Xyzal Neden Yasaklandı

31.01.2024
Xyzal Neden Yasaklandı

Xyzal neden yasaklandı hasta ve yakınları tarafından merak edilen konular içerisindedir. Histamin, insan vücudunda sinir sistemiyle sindirim ve bağışıklık sistemi üzerinde etkili bir kimyasaldır. Çeşitli nedenlerle bedende histamin salgısının yükselmesi alerjik reaksiyona sebep olur. Histamin seviyesinde yükselmeye bağlı alerjinin tedavisinde kullanılan xyzal neden yasaklandı

Xyzal Yasaklandı mı

Xyzal, levosetirizin etkin maddeli bir ilaçtır. Levosetirizin bir antihistaminiktir ve histamini kontrol ederek alerjiyi tedavi eder. Xyzal kullanıldığı yerler arasında alerjiye bağlı gelişen nezle ile kurdeşen vardır. Kurdeşen ya da ürtiker, cilt üzerinde ani gelişen kabarıklıklarla, kaşıntılı lekelerle kendini gösterir.

Xyzal alerji semptomlarında, histaminin etkisini azaltarak iyileştirici rol oynar. Bu ilaç geçtiğimiz yıllarda pasife alınmış ilaçlar listesine eklenmiştir. İlacın pasifize edilmesi xyzal ilacı yasaklandı mı? sorusuna sebep olmaktadır. İlaç, sadece SGK ödeme listesinden çıkartılmıştır ancak yasaklanmamıştır.

Xyzal Neden Yasaklandı

Xyzal ilacının da aralarında bulunduğu bazı ilaçlar geçtiğimiz yıllarda pasifize edilerek ödeme listesinden çıkartılmıştır. Bu sebeple xyzal SGK öder mi sorusunun cevabı, bu ilaç ayaktan ya da yatarak tedavilerde ödenmemektedir, şeklinde olacaktır. Xyzal pasifize edildi şeklinde haberler xyzal neden yasaklandı konusunda hastaların merakını uyandırabilir. Bu ilaç alerji tedavisinde doktorlar tarafından reçete edilen ve dünya genelinde güvenle kullanılan bir ilaç olmayı sürdürmektedir. İlacın yasaklandığı yönünde herhangi bir uygulama bulunmamaktadır.

Xyzal Uyku Yapar mı

Alerji ilaçlarının uyuşukluk yaptığına yönelik genel bir algı mevcuttur. Bu nedenle xyzal uyku yapar mı konusunda hastalar doktorlarından bilgi almak isteyebilirler. Ayrıca ilacın 6-12 yaş çocuk ve 12 yaş üzeri ergenlerde kullanılması, ailelerin ilaç hakkında detaylı bilgi talep etmesine yol açabilir. Xyzal yan etkileri arasında yaygın biçimde uyuklama hali bulunmaktadır. Bu ilaç uyku ve uyuşukluk haline yol açabilir.

Xyzal Neden Kaldırıldı

Xyzal 5 mg oral çözelti fiyatı eczanelerde 150,28 TL’dir. Bu ilaç doktor denetiminde alerji tedavisinde 6 yaş ve üzeri için reçete edilmektedir. Eczanelerden rahatlıkla temin edilebilir. Xyzal neden kaldırıldı şeklinde bilgiler hastalar için yanıltıcı olabilir. Bu ilacın kaldırıldığına, piyasadan çekildiğine veya yasaklandığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Xyzal Neden Kaldırıldı
Xyzal Neden Kaldırıldı

Xyzal Kullanıcı Yorumları

Xyzal kullananlar alerji probleminde kısa sürede semptomlardan kurtulduklarını belirtmektedir. Xyzal kullanıcı yorumları arasında ilacın kaşıntı gibi rahatsızlıkları kısa sürede engellediği de bulunmaktadır. Bir hasta sınav stresi nedeniyle vücudunda oluşan alerjik reaksiyonlara karşı doktor tarafından xyzal önerildiğini ve ilacı kullandığında alerji belirtilerinin kısa sürede geçmesiyle rahatladığını belirtmiştir.

Hastaların ilaçla ilgili yaptıkları yorumlarda, xyzal uyku getirir, mümkünse geceleri alınmalıdır şeklinde ifadelere de sıklıkla rastlanmaktadır. Xyzal’ ın kullanımı izleyen ilk dönemlerden sonra uyku sorununun kalmadığına ve ilacın bahar alerjisinde etkili olduğuna yönelik görüşlere rastlanmaktadır.

Xyzal Kortizonlu mu

Antihistaminlerin bir kısmı kortizonlu ilaçlardır. Bu sebeple de xyzal kortizonlu mu sorulabilir. Xyzal ilacının kullanma talimatlarında kortizon uyarısı bulunmamaktadır. İlacın etkin maddesi levosetirizin’dır. İlaç kortizonlu antialerjenlerden değildir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.