Ketya Reçetesiz Alınır mı

16.11.2023
Ketya Reçetesiz Alınır mı

Atipik antipsikotik grubundan ketiapin içeren ilaçlar arasında ketya da yer alır. Psikiyatrik hastalıkların tedavisi için kullanılan bir ilaç olması nedeniyle ketya reçetesiz alınır mı soruları sıklıkla sorulabilmektedir. Bu sorunun yanıtını vermeden önce ketya nerelerde kullanılır, ketya yeşil reçeteli ilaçlar arasında mıdır şeklinde konuları açığa kavuşturmak faydalı olacaktır.

Ketya Yeşil Reçete mi?

Bağımlılık uyarısı olan ve doktor kontrolü olmadan, kötüye kullanım riski bulunan ilaçlar yeşil reçete ile satılmaktadır. Yeşil reçete düzenlemesi, bağımlılık riski bulunan ilaçların kötüye kullanımının önüne geçilmesi ve toplum sağlığının korunması açısından önemlidir. Bu grupta yer alan ilaçların bir kısmının psikiyatrik ilaçlar olduğu görülmektedir. Ancak her psikiyatrik ilaç yeşil reçeteli olmayabilir. Bu nedenle ketya yeşil reçeteli mi, ketya yeşil reçeteyle mi satılır şeklinde sorular sıklıkla araştırılır.

Ketya doktor kontrolünde dikkatli kullanılması gereken ve araç ya da makine kullanımı gibi durumlarda sersemlik hali de yaratabilen, pediatrik grupta önerilmeyen bir antipsikotiktir. Yeşil reçeteye tabii ilaçlar grubunda yer almaktadır.

Ketya Reçetesiz Alınır mı?

Ketya ilacı kullanım yerleri bipolar bozukluğun mani atakları ile şizofreni hastalığıdır. İlaç, bipolar bozukluğa eşlik eden majör depresyon tedavisinde de etkilidir. İlaç, hatalı ya da kötüye kullanım vakaları bildirilen bir ilaç olması nedeniyle, yeşil reçete kapsamındadır ve anlaşılacağı gibi; yalnızca reçete ile temin edilebilir. Doktor kontrolü olmadan kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Ketya ilacı, 25 mg. 2023 fiyatı 83.50 TL’dir. 30 tabletlik ketya 100 mg. eczane satış fiyatı ise 145.83 TL.’ dir.

Ketya 25 MG Reçetesiz Alınır mı?

Ketya 25 mg. bir film tablette 25 mg’ye eşdeğer ketiapin ihtiva etmektedir. Ağır bir ilaçtır ve kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. Antipisikotikler grubundan, şizofren ile bipolar bozukluğa eşlik eden psikiyatrik hastalıkların tedavisinde reçetelendirilir. İlacın bipolara eşlik ettiği üzüntü, karamsarlık, çökkünlük hallerini tedavi edici etkisi; doktor kontrolü olmadan kötüye kullanım riski yaratmaktadır. Bu sebeple reçetesiz kullanımının engellenmesi için yeşil reçete kapsamına alınmıştır dolayısıyla da satışı kontrollü bir ilaçtır.

Ketya 25 mg reçetesiz nereden alınır sorusunun cevabı; bu ilaç yeşil reçete kapsamında olduğu için reçetesiz temin edilmesi mümkün değildir. Ayrıca ilacın doktor kontrolü dışında alınması son derece risklidir.

Ketya 25 MG Kullanıcı Yorumları

Ketya 25 mg Antipsikotik olarak; bipolar bozukluğun eşlik ettiği ve üzüntü, karamsarlık, enerji kaybı, uykusuzlukla kendini ele veren majör depresif ataklarda sıklıkla reçete edilir. Ayrıca bipolar’la birlikte seyreden aşırı coskun, heyecanlı duygu durumunun dengelenmesinde de etkilidir. Şizofren tedavisi için de yazılabilen, yeşil reçeteli tabletler arasında yer alır.

Hastalar; ketya işe yarar mı, ketya iyileştirir mi şeklinde konuları merak edebilirler. Bu durumlarda ketya kullanıcı yorumları okuyarak bir fikir edinmek rahatlatıcı olacaktır. Ketya kullananların yorumları; ilacın başlarda uyuşukluk hissi yaratsa da kısa sürede normale dönmede etkili olduğu yönündedir. Ketya 25 mg. kullanıcı yorumları arasında endişeli duygu durumunda kısa sürede etkili olduğu da yer almaktadır. Ketya kullanan hastaların yakınları ise ilaçların hastalarında düzenli uyku sağladığını ve halüsinasyon ataklarını azalttığını belirtmektedir.

Ketya kullanan hastalar, anksiyete ataklarında düzelme olduğunu ve böylelikle gündelik yaşama daha kolay uyum sağladıklarını da ifade etmektedir. Ketya kullananların yorumları arasında hastalara doktor kontrolünü ihmal etmeden, ilaçlarını düzenli biçimde almalarını yönünde yapılan tavsiyeler dikkat çekmektedir.

Ketya Reçetesiz Satılır mı?

Ketya ilacı reçetesiz satılır mı konusunda araştırma yapacak olanlar bu ilacın yeşil reçete kapsamında satıldığını görecektir. İlacın doktor tavsiyesi olmadan, reçetelendirilmeden satışının ve kötüye kullanımının engellenmesi için eczanelerde reçeteli olarak satılmaktadır. Dolayısıyla da ilacın doktor kontrolü ve reçete olmaksızın alınması mümkün değildir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.