Bricanyl Şurup Neden Yasaklandı

11.01.2024
Bricanyl Şurup Neden Yasaklandı

Bricanyl şurup neden yasaklandı yazımızda bricanyl şurup nedir ne için kullanılır, bricanyl şurup yasaklandı mı, bricanyl şurup öksürüğü arttırır mı ve bricanyl şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

İlaç kullanımına karşı duyarlı hastalar için kullandıkları ilaçların yasaklanıp yasaklanmadığına ya da yasaklama gerektirecek etkilerinin bulunup bulunmadığına yönelik bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu sebeple Bricanly şurup yasaklandı mı konusunda bilgi arayanlar olabilmektedir. Bricanyl şurup nedir ne için kullanılır konusu bu sorunun cevabına açıklık getirebilir.

Bricanyl Şurup Nedir Ne İçin Kullanılır?

Bricanyl şurup terbütalin ve guaifenesin ihtiva eder. 100 mg’lik şişelerde berrak ve renksiz bir çözelti olarak satılır. Bricanyl şurup niçin kullanılır konusuna bakılacak olursa; şurup etkisini solunum yollarını genişleterek göstermektedir. Böylelikle de nefes almayı kolaylaştırır. Astım gibi solunum yollarını etkileyen ve nefes almayı zorlaştıran hastalıkların tedavisinde hastayı rahatlatıcı etkisi sahiptir. Şurup rahatlatıcı etkisini nefes alıp verme güçlüğüne sebep olan balgamı yumuşatarak atılması şeklinde de göstermektedir.

Bu şurup akut biçimde astım atağında etkili olmayacaktır. İdame bir tedavidir ve belirli solunum hastalıklarının tedavisinde tek başına kullanılmamaktadır. 6 yaş üzeri çocuklarda ve ergen ya da yetişkinlerde kullanılabilir. Kullanım dozuna doktor karar verir. 12 yaşına kadar çocuklarda dozaj azalmaktadır. Doz aşımında ciddi etkileri olabileceğinden dikkatli davranılmalıdır.

Bricanyl Şurup Yasaklandı mı?

Bricanyl şurup astım gibi hastalıklarda hastanın güçlükle nefes aldığı durumların idame tedavisi için kullanılmaktadır. Bricanyl şurup 2023 fiyatı 46.31 TL’dir. Reçetesiz veya reçeteyle eczanelerden temin edilebilen bir şuruptur. Tüm bu bilgiler ışığında bricanyl şurup yasaklandı mı sorusu hayır şeklinde cevaplandırılabilir. Bu şurubun kısıtlandığını ya da yasaklandığını dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Bricanyl Şurup Neden Yasaklandı

Hastalar ilaçları konusunda hassasiyet gösterebilirler. Kullandıkları ilaçlar hakkında bilgi almak istediklerinde bricanyl şurup yasaklandı mı soruları ile karşılaşarak; bricanyl şurup neden yasaklandı şeklinde sorulara kapılabilirler.

Bricanyl şurubun piyasadan toplatıldığına, kısıtlandığına ya da yasaklandığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bu şurup reçeteli ya da reçetesiz biçimde eczanelerden güncel fiyatı karşılığında temin edilebilir. Bricanly şurup neden yasaklandı konusunda sağlık bakanlığının bir açıklamasına rastlanmamaktadır.

Bricanyl Şurup Yasaklandı mı?
Bricanyl Şurup Yasaklandı mı?

Bricanyl Şurup Öksürüğü Arttırır mı?

Bricanyl şurup solunum yollarını genişletici bir etkiye sahiptir. Nefes alma güçlüğü durumlarında hastanın nefes almasını kolaylaştırır. Bunun yanında şurubunun etkileri arasında balgamı yumuşatarak öksürüğü azaltması da bulunmaktadır. Dolayısıyla bricanyl şurup öksürüğü arttırır mı sorusunun aksine şurubun öksürüğü dindirici etkisi bulunmaktadır.

Bricanyl Şurup Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılır?

İlaçların son kullanma tarihleri önemlidir. İç ve dış ambalajındaki kullanma tarihi geçmiş, bayat ilaçlar tüketilmemelidir. Özellikle şuruplar için ambalaj açıldıktan sonra ilacın tazeliğini koruyup korumayacağı merak edilir.

Bricanyl şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır sorusunun yanıtı şurubun saklama koşullarına bağlıdır. İlaçlar, ambalaj üzerinde bulunan son kullanma tarihine kadar geçerlidir. Şurup 25 derecenin altında oda sıcaklığında son kullanma tarihine kadar tazeliğini korur.

Bricanyl Şurup Kullanan Anneler

Bricanly şurup çocuk popülasyonunda da kullanılmaktadır. Ancak şurubun 6 yaş altı için kullanımı önerilmez. 6 ile 12 yaş arası ve 12 yaş üstü için bricanyl şurup kullanan anneler, şurubu çocuklarına rahat içirdiklerini belirtmektedir. Ayrıca bricanyl kullanan annelerin yorumları arasında çocuklarında öksürüğü azalttığı da bildirilmiştir. Bricanyl kullanan anneler için emzirme döneminde şurubun zararlı bir etkisi bildirilmemiştir ancak hekime danışılmalıdır.

Bricanyl Şurup Balgam Söktürür mü?

Bricanyl şurup tek başına balgam söktürücü değildir. Şurubun balgam söktürücü etkisi vardır ancak astım gibi belirli tür hastalıklarda nefes almayı kolaylaştırmak ve balgamı azaltarak öksürüğü hafifletmek için reçete edilir. Bricanyl şurup balgam söktürür mü sorusunun cevabını arayanlar, şurubu balgam söktürücü etkisi nedeniyle kullanmak istediklerinde doktora danışmadan ilaç kullanmamaları gerektiği konusunda dikkatli olmalıdır.

Bricanyl Duo Nedir Ne işe Yarar

Bricanyl Duo, terbütalin sülfat ve guaifenesin etken maddeli şuruptur. Terbülatin sülfat, solunum yolunda nefes almayı kolaylaştırır. Guaifenesin ise balgam söktürerek solunum yollarını rahatlatır. Bricanyl Dua çocuk şurubu mu? Brucanyl şurup ne için kullanılır? Bricanyl Dua reçetesiz alınır mı soruları sıklıkla araştırılmaktadır.

Bricanyl Duo Şurup Çocuğa Verilir mi

Bricanyl duo şuruptur. İlaçların şurup formları, genellikle çocukların da kullanımına uygun olduğundan bricanyl duo çocuğa verilir mi diye sorulabilir. Bu şurup 6 yaş ve üzerinde kullanıma uygundur. Altı yaşın altında kullanılmamalıdır. Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda kullanılan ilaçlara çok dikkat edilmeliler. İlaçlar doktor denetimi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bricanyl Duo Şurup Neden Yasaklandı

Bricanyl Dua, nefes darlığında bronş açıcı etkisiyle hastayı rahatlatır. Solunum yolunun genişlemesinde etkilidir. Bricanyl kullanıldığı yerler arasında solunum yollarını tutan balgamın yumuşatılması da vardır. Belirtilen solunum sorunları için idame tedavidir. Şurup 100 ml şişede satılmaktadır. Ölçü kaşığı ise 5ml’dir. Çocuk popülasyonu olan şuruplarla ilgili endişeler olabilir.

Ayrıca Belçika’nın konuya ilgi çekmesiyle birlikte çocuk şuruplarının çoğunluğunda 6 yaş altında kullanımın yasaklanmış olması aileleri tedirgin edebilir. Aileler bricanyl dua şurup neden yasaklandı sorusunu yöneltebilmektedir. Bricanyl şurup yasaklandı mı? Konuyla ilgili araştırma yapılacak olursa Bu şurubun piyasada güvenle kullanıldığı ve yasaklamadığı görülecektir.

Bricanyl Duo Kaç Saatte Bir Verilir

İlaçların dozları ve nasıl kullanılacağına doktorlar tarafından karar verilir. Hastanın durumuna ve hastalığın şiddetine bağlı olarak Bricanyl duo dozu ne kadar olmalı sorusunun yanıtı da değişebilir. 12 yaşından büyüklerle yetişkinlerde günlük 3 doz yeterli olmaktadır. Uygulama sabah, öğle, akşam şeklinde ve ortalama 7-8 saat aralığı ile yapılabilir. 6-12 yaş arası çocuklarda ise günlük doza çocuğun kilosuna göre doktor karar verir.

Bricanyl Reçeteli mi

Hiçbir ilaç doktor denetimi olmadan kullanılmamalıdır. Hastalar semptomların nedenlerine yönelik muayene olduktan sonra doktorun reçetelendirdiği ilacı önerilen doz ve süre içinde kullanmalıdır. Bricanyl reçeteli mi şeklinde sorular gelebilir. Bu ilaç beyaz reçeteyle satılmaktadır. Şurup yalnızca eczanelerden temin edilebilir.

Bricanyl Şurup Taşikardi Yapar mı

Her ilacın çeşitli derecelerde yan etkileri olabilir. İlaçların yan etkilerine kullanım talimatlarında ulaşılabilir. Bricanyl şurup çok yaygın biçimde bağ ağrısı ve titreme yapabilir. Bricanyl tablet yan etkileri arasında yaygınlığı bilinmeyen derecede Supraventriküler taşikardi de vardır. Bu taşikardide kalp kulakçıklarında patolojik çarpıntı ve ritm bozukluğu görülmektedir. Şurup formunda ise yaygın olarak taşikardi bildirilmiştir. Beicanyl şurup taşikardi yan etkisi 10 kişide bir kişiden az etkiye sahiptir.

Bricanyl Kimler Kullanamaz

Bricanyl şurup 6 yaş üzeri kullanıma uygundur. Altı yaşın altında çocuklar kesinlikle kullanamaz. Geriatrik gruba bakıldığında yetişkinlerle aynı dozda kullanılabilir. Anne ve bebekte kalp problemlerine sebep olabileceği için hamilelikte kullanılmamalıdır. Hamile kalmayı planlayanlar da bu şurubu kullanmamalıdır. Şurubun kullanımıyla ilgili doktordan detaylı bilgi alınabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.