Saxenda Reçetesiz Alınır mı

19.10.2023
Saxenda Reçetesiz Alınır mı

Saxenda reçetesiz alınır mı yazımızda saxenda reçetesiz satılır mı, saxenda kimler kullanabilir, saxenda 1 kutu kaç gün gidiyor ve saxenda devlet karşılıyor mu gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Saxenda Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Obezite sorunlarına karşı yardımcı olmak için geliştirilen savexda ilacı Amerika Birleşik Devletleri’nde FDA tarafından onay almıştır. Saxenda nedir ne için kullanılır diye bakıldığında bu ilacın kilo kaybına yardımcı olduğu görülür. İştahı kontrol eden ilaç açlık hissini azaltır ve midede dolgunluk yaratır.

Ayrıca vücuttaki insülin salgısını artırarak şeker seviyesinin kontrol altına alınmasına katkıda bulunur. Bu olumlu etkilerin ortaya çıkabilmesi için ilacın doğru şekilde kullanılması gerekir.

Saxenda Reçetesiz Alınır mı?

Zayıflamak isteyenlerin sıklıkla talep ettiği saxenda reçetesiz alınır mı diye merak edilir. İlaç doktor tarafından reçete edilir ve önerilen dozda kullanılması gerekir. Obezite tedavisinde kullanılan ilaç yaşam tarzına göre verilir. Sağlık uzmanlarınca verilen kullanım önerilerine eksiksiz olarak uyulmalıdır. Kişisel tıbbi urum, sağlık geçmişi ve yaş ilacın dozajı ile kullanma talimatlarını doğrudan etkileyecektir.

Saxenda Reçetesiz Satılır mı?

Kullanım süresi ideal kiloya ulaşana kadar olan saxenda ilacı bu süre içerisinde eczanelerden temin edilir. İlacın düzenli kullanılabilmesi için saxenda reçetesiz satılır mı sorusunun cevabı merak konusudur. İlaç yalnızca reçeteli olarak satılır. Enjekte şeklinde uygulanır ve günde bir kere enjeksiyon şeklinde alınır. Kilo vermek isteyenlerin bir çoğu bu ilacı araştırıp alma isteğindedir.

Saxenda Kimler Kullanabilir

Her ilaç doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Saxendayı kimler kullanabilir diye araştırıldığında başta obezite hastaları olmak üzere diyet ve egzersizle kilo kaybetmekte zorlananlar, vücut kitle indeksi yüksek olan kişiler, diyabet ya da kardiyovasküler hastalığı olanlar bu ilaç için uygun kabul edilir. Bu kişilerin ilacın kullanımı sırasında düzenli takip edilmesi gerekir. İlacın bırakılması, doz artırımı ya da devam etmesi mutlaka doktor kontrolünde olacaktır.

Saxenda 1 Kutu Kaç Gün Gidiyor?

Saxenda ilacının genel kullanım şekli günde 1 dozdur. İlacın miktarı hafta geçtikçe yavaş yavaş doktor tarafından artırılır. Bu sayede iştahı keserek mideyi yavaşlatması daha sağlıklı olacaktır. Saxenda 1 kutu kaç gün gidiyor diye bakıldığında kutu içerisinde 1, 3 veya 5 adet kullanıma hazır şekilde olan kalemler bulunur. Her bir kalem 3 ml’de 18 mg liraglutid içerir. İlacın başlangıç dozu 0.6 mg’dır. Bir hafta aralıklarla hastanın durumuna göre artış yapılabilir.

Saxenda Devlet Karşılıyor mu?

Reçeteli bir kilo verme ilacı olarak ifade edilen saxenda toplamda altı ay boyunca kullanılır. Aile hekimi tarafından yazılmayan bu ilaç için saxenda devlet karşılıyor mu sorusu sıkça sorulur. İlaç SGK kapsamında değildir. İğne ile tedaviye başlandığında düzenli kullanım önemlidir.

Böylece kısa süre içerisinde 20 kilo vermek dahi mümkündür. Bu süre içerisinde sağlık uzmanının tavsiyelerine eksiksiz olarak uymak gerekir. Ancak şiddetli karaciğer yetmezliği bulunan, iltihaplı bağırsak hastalığı olan kişilerin saxenda ve benzer kilo vermeye yardımcı ilaçları kullanmaları tavsiye edilmez.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.