Çiğneme Tableti Yutulursa Ne Olur

09.01.2024
Çiğneme Tableti Yutulursa Ne Olur

Çiğneme tableti yutulursa ne olur yazımızda çiğneme tableti ne işe yarar, çiğneme tableti çiğnenir mi emilir mi ve ağızda dağılan tablet yutulur mu gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Çiğneme Tableti Ne İşe Yarar?

Farklı türleri bulunan çiğneme tabletleri az su ile ya da hiç su kullanılmadan alınan haplardır. Tablet sıkıştırma yöntemi ya da ıslak granülasyon yöntemleri ile üretilirler. Suya erişimi olmayan seyir halindeki hastalar, pediatrik ve geriatrik hastalar ile yutma güçlü çeken hastalar bu tabletleri kullanabilecek kişiler arasında yer alır.

Çiğneme tabletleri ne işe yarar diye bakıldığında bu tabletler ağızda dağıldıkları takdirde diğer ilaçlar gibi ağızda acı ve istenmeyen bir tat bırakmazlar. Uygun parçalanma ve yağlanma özelliğine sahip olan tabletler genellikle önce dişler arasında ezilen ve sonra çiğnenen şekildedir. Tabletlerin hoş tatlı olması sayesinde pediatrik öneriler için uygun görülür. Çözünmeyi artıran bu tabletler daha fazla biyoyararlanım sağlarlar.

Çiğneme Tableti Çiğnenir mi Emilir mi

Genellikle yemeklerden bir saat önce ve yatmadan önce kullanılan çiğneme tabletleri için uygun kullanım ile doz doktor tarafından belirlenir. 12 yaş üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde kullanımı daha uygundur. Çiğneme tableti çiğnenir mi diye bakıldığında doğru kullanım şeklinin çiğnenmemesi ya da emilmemesi olduğu görülür. Gün içerisinde üç defaya kadar kullanılabilir.

Alerji durumu için özel olarak geliştirilen çiğneme tabletleri de vardır. Bunlar genellikle 6 ile 14 yaş arasındaki pediatrik hastalarda kullanılır. Yıl boyu devam eden alerji ve mevsimsel alerjik rinit durumlarında çiğneme tabletleri kullanmak fayda sağlayacaktır. Bu tabletlerin yutmadan önce çiğnenmesi tavsiye edilir. Tabletlerin ne şekilde alınacağı kullanım amacına göre farklılık gösterecektir.

Çiğneme Tableti Yutulursa Ne Olur?

Çiğneme tabletleri diğer klasik haplardan farklı bir yapıda olduğundan kullanımı ile ilgili merak edilenler oldukça fazladır. Çiğneme tableti yutulursa ne olur sorusu sıklıkla merak edilen noktalardan biridir. Bu tabletlerin dış yüzeyi hemen eriyebilen ve pürüzsüz bir yapıdadır. Bu nedenle yutulduğunda ya da çiğnendiğinde herhangi bir sıkıntıya sebep olmayacaktır.

Ağızda kolayca dağılabilen bir yapıya sahip olan tabletler suda eritilmemeli ya da direkt yutulmamalıdır. Doğru kullanma şekli mutlaka hekim tarafından anlatılmalı, kullanım süresi boyunca bu anlatıma uyulmalıdır. Tabletler toz sorbitol, dekstroz, mannitol, laktoz ve boyalar içerdiğinden kullanım sonrasında ağız içerisinde ferahlık hissi bırakacaktır.

Ağızda Dağılan Tablet Yutulur mu?

Herkes ilaç kullanımı konusunda bilinçli olmalıdır. Bu nedenle ağızda dağılan tablet yutulur mu ve benzeri sorulara yanıt aramak gerekir. Bazı ilaçların bağırsakta çözülmesi gerekir. Çiğneme tabletlerini ise doğrudan yutmamak, ağızda dağıldıktan ve parçalandıktan sonra yutmak önerilir. İlacın daha hızlı emilim sağlaması için çiğnenerek kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Çiğneme tabletlerinin etkili olabilmesi için saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Nem almayan kuru bir yerde saklanmalıdır. Eğer ilacın fazla çiğnenmesi gerekiyorsa başlangıçta çene ağrısına yol açması normal kabul edilir. Çiğneme tabletleri düşük mukavemete sahip olduğundan dolayı kullanım esnasında hastaların ekstra dikkatli olmaları gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.