Gripin Yasaklandı mı

10.01.2024
Gripin Yasaklandı mı

Gripin yasaklandı mı yazımızda gripin neden yasaklandı, 2 tane gripin içmek zararlımı ve gripin markette satılıyor mu gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Gripin Yasaklandı mı?

İlaç dünyası sonsuz bir umman gibidir. Çok sayıda seçenek içerir. Farklı sağlık sorunu için olan muhtelif türden ilaçlar vardır. Onlardan bir tanesi de halk arasında birçok insanın son derece iyi bildiği bir ilaç olan Gripin isimli ilaçtır. İlaç adından da net bir biçimde anlaşılacağı gibi grip nezle soğuk algınlığı gibi sorunlar için olan ateş düşürücü özelliği olan bir ilaçtır.

Kimi insanların vazgeçemediği ilaçlar arasındadır. Vücudu dinlendiren bir etkisi vardır. Son dönemlerde en çok merak edilen olgulardan bir tanesi ise acaba gripin yasaklandı mı sorusunun yanıtıdır. Biz de bu sorunun yanıtını vereceğiz.

Gripin Neden Yasaklandı?

Gripin neden yasaklandı sorusuna verilebilecek olan yanıt aslında böyle bir durumun söz konusu olmadığıdır. Gribin reçeteli ya da reçetesiz olarak satılabilen bir ilaçtır. Ürün bileşenleri arasında insan sağlığını herhangi bir anlamda olumsuz etkileyecek yönü mevcut değildir. Her bir ilaç tek dozaj olarak içilir. Parasetomol yani ateş düşürücü özelliği de olan hafif bir ilaçtır.

Şimdiye kadar hiçbir biçimde Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından getirilen bir yasak söz konusu değildir. Hatta kimi insanlar en şiddetli grip nezle gibi durumlarda anında etki ettiğini söylerler. Özellikle nane limon ile beraber tüketildiği zaman etki süresi hızlanır. Tüm bunlara istinaden yasaklı olma gibi bir durumu yoktur. Kadın erkek genç yaşlı çocuklar hariç herkes alarak son kullanma tarihine kadar tüketebilir. Şu an eczanelerde satış fiyatı 10 TL civarındadır.

2 Tane Gripin İçmek Zararlımı

2 tane gripin içmek zararlımı kavramı içinde belirsizlik içeren bir olgudur. Burada uzman hekimler aynı anda 2 tane bu ilacın içilmesini tavsiye etmez. Önerilen dozaj her seferde 1 tanedir. Ama günde belli saat aralıkları ile 2 ya da hastalığın şiddetine göre üç tane içilebilir.

Yetişkinlerde 4 ya da 6 saat aralıklar ile bol su ile içilmesi gerekir. Nadiren doktorun önermesi durumunda 2 tane içilebilir ama bu kararı verebilecek olan kişi aile hekimi ya da uzman hekimdir. 12 yaş üzeri çocuklarda ise günde maksimum 2 adet tüketilmelidir.

Gripin Markette Satılıyor mu?

Yazının bu bölümünde son olarak da gripin markette satılıyor mu sorusunun yanıtı verelim. Yurt dışında özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde muhtelif türden Amerikan Hükümetinin izin verdiği ilaçlar marketlerde satışa sunulmaktadır. Bu ilaçlar arasında Gripin tarzı olan ilaçlarda vardır. Lakin ülkemizde böylesi bir durum söz konusu değildir.

Ülkemizde ilaç satıcı ister reçeteli olsun ister reçetesiz sadece eczanelerde satılır. Lakin her ne kadar yasak olan bir durum olsa da tekli olan ambalajdaki bir ilaç olduğu için kimi akaryakıt istasyonlarında ve bakkallarda da tekli olarak eczane rakamının biraz üstünde olan bir rakamla satışa sunulur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.