DDT Tozu Ne Zaman Yasaklandı

02.11.2023
DDT Tozu Ne Zaman Yasaklandı

DDT tozu ne zaman yasaklandı yazımızda DDT tozu ne işe yarar, DDT Türkiye’de yasak mı, DDT ne zaman kullanılmaya başlandı ve DDT ilacı insana zarar verir mi gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

DDT Tozu Ne İşe Yarar?

Dünyada yaygın kullanılan böcek ilacı olarak bilinen DDT çok zehirli olmasıyla bilinir. İlk keşfi 1939 yılında olmuştur. Daha sonra yapılan çalışmalarda kuşlar ve böcekler için çok tehlikeli olduğu anlaşılmıştır. DDT tozu ne işe yarar diye araştırıldığında böcek öldürücü etkisinin yüksek olduğu görülmüştür. Kokusuz, tatsız ve renksiz olan bu madde çevresel etkileri ile kısa sürede popüler hale gelmiştir. Tozun ilk keşfi Avusturyalı kimyager Othmar Zeidler tarafından yapılmış ancak daha sonra zararlı olduğu fark edilmiştir.

DDT Türkiye’de Yasak mı

DDT içeriği ve etkileri ile ilgili yapılan araştırmalar tozun zararlı etkilerinin fazla olduğunu ortaya koymuştur. DDT Türkiye’de yasak mı diye araştırıldığında bu etkileri nedeniyle 1987 yılında yasaklandığı görülür. İlk yasaklanma 1968 yılında Macaristan’da olmuştur. Ardından sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İngiltere ve daha pek çok ülkede kullanımına engel getirilmiştir. Yapısı itibariyle DDT bütün canlıları öldürebilecek bir güce sahiptir. Hayvanlar, insanlar, bitkiler ve diğer canlılar üzerinde ciddi hasaları olduğu bilinir.

DDT Türkiye’de Yasak mı
DDT Türkiye’de Yasak mı

DDT Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı

DDT kullanımı ve yasaklanması arasında geçen süre çok uzun değildir. DDT ne zaman kullanılmaya başlandı diye bakıldığında ilk olarak 1939 yılında kullanıldığı görülür. İkinci Dünya Savaşı sırasında tifüsün ve sıtmanın önlenmesine karşı fayda sağladığı fark edilmiştir. Bu keşif sayesinde DDT için Nobel ödülü verilmiştir.

Daha sonra bilim insanlarının kuşların neden öldüğü ile ilgili araştırma yapması üzerine DDT maddesine rastlanmış, bu çalışma çevre örgütleri ile paylaşılmıştır. Yapılan çalışma DDT’nin yasaklanmasında öncü olmuştur. Çok sayıda Avrupa ülkesinde yasaklanmasına rağmen DDT günümüzde bazı Afrika ülkelerinde sıtma hastalığına karşı kontrollü şekilde kullanılır.

DDT Tozu Ne Zaman Yasaklandı

1987 yılından itibaren DDT kullanımı ülkemizde yasak hale getirilmiştir. DDT tozu ne zaman yasaklandı diye bakıldığında 87 yılından sonra satın alınması, kullanılması ve temas edilmesi sakıncalı olarak ifade edilmiştir. Yasaklı olan bu ürün hem kişisel sağlık hem de çevre sağlığı açısından ciddi oranda risk teşkil eder. Düzenli olarak DDT’ye maruz kalan kişilerde üreme işlevlerinin giderek bozulduğu belirtilir. Ayrıca kansere ve tiroid hastalıklarına da yol açabileceği bilimsel makalelerde açıklanan DDT zararları arasındadır.

DDT İlacı İnsana Zarar Verir mi?

DDT ilacının zararlı etkileri incelendiğinde ayırt etmeksizin bütün canlılara karşı zararlarının olduğu görülür. Bu nedenle keşfinden kısa süre sonra kullanımına sınırlama getirilmiştir. DDT ilacı insana zarar verir mi diye bakıldığında tarım ürünleri yoluyla insan sağlığını etkilediği görülür. Tarım ürünlerini artırma iddiası ile kullanılan bu tozun canlı türlerini yok ettiği fark edilmiştir.

Doğanın zehirlenmesine neden olan DDT’nin zaman içerisinde Alzheimer riskini artırdığı belirtilir. Çevre sağlığı açısından da ciddi sonuçları olan DDT kuş yumurtalarının kabuklarını zayıflatır ve pek çok türün soyunun tükenmesine yol açar.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.