatını kurtaran bir ilaçtır. Özellikle yüksek ateşlerde etkilidir.

Paranox Fitil Yasaklandı mı
Paranox Fitil Yasaklandı mı

Paranox Toplatildi mi?

Paranox toplatildi mi sorusunun yanıttı üstte de net bir biçimde ifade edildiği gibi evet toplatıldı biçimindedir. İlaç şu an için piyasada olan bir ürün değildir. Tüm yukarıda ismi geçen ilaçlar satışa sunulduğu her yerde satıştan kaldırılmış olup, fitilin hiçbir yerde satışı yoktur. Buna istinaden de piyasada bulunması hiçbir biçimde mümkün değildir.

Paranox S Kaç Dakikada Etki Eder?

En çok merak edilen olgulardan bir tanesi de Paranox s kaç dakikada etki eder sorusunun yanıtıdır. Çünkü sonuçta büyükler çocuklarının – bebeklerinin bir an evvel sağlığına kavuşmasını ister. Tam da bu noktada bakıldığında daha önce kullananların da son derece iyi bildiği gibi Paranox S kullanıldıktan yarım saat sonra etkisini belli etmeye başlar. İki saat sonra ise bariz bir biçimde fark görülür. Tam etkisi 2 saat sonra net bir biçimde ortaya çıkar.

Paranox S İle Paranox Arasındaki Fark

Paranox S ile Paranox arasındaki fark birçok kişi tarafından merak edilen bir olgudur. En basit biçimde ifade edilmesi gerekir ise Paranox S daha hafif ve sadece içinde ateş düşürücü ve ağrı kesici bileşenleri olan bir fitildir. Paranox ise az bile olsa içinde fenobarbital bilinen ifade ediş biçimi ile uyuşturucu olan bir fitildir. Bebeklerde Paranox S kullanılmalıdır.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.