10 Yıldır Cipralex Kullanıyorum

18.11.2023
10 Yıldır Cipralex Kullanıyorum

10 Yıldır cipralex kullanıyorum yazımızda cipralex ne zaman bırakılmalı, cipralex birden kesilirse ne olur ve cipralex bırakmanın yan etkileri ne kadar sürer gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

10 Yıldır Cipralex Kullanıyorum

Depresyon ve anksiyete tedavisinde yaygın olarak kullanılan cipralex bir tür antidepresan ilaçtır. Farklı patolojilerin tedavisi için etkili olan bu ilaç güçlü bir ilaçtır. 10 yıldır cipralex kullanıyorum diyen hastalar bu ilacın şikayetleri azalttığı yönünde olumlu yorumlara sahiptir. İçeriği itibariyle cipralex beyindeki serotonin hormonunun artmasını destekler. İlacın etken maddesi essitalopram olup bu maddenin yoğunluğu ilacın dozuna bağlı olarak farklılık gösterir. Tablet formunda olan ilaç kişilerin zaman geçtikçe kendilerini daha iyi hissetmelerine katkıda bulunur. Hastaların durumunda iyileşme görülmesi biraz zaman alabilir.

Cipralex Ne Zaman Bırakılmalı

Cipralex türü ilaçlara başlarken ve bitirirken aşamalı olarak ilerlemek gerekir. Etkili olan cipralex ne zaman bırakılmalı diye bakıldığında bu süre yaklaşık iki üç ay olabilir. Eğer hastanın durumu şiddetli ise süre biraz daha uzayabilir. Bazı kişilerde ilaç kesildiğinde farklı yoksunluk belirtileri ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda hemen doktora haber vermek gerekebilir. Gerekli görülen hallerde düşük dozda ilacın kullanımına devam edilecektir. Doz ayarlaması mutlaka doktor tarafından yapılmalı, hastalar buna bağlı kalmalıdır.

Cipralex Birden Kesilirse Ne Olur?

Antidepresan grubu ilaçlar birden kesildiğinde vücutta istenmeyen tepkiler meydana gelecektir. Cipralex birden kesilirse ne olur diye bakıldığında bazı yakınmaların daha kötüye gittiği görülecektir. İlacı yüksek dozda alıp sonrasında birden bırakma olduğunda kişilerde kafa karışıklığı, uyku problemleri, karıncalanma, uyuşukluk, baş ağrısı ve sinirlilik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Zamanında önce ilaç kesildiğinde başlangıç şikayetlerinin tekrar görülme olasılığı yüksektir. Bunu önlemek için cipralex kullanım süresince kontrollü şekilde ilerlemek gerekir.

Cipralex Kaygıya İyi Gelir mi?
Cipralex Kaygıya İyi Gelir mi?

Cipralex Kaygıya İyi Gelir mi?

Günlük olarak kullanılan cipralex ilacı düzenli alındığında vücutta olumlu etkileri fazladır. Cipralex kaygıya iyi gelir mi diye bakıldığında yapılan araştırmalar ilacın kaygıyı azalttığını gösterir. İlaçla birlikte beyindeki serotonin hormonu arttığından kişi kendini daha pozitif ve mutlu hisseder. Bu durumda yaşanan kaygı seviyesi de daha düşük olacaktır. Ancak ilacın ergenlerde ve 18 yaşından küçük olan çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Bu yaş grubundakilerin cipralex türü antidepresan ilaçlar kullanmaları yan etki görülme olasılığını artırır. Bu tür durumlarda huzursuzluk, saldırganlık, intihara teşebbüs halleri ortaya çıkabilir.

Cipralex Bırakmanın Yan Etkileri Ne Kadar Sürer?

Antidepresan ilaçların bırakılması belli bir süreyi kapsar. Özellikle cipralex bırakmanın yan etkileri ne kadar sürer diye araştırıldığında bunun birkaç hafta sürdüğü görülecektir. Bunun sebeplerinden biri bazı kişilerde ilaç bırakma belirtilerinin çok şiddetli görülmesidir. Yoksunluk belirtilerini en aza indirmek adına ilacın vücuttan adım adım atılması sağlanır.

Yoksunluk durumu bazı hastalarda antidepresan kesilme sendromuna yol açabilir. Böyle hallerde kişi özel olarak doktor muayenesinden geçirilir ve gerekli görülürse ekstra tedavi programına başlanabilir. İşe yarar sonuçlar elde edilebilmesi için hastanın doktor önerilerine birebir uyması, ilacın dozunu doğru ayarlamaları gerekir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.