Vücut Kitle İndeksi Hesaplama En Kolay Yolu VKİ

27.12.2023
Vücut Kitle İndeksi Hesaplama En Kolay Yolu VKİ

Vücut kitle indeksi kavramı özellikle zayıflama konusunda karşımıza sıklıkla çıkmaktadır. Bu nedenle vücut kitle indeksi nedir, vücut kitle indeksi hesaplama en kolay yolu 2024 sorularına ilgi giderek artmaktadır.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Formülü Nedir?

Dünya genelinde kalp ve damar hastalıkları başta gelmek üzere çok çeşitli hastalıkların sebepleri arasında gösterilen obezite ya da şişmanlık yaygın bir halk sağlığı sorunu olmuştur. Bu nedenle de ideal kilo konusunda doktorların uyarıları dikkat çekici boyutlara ulaşmış durumdadır. Bu durum ideal kilo nasıl hesaplanır, ideal kilo kaç olmalı şeklinde konulara ilgiyi arttırmıştır. Vücut kitle endeksi ideal kilonun hesaplanmasında kullanılan bir ölçüm yöntemidir.

Kişisel özelliklere göre beden kitle indeksi sonuçları, kişinin ideal kilo altında, ideal kiloda, ideal kilo üstünde, obez veya morbid obez olup olmadığı konusunda fikir vermektedir. Beden kitle indeksi hesaplama formülü, yaygın biçimde merak edilen bir konudur. En bilinen formül olarak kişinin vücut ağırlığı boy uzunluğunun karesine bölünerek VKİ hesaplanır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken VKİ sonuçlarının kişinin yaş ve cinsiyetine göre değerlendirilmesidir.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama En Kolay Yolu VKİ 2024

Bireylerde ideal kilo, ileri yaşlarda birçok sağlık sorununda engelleyen önemli bir konudur. Şişmanlık ve obezitenin yaygınlaşmasıyla birlikte vücut kitle endeksi hesaplama en kolay yolu 2024 nedir şeklinde sorular yaygın biçimde araştırılmaktadır. Beden kitle indeksi kolay hesaplama için web sitelerinde hesaplama robotları da kullanılabilir. Vücut kitle indeksi hesapla kolay yol konusunda kişinin boy ve vücut ağırlığını bilmesi gerekir. Boy uzunluğunun karesine mevcut kilo bölünerek VKİ elde edilir.

Vücut Kitle İndeksi Hangi Aralıklardadır?

Beden kitle indeksi bireylerin vücutlarındaki yağ oranını tahmini olarak gösteren bir hesaplamadır. Kilo ve boy oranı üzerinden yapılan hesaplamayla kişinin ideal kilosuna ne kadar yakın veya ideal kilosundan ne kadar uzak olduğu belirlenmektedir. Normal vücut kitle indeksi 18,5-24,9 BMI aralığındaki değerdir. İdeal kilonun altında olan bireylerde vücut kitle indeksi aralığı 0 ile 18,4 arasındadır.

25-29,9 BMI vücut kitle indeksinde fazla kilolu olmaktan bahsedilirken şişmanlarda vücut kitle indeksi 30 ile 34,9 değerleri arasındadır. İkinci derece obezler için 35-44,9 BMI kitle indeksi belirleyicidir. 45 ve üzeri vücut kitle indeksinde ise aşırı şişman olarak da bilinen üçüncü derecede obezite söz konusudur.

Yaşa ve Cinsiyete Göre Beden Kitle İndeksi

Vücut kitle indeksi değerlerinde yaş ve cinsiyet önemli bir faktördür. 50 yaş itibariyle ideal kilo vücut kitle indeksi normal ölçüleri değerlendirmek için 2 birim eklenmesi uygun görülmektedir. Kadınlar için vücut kitle indeksi Kadınların ideal vücut kitle indeksi ile erkeklerin ölçüleri farklılık gösterir. Çünkü kadın ve erkek bedenleri yapı olarak farklıdır. Kadınlarda kitle indeksi kaç olmalı? Kadınlar için normal VKİ değeri nedir?

Vücut kitle indeksimin normal aralığı kadınlar için 19-24’ tür.

Yaşa ve Cinsiyete Göre Beden Kitle İndeksi
Yaşa ve Cinsiyete Göre Beden Kitle İndeksi

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Sağlık Bakanlığı Vücut kitle indeksi VKİ ya da BMİ ideal kilo hesaplamalarında yaygın kullanılan bir ölçüttür. Sağlık Bakanlığı vücut kitle indeksi yani VKİ kg/boyun metrekaresi formülüyle bulunur. Vücut kitle indeksi Sağlık Bakanlığı hesaplama yöntemine göre 18,5 VKİ altı ‘zayıf’ olarak görülür. Normal değerler ise 18,5 ile 24,9 aralığındadır. Bu değerler, yaş ve cinsiyete göre farklar göstereceğinden sonuçların kişiye göre değerlendirilmesinde uzman desteği önemlidir.

Vücut Kitle İndeksinin Yüksek Olması Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Vücut kitle indeksinin yüksek olması, ideal kilonun üzerinde olmaktır. Bu da kısa ya da uzun vadede sağlık sorunlarına kapı aralar. Kitle indeksinin 45 üzerinde olması vücut için adeta tehlike sinyalleridir. Bu sebeple kitle indeksi yüksek çıkanlar “vücut kitle indeksim yüksek, ne yapmalıyım?” konusunda kaygıya kapılabilirler.

Beden Kitle İndeksi Yüksekse Ne Yapılmalıdır?

İdeal kilo hedeflenerek düzenli bir beslenme alışkanlığına geçilmeli ve diyete girilmelidir. Dolayısıyla beden kitle indeksini düşürmek için yapılması gerekenler konusuna dikkat edilmelidir. Lifli gudaların tüketimine ağırlık verilmeli, işlenmiş ve hazır gıdalardan, aşırı şeker ve tuz tüketiminden uzak durulmalıdır. İkinci ve üçüncü derece obezlerde diyete ek olarak obezite cerrahisi ve tedavisi gerekebilir. Beden kitle indeksi yüksek olanlar diyetisyen desteği alarak sağlıklı zayıflamalıdır.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.