Zaditen Öksürüğe İyi Gelirmi

12.01.2024
Zaditen Öksürüğe İyi Gelirmi

Zaditen öksürüğe iyi gelirmi yazımızda zaditen şurup ne işe yarar, zaditen şurup öksürüğü keser mi, zaditen şurup kaç yaşında kullanılır ve zaditen şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Zaditen Şurup Ne İşe Yarar?

Sıklıkla reçete edilen zaditen şurup ne işe yarar diye bakıldığında alerji tedavisinde kullanıldığı görülür. Alerji sebebiyle ortaya çıkan belirtilerin hafifletilmesini sağlayan bu ilaç 6 aylıktan büyük olan bebeklerin kullanımı için uygundur.

Kullanım sıklığının ve dozunun doğru ayarlanması gerekir, aksi halde istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Şurubu kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Antihistaminik bir ilaç olan zaditen şurup aksırma, burun akıntısı, öksürük ve tıksırma gibi belirtilere karşı da etkilidir. Şurup içildiğinde histamin adı verilen kimyasal maddenin vücutta salgılanması azalır ve şikayetler kaybolmaya başlar.

Zaditen Öksürüğe İyi Gelir mi

Bir tür anti enflamatuar ilaç olan zaditen vücuttaki alerjik tepkiyi kontrol altına alarak iltihabın azalmasını sağlar. Zaditen öksürüğe iyi gelir mi diye bakıldığında fayda sağladığı görülür. Öksürük alerjik reaksiyonlardan biri olduğunda şurupla birlikte bu tür şikayetler ortadan kalkar.

Alerji kaynaklı olan öksürüklere karşı kısa sürede etki eder. Ancak soğuk algınlığı sebebiyle oluşan öksürüklerin tedavisi konusunda yetersiz kalabilir. Bu nedenle kullanım öncesinde doktor muayenesi yapılmalı ve uygun görüldüğü takdirde bu şurup içilmelidir.

Zaditen Şurup Öksürüğü Keser mi?

Doktorun talimatlarına uygun olarak kullanılan zaditen şurup yetişkinlerde ve çocuklarda aynı şekilde içilmez. Kullanım miktarı amacına ve yaşa göre farklılık gösterir. Günde genellikle bir ölçek ile iki ya da üç kere alınır.

Doğru kullanıldığı takdirde alerji sebepli olan öksürük şikayetini ortadan kaldırır. Eğer şurupta doz aşımı yapılırsa bilinç bulanıklığı, uyuşukluk, bulanık görme, baygınlık, baş dönmesi, aşırı terleme, kalp atışında düzensizlik gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda mutlaka doktora ya da eczacıya danışılmalıdır.

Zaditen Şurup Öksürüğü Keser mi?
Zaditen Şurup Öksürüğü Keser mi?

Zaditen Şurup Kaç Yaşında Kullanılır?

Alerji şikayetlerini azaltmak için zaditen kaç yaşında kullanılır diye araştırıldığında 6 aylıktan başlayıp 17 yaşına kadar aktif olarak kullanılabildiği görülür. Yetişkinlerde kullanımı şurup yerine tablet formu içindir. 3 yaş ile 17 yaş arasındaki çocuklarda kahvaltı ve akşam yemeği ile birlikte günde iki kere bir tatlı kaşığı zaditen şurup verilebilir. Bu yaş grubunun altında kalan bebeklerde ise vücut ağırlığına göre ölçü ayarlaması yapılır. Kullanılması gereken doz miktarı ve ne kadar sıklıkla içilmesi gerektiği doktor tarafından ayarlanmalıdır.

Zaditen Şurup Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılır?

Şurup ve diğer ilaçların kullanımında saklama koşullarına ekstra dikkat etmek gerekir. Zaditen şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır diye bakıldığında şişe ömrünün dört hafta olduğu görülür. Geriye kalan kullanılmayan kısım saklanmamalıdır.

Şurup mutlaka son kullanma tarihi ile uyumlu olarak muhafaza edilmelidir. Son kullanma tarihi şurubun ambalajının üzerinde yazılıdır. Eğer bu süre içerisinde şurubun kullanımı kesilecekse doktorla konuşulmalı ve ilaç kademeli şekilde azaltılarak kesilmelidir. Astım, uyku, ağrı kesici ve başka antihistaminikler ile birlikte kullanılması uygun değildir.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.