Ulcuran Yasaklandı mı

09.02.2024
Ulcuran Yasaklandı mı

Ulcuran yasaklandı mı yazımızda ulcuran yaş sınırı, ulcuran ampul neden kaldırıldı, ulcuran ampul yerine ne kullanılır, ulcuran neden yasaklandı, ulcuran nedir ve ne için kullanılır gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Ulcuran Nedir ve Ne İçin Kullanılır

Ulcuran, ranitidin hidroklorür adı verilen etkin madde içermektedir. Ranitidin, midedeki asit miktarını azaltan ve H2-reseptör antagonistleri adı verilen bir ilaç grubunda yer almaktadır. Ulcuran, mide veya on iki parmak bağırsağı ülserlerinin iyileştirilmesinde ve tedavi edilmesinde, ülser kanamalarının önlenmesinde kullanılan bir ilaçtır.

Mide veya yemek borusundaki mide asit miktarının fazlalığından dolayı meydana gelen rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca ameliyatlar esnasında da mideden yukarı doğru gelen asitinde engellenmesini sağlamak amacıyla tercih edilir.

Ulcuran Yasaklandı mı

Ulcuran özellikle ülser rahatsızlığında ve midede meydana gelen rahatsızlıklarda etkili olması ile bilinen bir ilaçtır. Ancak ulcuran yasaklandı mı sorusu oldukça merak edilmektedir. Ulcuran yasaklandı mı sorusuna cevap, evet olacaktır. Ulcuran içeriğindeki bir takım maddelerden dolayı kanserojen olması sebebiyle 2020 yılında toplatılmasına karar verilmiştir. Bu sebeple ulcuran yasaklanmıştır.

Ulcuran Yaş Sınırı

Ulcuran yaş sınırı nedir diye baktığımızda, ulcuran ilacın 6 aydan itibaren kullanıma uygun olduğunu görmekteyiz. Ancak ulcuran ilaç doktor tarafından verilmedikçe ne çocuklarda ne de yetişkinlerde kullanılmamalıdır. Ulcuran 6 ay ve 18 yaş arasındaki bireylerde de yetişkinlerde olduğu gibi mide yaralarının ve ülserlerinin iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.

Ayrıca midedeki ve yemek borusundaki asit kaynaklı rahatsızlıklarında iyileştirilmesinde ve ortadan kaldırılmasında kullanılmaktadır. Yani ulcuran yaş sınırı olsa dahi etki etme alanı aynı olan bir ilaçtır ve dozları da doktor tarafından ayarlanmaktadır.

Ulcuran Ampul Neden Kaldırıldı

Ulcuran ampul kaldırıldı mı kaldırıldıysa neden kaldırıldı soruları araştırılan ve merak edilen sorular olmaktadır. İçeriğinde ranitidin etkin maddesi olan mide ilaçlarının 2020 yılında kanserojen olması durumundan dolayı kaldırılmasına karar verilmiştir. Ulcuran ampul içeriğinde de ranitidin olmasından dolayı bu ilaçta kanserojen ilaçlar içerisindedir. Ulcuran ampul bu sebeple kaldırılmasına karar verilmiştir.

Ulcuran Ampul Yerine Ne Kullanılır

Ulcuran ampul kaldırılmasından sonra bu ilacın yerine hangi ilaçların kullanılacağı merak konusu olmuştur. Ulcuran ampul yerine piyasada pek çok muadil ilaç bulunmaktadır. Ancak bu muadil ilaçlar doktor tarafından verilmedikçe alınmamalıdır.

Ulcuran ampul yerine kullanılan ilaçlara bakalım. Ragasıt 50 mg ampul, ranıject 50 mg ampul, ranıtab 150 mg tablet, ranıtab 300 mg tablet, ranıtab 50 mg ampul, ranıtab 50 mg/2 ml ampul, ranıtıne 150 mg tablet, ranıver 50 mg/2 ml ampul, ranıxel 50 mg/2 ml ampul, ultıdın 50mg/2 ml ampul (enjeksiyonluk çözelti), zandıd 150 mg tablet, zantac 150 mg tablet, zantac 300 mg tablet, zantac 150 mg şurup. Yazmış olduğumuz bu ilaçlar ulcuran ampul yerine kullanılabilen muadil ilaçlardır.

Ulcuran Neden Yasaklandı

Sağlık Bakanlığı tarafından 2020 yılında içeriğinde ranitin etkin maddesi bulunan ilaçların piyasadan toplatılmasına karar verilmiştir. Bu etkin maddeye sahip ilaçların içerdiği nitrozaminlerden dolayı kanserojen olmasından ve izin verilen limitin üzerinde piyasada bulunmasından toplatılmasına karar verilmiştir. Ulcuran ilaçta bu etkin maddeyi içermesinden dolayı toplatılmasına karar verilmiş, yasaklı ilaçlar arasında yer almaktadır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.