Anksiyete Bozukluğu Polis Olmaya Engel mi

03.06.2023
Anksiyete Bozukluğu Polis Olmaya Engel mi

Anksiyete bozukluğu polis olmaya engel mi yazımızda anksiyete nedir kısaca ve anksiyete bozukluğu polisliğe engel mi gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Hepimizin belli dönemlerde ruhsal sıkıntıları olabilir bunlar tedavi edildiği sürece hayatımıza pek bir zararı olmaz fakat bazı meslekler var ki ruhsal bozuklukları kabul etmez. Polis olmak isteyen birçok birey geçmiş yaşamında veya şu an hala bu ruhsal bozukluklarla uğraşmaktadır.

Polis olmak isteyen bu kişiler anksiyetenin polisliğe engel olup olmadığını merak etmektedir. Bu nedenle bu yazımızda yazımız da ruhsal bozukluklardan olan anksiyetenin polisliğe engel olup olmadığına değineceğiz. Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre bazı ruhsal hastalıklar polis olmaya engel olabilmektedir. Hangi ruhsal hastalıkların engel olduğuna bu yönetmeliğin ruh sağlığı ile ilgili bölümünden erişebilirsiniz.

Anksiyete Nedir Kısaca

Anksiyete; bireyin korku, kaygı, endişe gibi hislere karşı aşırı ve kontrol edilemeyen tepkiler verilmesine sebep olan ruhsal bir bozukluktur. Anksiyetenin bir kaç belirtisini şöyle sıralayabiliriz: gerginlik, titreme, hızlı solunum ve kalp atışı, uykusuzluk, nefes darlığı vb. Anksiyetenin türleri vardır fakat hangisi olursa olsun kişinin yaşamını, iş ortamını, ilişkilerini, işlevselliğini olumsuz etkilemektedir.

Anksiyete Bozukluğu Polis Olmaya Engel mi

Anksiyete bozukluğu olan kişiler günlük hayatta zorluklarla karşılaşırlar ve yapmaları gereken işleri tam anlamıyla yapamaz hale gelebilirler. Emniyet teşkilatı sağlık şartları yönetmeliğine göre ‘‘ Polis okulu öğrencisinin ruhsal açıdan tam ve sağlam olması gerekmektedir.’’ Fakat anksiyete bozukluğu olan kişiler için bu durum karşılanmamaktadır.

Anksiyete bozukluğunun şiddeti de polis olmak isteyen kişi için önem arz etmektedir. Yönetmelikte ruhsal bozukluğun şiddetine göre polis olma durumu değişmektedir. B diliminde anksiyete bozukluğu olan biri polis olabiliyorken, D diliminde bozukluğu olan biri polis olamaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.