Vareniklin Neden Yasaklandı

29.11.2023
Vareniklin Neden Yasaklandı

Vareniklin neden yasaklandı yazımızda vareniklin yasaklandı mı, vareniklin hangi bitkide var, vareniklin neden toplatıldı ve vareniklin nedir ne işe yarıyor gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Duyarlı vatandaşlar ilaçlar konusunda verilen bilgilere karşı hassastır. Bu nedenle özellikle son yıllarda öne çıkan nikotin bağımlılığı tedavisi gibi konularla ilgili olarak vareniklin neden yasaklandı şeklinde sorularla karşılaşmak olasıdır.

Vareniklin Yasaklandı mı

Nikotin bağımlılığı, son yıllarda öne çıkan önemli sağlık problemlerinden biridir. Tütünde bulunan nikotin maddesine karşı gelişen bağımlılık, çeşitli sağlık sorunlarında beraberinde getirmektedir. Nikotin bağımlılığında, her geçen gün artan biçimde sigara kullanmaya yönelik ihtiyaç duyulur. Kişi istese de sigarayı bırakamamakta ve bağımlılık nedeniyle sosyal hayatında zorlanmalarla karşılaşmaktadır. Bu durumlarda nikotin bağımlılığı tedavisi şart olmaktadır. Nikotin bağımlılığı tedavisinde, ilaçlar önemli bir yer tutmaktadır. Bu ilaçlar arasında vareniklin de bulunmaktadır.

Vareniklin yasak mı? Geçtiğimiz yıllarda içeriğinde bulunan N-nitroso-varenicline isimli nitrosamin türünün kanserojen etki gösterdiği tespit edildiğinden bul maddenin bulunduğu nikotin bağımlılığı ilacı toplatılmıştır. Vareniklin etken maddesinin intihar düşüncelerini tetiklediğine yönelik iddialar üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından Champix incelemeye alınmıştır. Bakanlık tarafından sigara bırakma sürecinde yan etkilerin ilaç kökenli değil, sigara bırakma sürecine bağlı geliştiğini vurgulamıştır.

Vareniklin hangi bitkide var

Sigarayı bırakma konusunda bazı bitkilerin etkililiğinden bahsedilmektedir. Örneğin karanfil çayının, nikotin yoksunluk belirtilerini azaltmada etkili olduğu bildirilmektedir. Bu sebeple hastalar, sigara bıraktırma ilaçlarının bitkisel kökeni olup olmadığını merak ederek vareniklin hangi bitkilerde var sorusunu yöneltebilirler. Nikotin bağımlılığı tedavilerinde farmakoterapi son yıllarda öne çıkan bir tedavi yaklaşımıdır.

İlaçla sigara bağımlılığı tedavisinde çeşitli yöntemler mevcuttur. Vareniklin bu tedaviler içinde nikotonik reseptörleri bloke ederek etkililiğini göstermektedir. İlacın modifikasyonu geliştirilirken alkoloid sistisin bitkisinin yapısından faydalanılmaktadır.

Vareniklin Neden Yasaklandı

Vareliklin tütün bağımlılığı tedavisinde kullanılan güvenilir bir farmakoterapidir. Nöronal nikotonik reseptörleri uyarır ve dopamin salgılayarak bağımlılığı tedavi eder. İlacın nikotin bağımlılığında farmokolojik tedaviye ilk kez başvurulacak vakalarla birlikte daha önceki tedavilerden sonuç alınamamış valalarda da etkili olduğu bulgulanmıştır. Vareniklin neden yasaklandı sorusu; FİFA’nın 2009 senesinde ilaç propektüsüne eklettiği yan etkilerden kaynaklanmaktadır.

Vaka olgularından bildirilenler doğrultusunda ilacın hastanın psikolojik durumunu kötüleştirebileceği ve intihar düşüncelerine tetikleyebileceği yönünde uyarı yapılmıştır. Doktor denetiminde ve uygun tedavi yöntemi ile nikotin bağımlılığının önlenmesinde, nikotin yerine koyma gibi alternatif tedavilere göre vareniklin tedavisinin daha başarılı olduğuna yönelik bulgular mevcuttur.

Vareniklin Neden Toplatıldı

Vereniklin tedavisi başlayan ve sağlığı konusunda duyarlı hastalar, ilaçla ilgili geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen bir takım uygulamalar nedeniyle karşılaştığı bilgilere göre vareniklin neden toplatıldı sorusunu sorabilir. İlacın toplatılmasına yönelik herhangi bir uygulama bulunmamaktadır. Bununla birlikte vareniklin kaynaklı olduğu düşünülen bazı olgulardan yola çıkarak ilacın hastalarda psikolojik durumun kötüleştirdiği ya da intiharı tetikleyici etkilerinin olabileceği yönünde ilaç prosedürlerine bir takım uyarılar eklenmiştir.

Geçtiğimiz yıllarda bu uyarılar Sağlık Bakanlığı tarafından incelenmiş ve hastalarda intihar düşüncelerinin tetiklenmesi gibi olguların ilaçtan ziyade sigarayı bırakma sürecinden kaynaklı olacağı yönünde görüş bildirilmiştir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.