Bactroban Krem Neden Yasaklandı

10.11.2023
Bactroban Krem Neden Yasaklandı

Bactroban krem neden yasaklandı yazımızda bactroban krem açıldıktan sonra ne kadar kullanılır, bactroban krem yanma yapar mı, bactroban krem yasak mı ve bactroban krem hamilelikte kullanılır mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Bactroban krem hala eczanelerde satışı yapılan yasaklanmamış bir kremdir.

Ciltteki enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan antibiyotik türevi olan bu ilaç eczaneden yalnızca reçete ile alınabilmektedir. Bu durumda yasaklanmış bir ilaç olmadığını belirtelim.

Bactroban Krem Neden Yasaklandı

Bactroban krem ülkemizde yasaklanmamıştır. Ancak bir dönem üretilen bazı serilerde ürünlerin numaraları yayınlanarak potansiyel kontaminasyon (kirlenme) sebebiyle piyasadan toplatılmıştır. Bu işlem yalnızca üretim sırasında oluşmuş olabilecek bir problemin güvenlik amacıyla gerçekleştirilmiştir. Doktorunuz Bactroban yazmışsa güvenli bir şekilde eczaneden alıp ilacınızı kullanabilirsiniz.

Bactroban Krem Hamilelikte Kullanılır mı

Bactroban krem içerisinde mupirosin etken maddesini içeren bir antibiyotik kremdir. Eğer hamileyseniz Bactroban kullanmadan önce bu durumu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. İlacı kullanıyorsanız ve hamilelik şüpheniz varsa ilacı kullanmayı bırakıp hekiminize danışınız.

Bactroban Krem Yanma Yapar mı

Bactroban kremin yaygın görülen yan etkileri arasında bölgesel yanma vardır. Ancak buna eşlik eden kaşıntı, kuruluk, üşüme hissi, eritem gibi birtakım alerjik reaksiyonlar varsa ilacı kullanmayı bırakıp bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. Kullanmanız gerekenden fazla miktarda bactroban sürdüğünüzü fark ederseniz bir peçete ile fazlalığı almanız yeterlidir.

Bactroban Krem Sivilceye Sürülür mü

Bakteriyel cilt enfeksiyonları için kullanılan Bactroban kullanım alanı arasında sivilce yer almamaktadır. Sivilce probleminiz için bir cildiye uzmanından destek alabilirsiniz. Reçetesiz olarak eczaneden BactrobAn alamayacağınız için ilacı sivilcelerinize sürmek için haricen satın almanız mümkün değildir. Antibiyotik ilaçlar yalnızca belirli bakterilere uygun etken madde ile hazırlanan ve yalnızca hazırlandığı bakterileri yok etmeye veya sayısını azaltmaya yardımcı olan ilaçlardır.

Sivilceler bakteriyel kaynaklı enfeksiyon içeren oluşumlar değildir. Ayrıca bu ilacın uzun süreli ve bilinçsiz kullanımı istenmeyen etkilere yol açabilir. Bu nedenle sivilcelerin tedavisine Bactroban krem uygun değildir.

Bactroban Krem Yasak mı

Bactroban krem bir dönem paketlenmiş bazı ürünlerin serilerinde kontaminasyon ihtimali taşıdığı için geri toplatılmıştır. Ancak bu durum ilacın yasaklandığı, satışının durdurulduğu veya üretiminin bittiği anlamına gelmemektedir. Doktorunuzun bu ilacı uygun görmesi halinde uygun dozda ve belirtilen sürede ilacınızı kullanınız.

Bactroban Krem Yasak mı
Bactroban Krem Yasak mı

Bactroban Krem Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılır

Bactroban kremi açtıktan sonra reçetede yazan dozda ve sürede kullanınız. Genellikle ilacın kullanım süresi 10 gün kadar olmaktadır. Bu süreçte fayda görmediğinizi ve sağlık probleminizin ilerlediğini fark ederseniz yeniden hekiminize danışarak durumu bildiriniz. Bir süre sonra yeniden aynı sağlık probleminiz ortaya çıktıysa tekrar doktorunuza muayene olmalı ve bu ilacı kullandığınızda yaşadığınız deneyimi (faydalı olup olmaması, ne zaman kullandığınız vb.) doktorunuza bildirmelisiniz.

Hekiminiz başka bir ilacı daha uygun görebilir ve yaşadığınız sağlık sorunu görünürde aynı olsa da başka bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Özellikle antibiyotik kullanımının bilinçli olması son derece önemli olduğundan kendi inisiyatifinizle ilaç kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.