Mide Koruyucu İlaç İsimleri Fiyatları

11.02.2024
Mide Koruyucu İlaç İsimleri Fiyatları

Mide koruyucu ilaç isimleri fiyatları yazımızda mide koruyucu ilaçların isimleri nelerdir, en iyi mide koruyucu ilaç hangisi ve mideyi güçlendirmek için ne yapmak lazım gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Mide Koruyucu İlaçların İsimleri Nelerdir?

Günlük yaşamda yaygın olarak kullanılan mide koruyucu ilaçlar farklı amaçlarla verilir. Bu grupta yer alan ilaçlar mide asit salgısının uzun süre engellenmesine neden olur. Midede neredeyse hiç asit üretimi olmasına izin vermezler ve midedeki asit musluğunu kapatırlar. Oluşturduğu etkiler nedeniyle mide koruyucu ilaçlar değişik nedenlerle ortaya çıkan mide ağrılarının ve benzer şikayetlerin tedavi edilmesinde kullanılırlar. Bu nedenle mide koruyucu ilaçların isimleri nelerdir diye sıklıkla merak edilir. En çok tercih edilen koruyucu ilaçlar arasında talcid, panto, nexıum, lansor ve omeprol gibi ilaçlar yer alır. Bunların kullanım şekli ve süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Mide Koruyucu İlaç İsimleri Fiyatları

Mide asidi sebebiyle ortaya çıkan tahrişlerin önüne geçen mide koruyucu ilaçlar rahatsızlıkların oluşmasını önler. Mide zarını koruyan bu ilaçları kullanmadan önce doktora danışmak gerekir. Böylece mide asidini azaltma, GERD tedavisi, proton pompası inhibitörleri, mide zarını muhafaza, antiasitler ve ülser tedavisi gibi faydalar elde edilebilir.

Mide koruyucu ilaç isimleri fiyatları ile ilgili araştırma yapıldığında her ilaç için farklı fiyat aralıklarının olduğu görülür. Örneğin sıklıkla kullanılan lansor mide koruyucu fiyatı 97.94 TL iken diğer bir mide ilacı olan panto 70.54 TL’dir. İlaç fiyatları dönemlere bağlı olarak da farklılık gösterebilir. Bazı ilaçlar SGK kapsamında olup ödemesi devlet tarafından yapılır.

En İyi Mide Koruyucu İlaç Hangisi

Mide asidini azaltıcı ilaçlar içerik olarak birbiriyle aynı değildir. Her ilacın kişide bıraktığı etki de farklı olacaktır. Bu nedenle en iyi ilacı bulabilmek için kişisel tedavi planı uygulanmalı ve hasta önerilen kullanım şekline bağlı kalmalıdır. En iyi mide koruyucu ilaç hangisi diye araştırıldığında yan etkisi en az olan ilacın öne çıktığı görülür. En iyiler listesinde lansor ilk sırada yer alır. Bunun haricinde famodin, gaviscon, protonex, pulcet, nexium, simflat, meteospasmyl ve metsil gibi ilaçlar da sıklıkla tercih edilir. Kısa sürede hızlıca etki etmesi adına rennie ve talcid gibi çiğneme tabletlerinin kullanımı da tavsiye edilir.

Mideyi Güçlendirmek İçin Ne Yapmak Lazım

Doğal içerikli besinler her zaman mide için sağlıklı olacaktır. Mideyi güçlendirmek için ne yapmak lazım diye araştırıldığında kefir ve probiyotik yoğurtların tercih edilmesi gerektiği görülür. Hazmı kolaylaştırıcı ve gaz giderici olan kişniş, kimyon, kekik, zerdeçal, zencefil, rezene, kakule ve tarhun gibi baharatlar yemeklere ilave edilebilir. Mide ağrısını geçirmek için salatalık, maden suyu, muz, karanfil çayı, yoğurt, papatya çayı, nane gibi besinler tüketilebilir.

Havuç, ananas ve elma suyu, şeftali, elma, ayva, armut ve ananas mideyi daha az yorması sebebiyle tavsiye edilir. Aynısafa bitkisi, elma sirkesi, salatalık, aloe vera ve elma karışımı, keten tohumu ve papatya suyu karışımı mide koruyucu etkiye sahiptir. Bunlara kullanmadan önce uzmana danışmakta fayda vardır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.