Sakinleştirici İlaçlar Reçetesiz Alınır mı

16.11.2023
Sakinleştirici İlaçlar Reçetesiz Alınır mı

Sakinleştirici ilaçlar reçetesiz alınır mı yazımızda eczaneden alınabilecek sakinleştiriciler, sakinleştirici ilaç isimleri nelerdir ve sakinleştirici ilaç reçetesiz satılır mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Eczaneden Alınabilecek Sakinleştirici

Sakinleştirici ilaçlar özel içeriği sayesinde vücutta depresyon seviyesinin ve serotonin düzeyinin artmasını engeller. Özellikle depresif ve obsesif kompulsif bozukluklar ile anksiyete bozukluklarının tedavisinde etkilidir. Bu tür ilaçların içerisinde fluvoksamin, fluoksetin, paroksetin, sitalopram, essitalopram gibi etken maddeler vardır.

Eczaneden alınabilecek sakinleştirici ilaç bu etken maddeleri sayesinde fayda sağlar. İlaçların istenilen faydayı verebilmesi için uzman doktor tarafından verilen dozda ve önerilen sürede kullanılması gerekir. Bilinçsiz kullanım ya da ilacın aniden kesilmesi istenmeyen etkiler oluşmasına yol açabilir. Daha doğal olması adına bazı durumlarda bitkisel içerikli sakinleştiriciler de kullanılabilir. Çoğu sakinleştirici alındığı andan itibaren vücutta sersemlik, uyku hali ve yorgunluğa sebep olur. Ancak bu normal olarak kabul edilir, endişelenmemek gerekir.

Sakinleştirici İlaçlar Reçetesiz Alınır mı?

Anksiyete, uyku ve stres gibi durumlar için sakinleştirici ilaçların kullanımı önerilir. Sakinleştirici ilaçlar reçetesiz alınır mı diye bakıldığında bazı ilaçların bu grupta olduğu görülecektir. Özellikle Atarax, cipralex, prozac, risperdal, cymbalta, lustral ve efexor en çok kullanılan ilaçlar arasındadır. Ağır antidepresanlar olarak bilinen ve bağımlılık yapan bazı sakinleştirici ilaçların reçeteli olarak alınması gerekir.

Lizan kapsül, Xanax, Ativan Expidet, Diazem ve Nervium reçeteli sakinleştiriciler şeklinde ifade edilir. Hangi ilacın kullanılması gerektiğine doktor tarafından yapılan muayene sonrasında karar verilir. Hastalığın durumuna göre ilaç türü ve kullanılan doz farklılık gösterecektir.

Sakinleştirici İlaç İsimleri Nelerdir?

Sakinleştirici ilaçlar doğrudan merkezi sinir sistemine etki eder. Bu nedenle bazı kişilerde ilaç kullanımından sonra uyku hali görülür. Panik atak hastaları üzerinde faydaları olan ilaçlar kişilerde rahatlama sağlar. Bu tür ilaçların kullanımı bol su ile olmalıdır. Eğer alkol ve benzeri zararlı maddelerle birlikte alınırsa son derece tehlikeli sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Çözdürme ya da enjekte gibi yöntemlerle alındığında sakinleştiriciler vücutta istenmeyen etkilere yol açabilir. En çok kullanılan sakinleştirici ilaçlar arasında Xanax, Diazem, Lizan kapsül, ativan expidet, Diapam ampül, nervium, Avertyn, Citoles, Esram ve Esmax gibi ilaçlar yer alır. Her bir ilacın kullanın şekli içeriğine ve hastanın durumuna göre belirlenir. Doktor önerilerine eksiksiz olarak uymak gerekir.

Sakinleştirici İlaç Reçetesiz Satılır mı

Sakinleştirici ilaçlar kendi içerisinde reçeteli ve reçetesiz olmak üzere gruplara ayrılır. Genellikle ağır içerikli ve bağımlılık yapma olasılığı yüksek olan ilaçlar reçeteli olarak verilir. Bu ilaçların alınabilmesi için hastanın sağlık durumunun ilacın içeriğine uygun olması gerekir.

Sakinleştirici ilaçlar reçetesiz satılır mı diye bakıldığında bu grubun en çok satılan ilacının atarax olduğu görülecektir. Ani atak durumlarını ve sinir sistemi bozukluklarını önleyen ilaçlar önerilen dozun üzerinde alınmamalıdır. Tablet formunda olan sakinleştiriciler bol su ile yutulmalı, zamanı geçen ilaç bir sonraki seferde çift olarak içilmemelidir. İlaçların kullanımı kadar bırakma aşamasının da önemli olduğu unutulmamalıdır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.