Azosilin Neden Yasaklandı

16.11.2023
Azosilin Neden Yasaklandı

Azosilin neden yasaklandı yazımızda azosilin yasaklandı mı 2023, azosilin satılıyor mu, azosilin hangi hastalıklarda kullanılır, azosilin yerine ne kullanılır ve azosilin hangi grup antibiyotik gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Azosilin Yasaklandı mı

Azosilin mesene, böbrek ve idrar yollarının iltihaplarında kullanılan antibiyotik ilaçtır. Azosilin yasaklandı mı 2023 yılı itibari ile merak uyandırmaktadır. Çünkü bazı eczanelerde ilacın bulunması mümkün olmamaktadır. Azosilin ilacı yasaklı bir ilaç değildir. Ancak yapılan incelemeler sonucunda üretiminde hata ve uygunsuzluk tespit edilmiştir. Sağlık Bakanlığı 2022 yılında Azosilin hakkında duyuru yapmış ve son kullanma tarihi Şubat 2023 ve Eylül 2023 olan serinin geri çekildiğini bildirmiştir. Toplatılma sadece 015103 ve 027110 serileri için yapılmıştır. Azosilin üreten ilaç üreticisine de cezai yaptırım uygulanmıştır.

Azosilin Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Azosilin hangi hastalıklarda kullanılır hastalar için önemlidir. Üriner sistemde oluşan bakterilerin yol açtığı enfeksiyonların giderilmesi için Azosilin antibiyotik ilaç oldukça etkilidir. Üriner sistem böbrek, idrar yolları ve mesaneyi kapsamaktadır. Bu organlarda gelişen enfeksiyonlar Azosilin ile sonlandırılabilmektedir. Bunun yanı sıra sistit sıkıntısı çeken kişilerde de Azosilin kullanımı iltihabın giderilmesinde etki sağlayıcıdır. Elbette ki Azosilin antibiyotik sınıfında yer aldığı için mutlaka tanı konulmalı ve doktor reçetesi gereklidir.

Azosilin Yasaklandı mı
Azosilin Yasaklandı mı

Azosilin Yerine Ne Kullanılır?

Azosilin antibiyotik ilacın toplatılması ile birlikte kullanıcı olan hastalar oldukça rahatsız olmuştur. Bu sebeple Azosilin yerine ne kullanılır sorusu gündeme gelmektedir. Ancak Azosilin etken maddesine eş değer ilaç bulunmamaktadır. Azosilin içeriğinde bulunan Ampisilin ve pridyum bulunan bir başka eşdeğer ilaç saptanmamaktadır.

Dolayısı ile Azosilin yerine kullanılabilecek ilaç bulunmamaktadır. Bu sebeple Azosilin kullanmanız gerekiyorsa doktor gözleminde ilacı kullanmanız akıllıca olacaktır. En ufak bir yan etkiyi doktorunuzla paylaşmanız ilacı sorunsuz kullanmanız adına önemli olacaktır.

Azosilin Hangi Grup Antibiyotik

Azosilin hangi grup antibiyotik enfeksiyon sorunu yaşayan hastalarda merak uyandırmaktadır. Bir kutusunda 30 adet tablet bulunmaktadır ve günde üçer kez alınmaktadır. Ancak enfeksiyonun yeri ve yoğunluğuna göre kullanım süresini doktor belirlemektedir. Azosilin penisilin sınıfına giren antibiyotiklerdendir. Azosilin toksit derecesi düşük olan yarı sentetik antibiyotik grubuna girmektedir. Penisilin maddesinin kimyasının değişmesi ile elde edilmektedir. Penisilin antibiyotikleri üriner sistemde gözlemlenen enfeksiyonlarda sıklıkla kullanılan antibiyotiklerdir.

Azosilin Satılıyor mu?

Azosilin satılıyor mu merak edilmektedir. Azosilin muadili olmayan bir ilaçtır. Bu sebeple enfeksiyonu olan hastalar için kurtarıcıdır. Her antibiyotiğin iyileştirici etkisi farklıdır. Üriner sistem için en çok kullanılan antibiyotik Azosilin olarak gözlemlenmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Azosilin yasaklanmamış sadece hatalı üretimde olan seriler toplatılmıştır. Bu nedenle sağlığı uygun olarak üretilmiş olanların satıcı sağlanmaktadır. Azosilin antibiyotik 230,1 liradan satışa sunulmaktadır.

Azosilin Neden Yasaklandı?

Azosilin neden yasaklandı ilacı kullanan hastalar tarafından merak edilmektedir. Hemen bir düzeltme yapalım ki Azosilin yasaklı ilaçlar arasında hiçbir zaman olmamıştır. Halende eczanelerde satışı yapılmaktadır. Azosilin 015103,027110 serisinde hata ve uygunsuzluk saptandığı için ilaç piyasasından geri çekilmiştir. Bu serilerin son kullanma tarihide 2023 yılının Şubat ve Eylül aylarıdır. İlaçların toplatılması ile birlikte sağlığı olumsuz yönde etkileyecek hiçbir sorun kalmamıştır. Zaten ilaç üreticine gereken yaptırımlar uygulanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.