Lustral Reçetesiz Alınır mı

13.06.2023
Lustral Reçetesiz Alınır mı

Lustral reçetesiz alınır mı yazımızda lustral hangi reçete, lustral 50 mg reçetesiz fiyat, lustral 50 mg reçetesiz alınır mı ve lustral reçetesiz satılır mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Lustral gibi Sertralin içeriği olan antidepresan ilaçlar, çocuklar ile 24 yaşına kadar gençlerde kullanıldığı takdirde intihar düşüncesini, intihar girişimini veya kendine zarar verme davranışlarını tetikleme riski oldukça yüksektir.

Bu nedenle Lustral, özellikle 18 yaşın altındaki küçük çocuklarda ve gençlerde obsesif kompulsif bozukluğunun tedavisi haricinde kullanılmamalıdır. 18 yaşın altındaki hastalara doktoru Lustral reçete ettiği takdirde intihar girişimi, zıt davranış, saldırganlık ve öfke gibi etkilerine karşı doktora mutlaka danışılmalıdır.

Lustral Reçetesiz Alınır mı?

Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda kendi içerisinde mor, yeşil, turuncu, kırmızı, normal ve reçetesiz gibi sınıflara ayrılmaktadır. Reçetesiz sınıfta yer alan ilaçlar, reçeteye gereksinim duyulmadan eczaneden alınabilir. Lustral, normal reçeteli ilaç sınıfında yer aldığından eczaneden reçete ile satın alınabilir. Buna rağmen, Lustral reçetesiz alınır mı? sorusunun yanıtı da çok fazla araştırılmaktadır.

Lustral, Sertralin içeriği olduğundan dolayı eczaneden reçetesiz alınmaması gerekse de reçetesiz de satın alınabilmektedir. Ancak bu, kırmızı ışıkta geçmesi yasak olan bir arabanın kırmızı ışıkta geçmesi ve kaza yapma riskini artırması durumundan farksızdır. Eczaneler ise serum fizyolojik ve bağırsak düzenleyici gibi basit ilaçlar haricinde hiçbir ilacı reçetesiz satma taraftarı değildir. Çünkü eczacılar, satılan her ilaca ait gerekli belgeleri devlet kurumu veya mahkemeler, kendilerinden talep ettiği takdirde göndermek üzere 5 yıl boyunca saklamakla yükümlüdür.

Lustral Hangi Reçete

Lustral ilacının yeşil, turuncu, mor ya da kırmızı reçeteyle mi alındığı özellikle bu ilacı yeni kullanmaya başlayacak hastalar tarafından çok fazla araştırılmaktadır. Lustral, normal reçeteyle eczanelerden alınabilecek bir ilaç türüdür. Ancak Lustral, intihar girişimi gibi insanın kendisine zarar verebileceği davranışları tetikleme riski yüksek olduğundan reçetesiz ya da doktor önerisi olmadan kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. Ayrıca Lustral’ın izlenmesi gereken ilaçlar sınıfında yer aldığı ve Lustral kullanan hastanın yakınları tarafından göz takibinde tutulması da kesinlikle unutulmamalıdır.

Lustral Reçetesiz Satılır mı?

Antidepresan ilaç türü olan Lustral, depresyon ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde kullanılan bir ilaç türüdür. Normal reçeteyle satılan bir ilaç olduğu için doktor tarafından reçete edilmediği sürece kullanımından uzak durulmalıdır. Ancak eczanelerden doktor reçetesi olmadan da satın alınabilmesi mümkündür. Bu ilacın, eczaneler dışında başka bir yerde satılması ise yasaktır. Yine Lustral, normal reçeteli olarak eczanelerden satın alınsa da güvenli kullanımıyla ilgili ilacı reçete eden doktora mutlaka danışılmalıdır.

Lustral 50 Mg Reçetesiz Fiyat

Lustral 50 mg ilaç fiyatlarını, araştırma geliştirme maliyetlerinden üretim maliyetlerine, pazar rekabetinden patent sürelerine, ülke düzenlemelerinden sağlık sigortası kapsamına kadar birçok faktör etkilemektedir. Yine küresel olarak yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerde Lustral fiyatlarına etki eden faktörler arasında yer alabilmektedir.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman Lustral ilca fiyatlarındaki dalgalanmalar sadece hastalar açısından değil, ilaç şirketleri ve sağlık hizmetleri sağlayıcıları açısından da son derece önemlidir. Eczanelerdeki son fiyat listeleri incelendiği zaman 50 mg Lustral ilaç fiyatının 83.50 TL olduğu görülmektedir. Lustral 100 mg ilaç fiyatı ise 112.52 TL’dir.

Lustral 50 Mg Reçetesiz Alınır mı?

Antidepresan ilaç olan Lustral’ın ana etken maddesinin Sertralin olduğu bilinmektedir. Depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk, anksiyete bozukluğu, panik atak gibi psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan Lustral, beyindeki serotonin seviyesini artırdığı için tedavi sürecine olumlu etki etmektedir.

Ancak Lustral, intihar girişimi, saldırganlık, öfke gibi insan psikolojisine olumsuz etki edebilen bir ilaç olduğundan kesinlikle psikiyatri doktoru reçetesiyle ve psikiyatri doktoru kontrolünde kullanılmalıdır. Lustral 50 mg, normal reçeteyle satılan ilaç olduğundan reçeteli olarak eczanelerden alınması daha sağlıklı olsa da bu ilacı sürekli kullananlar ücretini ödeyerek eczanelerden reçetesizde satın alabilmektedir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.