Dolven Şurup Yasaklandı

12.01.2024
Dolven Şurup Yasaklandı

Dolven şurup yasaklandı mı yazımızda dolven şurup neden yasaklandı, calpol ve dolven arasındaki fark ve yasaklanan ateş düşürücü şuruplar gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Dolven Şurup Yasaklandı mı

İçeriğinde barındırdığı nimesulid etken maddesinden dolayı Dolven şurubun bazı ülkelerde kullanımına yasak getirilmiştir. Ülkemizde ise 2013 yılında çıkarılan bir kararnameyle, ilaç endüstrisince üretilen ve etken maddesi nimesulid olan ilaçların karaciğer hasarına (hepatotoksisitesi) neden olmasından dolayı kullanımının sınırlandırılması kararlaştırılmıştır.

Bu kararname kapsamında dolven şurubun içeriğinde nimesulid olduğu için ülkemizde kullanılması yasaklanmıştır. Ancak bunun tüm dolven şuruplar için geçerli olduğu söylenemez. Çünkü Dolven şurubunun içeriğinde ülkeden ülkeye farklı bileşenler olabilmektedir.

Dolven Şurup Neden Yasaklandı

Ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihaplı ağrıları hafifletici etkisi olan dolven şurup, nezle, grip, burun tıkanıklığı, kulak ağrısı, mukoza iltihabı, diğer iltihaplı ağrılar ve diş ağrısının tedavisinde de kullanılmaktadır. Etken maddesi paracetamol ve fenilefrin hidroklorür olan dolven şurup neden yasaklandı ve dolven şurup yasaklandı mı sorularının yanıtı çok fazla araştırılmaktadır. Dolven şurup, ülkemizde reçetesiz satılan ilaçlar sınıfında yer almaktadır. Ancak dolven şurubun güvenli kullanımı için hekim tarafından önerilen dozajda kullanılması son derece önemlidir.

Dolven şurup neden yasaklandı sorusunun yanıtını araştıran insanlar, dolven şurubun kullanımının ülkemizde yasak olmadığı bilgisiyle karşılaşmaktadır. Eczanelerde reçeteli olarak da satılan dolven şurubun eczanelerdeki fiyatı ise 38 lira 40 kuruştur. Dolven şurup, yan etkilere de neden olabilen bir ilaç olduğu için bazı hastalara hekim tarafından önerilmeyebilir. Mesela tansiyon rahatsızlığı, astım, glaukom gibi sağlık problemi olanların bu ilacı kullanması hekim tarafından tavsiye edilmeyebilir. Bundan dolayı da Dolven şurubu kullanmadan evvel kesinlikle bir doktora veya eczacıya danışılmalıdır.

Dolven Şurup Neden Yasaklandı
Dolven Şurup Neden Yasaklandı

Calpol ve Dolven Farkı Nedir

Her iki şurubunda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanımı oldukça yaygındır. Ancak her iki şurubun arasında bazı farklar vardır. Aktif bileşeni parasetamol olan calpol şurup, çocuklara özellikle tavsiye edilmektedir. Kullanımı oldukça kolay ve genellikle de tatlandırılmış olan Calpol şurup, bebekler içinde kullanımı uygun ilaç sınıfındadır. Aktif bileşeni parasetamol olan dolven şurubun, diğer bileşenleri arasında kafein ve kodein gibi bileşenlerde vardır. Bu da Dolven şurubunu, Calpol şurubuna göre daha etkili bir ağrı kesici haline getirmektedir. Ayrıca Dolven şurubunun yan etkileri daha kuvvetli görülebildiği için genellikle reçeteyle satılmaktadır.

Calpol ve dolven şuruplarının temel farkı ise dolven şurubunun içeriğindeki bileşenlerden dolayı daha etkili bir ağrı kesici olmasıdır. Bu nedenle de çocuklar ve hafif şiddetteki ağrılar için Calpol özellikle önerilmektedir. Herhangi bir ilacı kullanmadan evvel, bilinçli bir kullanım için kesinlikle doktora danışmada fayda vardır.

Yasaklanan Ateş Düşürücü Şuruplar Hangileridir

Ülkemizde son senelerde, bazı ateş düşürücü şurupların yan etkilerinden dolayı yasaklanması veya kısıtlaması tartışılmaya başlanmıştır. İçeriğinde metamizol ismindeki bir ateş düşürücü ve aynı zamanda ağrı kesici olan şurupların, ciddi yan etkilerinden dolayı kullanımı kısıtlanmıştır. Bu tür şuruplar, ciddi kanama, bağışıklık sisteminde bozukluklar ve ağır cilt reaksiyonları gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Yine bazı ülkelerde ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi olan bazı şurupların kullanımına yasak getirmiştir.

Hindistan, içeriğinde nimesulid ismindeki nonsteroid anti-enflamatuar ilaç (NSAID) olan Nimulid şurubunun kullanımını, cilt reaksiyonları ve karaciğer hasarı gibi yan etkilerinden dolayı yasaklamıştır. Özellikle çocuklar için kullanılan bazı ateş düşürücü şurupların kullanımına birçok ülke yasak getirmiştir. Bu şuruplar içerisinde çok yaygın olarak kullanılan ve içeriğindeki kodein isminde opioid ilacın kötüye kullanımından dolayı yasaklanan ‘purple drank’ olarak da bilinen prometazin-kodein şurubu başı çekmektedir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.