Faverin Neden Yasaklandı

01.10.2023
Faverin Neden Yasaklandı

Faverin neden yasaklandı yazımızda faverin yasaklandı mı, faverin nedir ne işe yarar, faverin 100 mg yasaklandı mı ve faverin kullananların şikayetleri gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Sağlık tüm insanların yaşamında önem arz eden en önemli olguların başında gelir. Lakin zaman zaman insanların sağlığı bozulur ve insanların yaşadığı sağlık sorununa göre doğru bir biçimde tedavi edilmesi gerekir.

İlaç tedavisi de bunlar arasında ilk sırada yer alır. İlaç konusunda da çok değişik türden yaşanan hastalığa bağlı olarak ilaçlar vardır. Onlardan bir tanesi de son dönemlerde yasaklanması ile gündemde olan Faverin isimli ilaçtır. Bu yazıda da bu ilacın neden yasaklandığına dair bilgiler verilecektir.

Faverin Nedir Ne İşe Yarar?

Adım adım giderek öncelikle faverin nedir ve ne işe yarar sorusunun yanıtını bilmeyenlere doğru bir biçimde vermek gerekir. Faverin en temelinde bir tür ruh ve sinir hastalığı olan majör depresif bozukluk ya da halk arasında ifade ediliş biçimi ile depresyon tedavisi ve de yine bir başka ruhsal bozukluk olan kısaca OKB denilen Obesif Kompulsif Bozukluk tedavisi için kullanılan bir ilaçtır.

OKB halk arasında takıntı olarak tanımlanır. İlacın ana etkin olan maddesi Fluvoksamin Maleat olup son derece güçlü bir etkisi vardır. İlaç doğru ve düzgün bir biçimde kullanıldığı zaman beyinde yükselen serotin seviyesini normal hale getirerek kişinin normal davranmasını sağlar. Faverin antidepresan ilaç grubunda yer alır. 8 yaşından büyük çocuklarda PKB tedavisinde ve 18 yaşından büyük bireylerde majör depresyon tedavisi için kullanılır.

Faverin Neden Yasaklandı?

Halk arasında faverin yasaklandı gibi cümleler ortaya çıkmasına rağmen henüz Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bu konuda bir açıklama mevcut değildir. O yüzden ilaç yasaklı ilaçlar arasında değildir. Sadece kimi doktorlar doğru ve düzgün bir biçimde kullanılmadığı zaman nadiren de olsa ani ölümlere yol açabileceğine dair bilgi veriyorlar. Her zaman için doktor kontrolünde ve bilinçli bir biçimde kullanılmasında fayda olan bir ilaçtır.

Faverin 100 MG Yasaklandı mı?

Faverin 100 mg yasaklandı mı merak edilen bir diğer sorudur. Bu konuda da şu bilgiler net bir biçimde verilebilir. Faverin 50 mg ya da 100 mg olan dozajlardaki tabletler ile satışa sunulur. Hastalığın durumuna ve şiddetine göre hangi gram değeri ile kullanılacağına doktor karar verir. Burada 100 mg olanın yasaklanması gibi bir durum söz konusu değildir. Yani Faverin 100 mg halen doktor reçetesi ile satışta olan bir ilaçtır.

Faverin Yan Etkileri Nelerdir?

Faverin isimli ilacın en bilinen yan etkileri şunlardır:

  • Yüzün değişik yerlerinde şişlikler
  • Karın ağrısı
  • Kurdeşen
  • Nefes alımı sırasında ortaya çıkan güçlükler

Faverin Kullananların Şikayetleri

Faverin kullananların üstte ifade edilen şikayetlerin bir kısmını yaşadığını ifade etmelerine rağmen 1 aylık düzenli kullanım sonucu etkisini hissettiklerini de ifade ediyorlar.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.