10 Yıldır Lustral Kullanıyorum

17.09.2023
10 Yıldır Lustral Kullanıyorum

10 Yıldır lustral kullanıyorum yazımızda lustral ilaç nedir ne işe yarar, lustral yan etkileri nelerdir, lustral kullananların yorumları ve lustral hayatımı değiştirdi gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Bireyler ruhen sağlıklı bir yaşam sürdürmek için hayatlarının bazı dönemlerinde antidepresan kullanmak durumunda kalabilirler.

Antidepresan ismi özellikle de bu ilaçlar konusunda deneyimi olmayan hastalar için rahatsız edici gelebilir. Doktorlar tarafından sıklıkla yazılan lustral gibi ilaçlar için hastaların en çok merak ettikleri konulardan biri; lustral kaç ayda tedavi eder, lustral kullananlar memnun mu, şeklinde olmaktadır.

Lustral İlaç Nedir, Ne İşe Yarar

Sertalin içeren ilaçlar arasında ilk akla gelenlerden biri de Lustral olmaktadır. Sertalin, kısa adıyla SSRI olan selektif serotonin geri alım inhibitörü etki mekanizmasına sahip bir antidepresandır. Bedende seratonin seviyesini arttırarak hastalıkları tedavi eder. Lustral ne işe yarar, lustral ne ilacı gibi soruların yanıtını vermek için lustral ilaç nedir konusu hakkında bilgi alınmalıdır.

Lustral, Phizer’ in 1991’ de kullanıma sunduğu bir ilaçtır. Sinir hücreleri arasındaki iletişimde rol oynayan ve mutluluk hormonu olarak tanınan serotonin salınımını arttırarak etki eder. Bireyin ruhsal durumunun dizenlenmesinde ve iyilik halinin yükselmesinde rol oynar.

Lustral antidepresan, psikoanaleptikler grubunda yer almaktadır. Çentikli ve beyaz olarak 14, 28, 56 ya da 84’ lük tabletler şeklinde blister ambalajlarında beyaz reçete ile satılır. Ruh ve sinir hastalıkları uzmanları tarafından yazılmaktadır. Doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır. Doktorun önerdiği biçimde altı yaş üzeri çocuk ve ergenlerde de obsesif kompulsif tedavisi ile sınırlı olmak koşuluyla kullanıma uygun bir antidepresandır. Dolayısıyla çocuklar için antidepresan denildiğinde de ilk akla gelenlerden biridir.

Lustral, hastalığın seyri ve şiddetine göre doktorun önerdiği günlük dozda alınır. Genel olarak bol su ile ve tok karnına bir doz şeklinde uygulanmaktadır. İlacın kullanım süresine ise doktor karar verir ve doktor kontrolü dışında ilacın kesilmemesi, düzenli kullanılması tedaviyi hızlandıracaktır.

Lustral ne işe yarar konusu hastaların sıkça yanıt aradığı bir sorudur. Bu ilaç, ruhsal çökkünlük ile takıntılı davranışlarda etkilidir. Lustral ilacının tedavi ettiği hastalıklar konusuna kısaca değinilecek olursa:

Depresyon; karamsarlık, umutsuzluk ve mutsuz duygu durumu ile kendini gösteren bir psikolojik hastalıktır. Lustral’in serotonin salgısını arttırmasıyla birey kendini daha enerjik ve iyi hisseder; bu durum da depresif duygu durumundan kurtulmasında etkilidir.

TSSB olarak kısaltılan Travma Sonrası Stres Bozukluğu da lustralin tedavi ettiği hastalıklar arasındadır. Zorlanımlı yaşam olayları sonrası bireyin toparlanmasını güçleştiren TSSB tedavisinde serotonin önemli nir etkiye sahiptir.

Tekrarlayıcı ve zorlanımlı davranışlarla beliren, bireyin sosyal ve kişisel yaşamını olumsuz etkileyen obsesif-kompulsif bozukluk tedavisinde lustral sıklıkla reçetelendirilir.

Stres faktörleri karşısında bireyin duygu kontrolünü yitirdiği panik ataklarda semptomların azalmasında lustralin serotonin salgısını arttırması etkili olmaktadır.

10 Yıldır Lustral Kullanıyorum

Bazı kullanıcı yorumlarında on yıldır lustral kullanıyorum gibi cümlelere rastlanabilmektedir. İlacın tedavi süresini merak eden hastalar, bu tür yorumlar karşısında uzun yıllar ya da ömür boyu ilaca bağlı kalacağını düşünebilirler. Ancak lustral ne kadar sürede etki eder sorusu hastadan hastaya değişmektedir. Bunun yanında ilacı yeni kullanmaya başlayanlarla lustral 10 yıldır kullanıyorum diyenler farklı deneyimlerle karşımıza çıkacaktır.

Bazı hastalarda kişisel duruma, zorlayıcı yaşam koşullarına, bireyin aldığı sosyal desteğin derecesine göre iyileşme kısa süreyi kapsarken; bazı hastalar için tedavi zaman alabilir. İlacın uzun yıllar kullanımı söz konusu olabileceğinden hastalar lustrali ne kadar kullanacağım, lustral bedenime zarar verir mi; şeklindeki soruları doktorları ile açıkça konuşabilirler. 10 yıldır lustral kullananların yorumları, ilacı düzenli kullandıkları için hastalık semptomlarının hayat rutinlerini bozmadığı yönündedir.

5 Yıldır Lustral Kullanıyorum

Lustral ilacı hastanın durumuna göre doktorun önerdiği sürede kullanılmalıdır. Lustral bir haftada tedavi eder mi gibi sorular çok gerçekçi olmamaktadır. Genel olarak tedavi en az 4 ile 6 hafta sürmektedir ancak 5 yıldır lustral kullanıyorum diyen hastalar için de söz konusu olduğu gibi hastalığın durumuna göre tedavi uzun yılları da kapsayabilir.

Hastalığın tam olarak iyileşmesi için kontrol sonrası ilacın doktor tarafından sonlandırılması beklenmelidir. İlaç serotonin salgısı ile kısa sürede hastanın kendini iyi hissetmesini sağlasa da hastalığın tam anlamıyla düzelmesi zaman alabilir. Bu sebeple beş yıldır lustral kullanıyorum ilacı kesmeli miyim gibi konularda danışılması gereken hastanın doktorudur.

Lustral Yan Etkileri Nelerdir

Konu psikolojik hastalıklar olduğunca ilaçlarla ilgili kaygı yaşanabilir. Hastalar psikolojik ilaçların yan etkileri konusunda endişe duyabilirler. Bu nedenle de lustral yan etkileri nelerdir konusunda detaylı bilgiye sahip olmak isteyebilirler. Lustral yaygın yan etkileri arasında; uykuya dalmada zorluk, uyuklama hali, ishal, baş ağrısı, ağız kuruluğu, cinsel istekte azalma, yorgun ve haksiz hissetme sayılabilir.

Lustral kullanan her on hastadan birinde; iştah kaybı, kas ve karın ağrıları, kulaklarda çınlama, görme bozukluğu, çarpıntı ile sıcak basması, titreme ve karıncalanma, kabızlık gibi yan etkiler bildirilmiştir. Lustral ilacının çok seyrek olarak koma hali, uyurgezerlik, ilaç bağımlılığı, paranoya, intihar düşünceleri gibi ciddi etkileri olabileceğinden bu tür ilaçlar doktor denetiminde kullanılmalıdır.

Lustral Panik Atağa İyi Gelir mi

İnsanlarda meydana gelen ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılan lustral ilaç doktor tarafından hastalara reçete yapılarak kullanmaları için verilir. Obsesif bozukluk, kaygı, stres, sinir, depresyon takıntılı olma hali duygusal travmatik olaylar stres bozukluğu gibi durumlarda Lustral alınmaktadır. Ayrıca kişinin toplumda kaygı nedeniyle faaliyet ve etkinliklerden kaçması ve kadınlarda adet dönemi öncesinde oluşan duygusal bozukluklar, şiddetli huzursuzluk halinde tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Lustral uyku tedavisi amacıyla ve sakinleştirici ilaç olarak kullanılamaz.

Kişilerde farklı etkiler oluşturduğu için doktor kontrolünde alınması tavsiye edilmektedir. İlaç içerisindeki yabancı etken maddelere karşı hassasiyet ve duyarlılığı olan kişiler Lustral ilacını kullanmadan önce kullanma kılavuzuna bakarak alması doktora bildirilmesi gerekir. Ağır böbrek ve karaciğer yetmezliği olan kişilerde lustral almadan önce yan etkilerine dikkat etmeleri gerekir. Gün içerisinde kullanılması gereken dozdan fazla alınmamasına da özen gösterilmelidir. İnsanlarda oluşan ruhsal bozukluklar hayatın olağan akışına daha da problemler doğurmaktadır.

Normal olarak kabul edilmeyen bu bozukluklar için antidepresan ilaçlar alınmalıdır. Lustral panik atağa iyi gelir mi? Henüz bu konuda veriler bulunmamaktadır. Lustral obsesif bozukluk durumlarında alınan ilaç grubuna girmektedir. Sakinleştirici olarak alınması uygun değildir. Lustral ilaç alındıktan sonra sersemlik, uyku hali ve baş dönmesi yapmaktadır. İlacın aç veya tok karnına alınmasında herhangi bir sakınca yoktur. Sadece almadan önce turunçgiller ve alkol alınmamasına dikkat edilmelidir.

20 Yıldır Lustral Kullanıyorum

Bazı psikolojik ilaçların uzun yıllar kullanılması, lustral ömür boyu kullanılır mı gibi sorulara karşı merak uyandırabilir. Bazı hastaların 20 yıldır lustral kullanıyorum, hastalığım iyileşir mi; gibi sorular sordukları görülebilir. Bu ilaç, özellikle takıntılı davranışlarda, travma sonrası stres bozukluğu ile anksiyete ve panik atakta ömür boyu kullanılabilen bir haptır.

Doktor tarafından hastanın durumu ve krizin şiddetine bağlı biçimde uzun süre kullanımı uygun bulunabilir. Genel olarak antidepresanların özellikle depresyon tedavisinde en az altı ay içinde etkisini göstermeye başladığı bilinmektedir.

Antidepresan grubundan ilaçların uzun yılları kapsayan tedavi süreci de söz konusu olabilmektedir. İlacın ne zaman kesileceği psikiyatristler tarafından hastanın genel durumu ile travma düzeyine bağlı olarak belirlenir. Hastaların hayata uyumlarını kolaylaştırmak için tedavi süresi konusunda doktorun önerilerine uymaları, ilacın yan etkileri ile karşılaştıkları an durumu doktora bildirmeleri, iyileştiklerini düşünerek ya da yan etkiler sebebiyle ilacın kullanımına doktor denetimi olmadan son vermemeleri önemlidir.

Lustral Kullananların Yorumları

Doktor tarafından kendine ya da yakınlarına lustral yazılanlar, lustral kullanıcı yorumları konusunu okuyarak ilaç hakkında hastaların deneyimlerini bilmek isteyebilirler. Bu yorumlar, ilacın her hasta için belirli sürede aynı etkiyi göstermeyeceğinden yanıltıcı olabilir.

Lustral kullananların yorumları için bakıldığında, genel olarak ilacı ilk kez deneyimleyenlerin ilacın etki süresinin en az altı ay olduğunu belirttikleri görülmektedir. Lustral kullanıp iyileşenler; ilacın etkisinin doktor kontrolü ve terapi seansları ile arttığını da söylemektedir. Bazı lustral kullananların yorumları ise özellikle ilk zamanlar genel uyku hali ile zorlandıklarını ancak zamanla bu durumun ortadan kalktığını bildirmektedir.

Melike T Yorumu: Lustralin ilk zamanlarında bazı yan etkiler nedeniyle bırakmayı düşündüm ancak doktorum ilacı kesmememi istedi. Bir yılın ardından hayata döndüm.

Ceylan K Yorumu: Lustral takıntılı davranışları nedeniyle kızıma verildi fakat ilk zamanlar ilacı çocuğuma verip vermeme konusunda tereddüt ettim. Düzenli ilaç kullanımı ve doktorumuzun ilgisi ile tedavi sürecimiz başarıyla sürüyor.

Zeynep R. Yorumu: Lustral, depresyonumu beş ay düzenli kullanımın ardından iyileştiren ilaç.

Osman K Yorumu: İlaçtan memnun kaldım. İlaç kullananların tedaviye son verirlen doktor denetiminde dozunu azaltarak sonlandırması gerekiyor.

Sağlık tüm insanlar için başlı başına en çok önem arz eden olgulardan bir tanesidir. Kişilerin yaşadığı sağlık sorunlarında hastalığın durumuna göre kullanılan değişik tedavi yöntemleri vardır. İlaç tedavisi de bunlar arasında yer alır. Kişilerin sadece beden sağlığı değil kimi zaman ruh sağlığı da farklı nedenlerden ötürü bozulabilir. Çok farklı ruhsal sorunlar vardır. Bunlar için de tedavi edici amaçlı olarak kullanılan farklı bileşenleri olan ilaçlar yer alır. Onlardan bir tanesi de Lustral adı verilen ilaçtır.

Lustral Kullananların Yorumları
Lustral Kullananların Yorumları

Lustral Hayatımı Değiştirdi

Ruhsal hastalıkların başında depresyon gelir. Depresyon teşhisi çok kolay konulamaz ama ilgili uzman hekim tarafından böyle bir teşhis konulduğu zaman en çok tercih edilen ilaçların başında Lustral gelir. İşte tam da bu noktada birçok insan tam olarak Lustral hayatımı değiştirdi ifadesini sıklıkla kullanılıyor. Kısa sürede depresyondan kurtulduklarını ifade ediyor. Lustral reçeteli olarak satılan bir ilaçtır. Ağır ya da hafif yaşanan depresyonlarda son derece güçlü bir etkisi vardır.

Lustral Mucizesi

Lustral mucizesi konusuna da değinmek gerekir ise o noktada da şu bilgiler verilebilir. Lustral içeriğinde serotonin miktarını artıran etken maddeler vardır. Bu da kişilerin kendini mutlu sakin hissetmelerine olanak verir. Kişi bir anda pozitif ve enerji dolu bir hale gelir.

Canı sıkılmaz ve üzülmez. İşte mucize tam olarak da burada başlayan bir durumdur. Bunun yanı sıra ayrıca dopamin artışını sağlar. Son olarak da bu ilacın noradrenalin artışını sağladığını böylece kişilerin kendisini her anlamda iyi hissettiğini ifade etmek gerekir.

Kimler Lustral Kullanmamalı

Kimler lustral kullanmamalı sorusuna verilebilecek olan bilgiler şunlardır: Öncelikli olarak eğer kişinin başka bir ruh sağlığı örneğin şizofreni vb. nedenlerden ötürü kullandığı bir ilaç var ise o zaman Lustral kullanamaz. Bunun dışında bunama sorunu olanlar, karaciğer hastaları, kan pıhtılaşma sorunu olanlar, şeker hastaları, Parkinson hastaları, sara hastaları, kalp hastaları kullanamaz. Elbette hamileler de bu ilacı içemezler.

Lustral Hangi Hastalara Verilir

Lustral hangi hastalara verilir sorusunun yanıtını üstte de ifade edildiği gibi psikolojik olarak sorunları olarak ve uzman psikiyatr tarafından depresyon tanısı konulan kişilere verilir. Burada herhangi bir kadın erkek genç yaşlı sınırı yoktur. Lakin elbette bir üst ve alt yaş sınırı da vardır. Ayrıca panik atak hastalarına, anksiyete bozukluğu hastalarına ve obsesif kompülsif hastalarına da verilir.

Lustral Devamlı Kullanılır mı

En çok merak edilen olgulardan bir tanesi de acaba Lustral devamlı kullanılır mı biçimindedir. Bu konu ilacın faydası açısından son derece önem arz eden bir olgudur. Uzmanlar Lustral isimli ilacın gün aksatmaksızın etkin fayda sağlaması için düzenli olarak aynı saatte kullanılması gerektiğini net bir biçimde ifade ediyorlar. Aksi halde istenen fayda sağlanamayabilir.

Lustral Ne Zaman Fayda Eder

Lustral ne zaman fayda eder sorusuna da şu yanıt verilebilir. Bu ilaçta da durum benzer diğer ilaç türlerinde olduğu gibidir. Doğru ve düzenli önerilen dozajlarda kullanılır ise ilaç kullanılmaya başladığı andan itibaren 2 hafta içinde kesin olarak etki eder. Bu durum hastalığın şiddetine göre daha geç ya da daha erken olabilir.

Seçici Serotonin Geri Alım İntibitörleri psikiyatri uzmanlarının sık reçete ettiği antidepresanlar arasındadır. Lustral isminin halk arasında yaygın olarak bilinmesi lustral nedir konusuna merak uyandırmaktadır. Ayrıca bu tür ilaçlar reçete edildiğinde hastalarda lustral bağımlılık yapar mı şeklinde kaygı oluşabilmektedir.

Lustral İlk Gün Etki Eder mi?

Lustral SSRI grubundan, yaygın kullanılan bir antidepresandır. İlaç, başta depresyon olmak üzere panik ve kaygı bozuklukları ile obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde etkilidir. Ayrıca sosyal fobi, adet öncesi gerginlik ve aşırı huzursuzluk da ilacın tedavi ettiği ruhsal hastalıklardır. Lustral etken maddesi sertalindir. Sertalin vücutta serotonin salgısını arttırarak merkezi sinir sisteminin işleyişini kontrol altına alır.

İlacın tedavi ettiği hastalıklar, kişinin günlük rutinini ve yaşamını olumsuz etkileyen türdendir. Bu sebeple biran evvel sağlığına kavuşmak isteyen hastalar, lustral ilk gün etki eder mi sorusunu sorabilir. Lustral etki süresi hastalığın şiddetine ve seyrine bağlı değişiklik gösterecektir. Genel olarak ilacın etkisini göstermesi 2 haftayı bulmaktadır. İlk bir hafta ise ilacın yan etkileri ortaya çıkabilmekte ancak iyileştirici etkiler henüz görülmemektedir.

Lustral Kaç Günde Etki Etmeye Başlar

İlaçların etki süresi hastalığın şiddetine bağlı değişiklik gösterir. Lustral genellikle 2-3 hafta içinde olumlu etkilerini göstermeye başlar. Ancak ağır seyreden vakalarda ve obsesif kompulsif bozuklukta lustral etki süresi ayları bulabilmektedir.

Lustral Çok Kullanılırsa Ne Olur?

Lustral kullanımı dikkat isteyen bir ilaçtır. Doktorun önerdiği doz ve zaman süresince alınmalıdır. Ayrıca ilacın kesilmesi de belirli bir düzenle ve doktor denetiminde olmaktadır. Lustral çok kullanılırsa tedaviyi hızlandırmaz. Aksine aşırı doz bilinç kaybına kadar varan etkilere sebep olarak sağlığı tehdit eder. Lustralin gereğinden fazla doz alımı bulantı ve kusma, kalp atış hızının artması, baş dönmesi, aşırı rahat ruh hali biçiminde kendini gösterebilir.

Lustral Günde 2 Tane İçilir mi?

Lustral tedavisi 50 mg ile başlamakta ve hastalığın şiddetine göre doz zamanla yükseltilmektedir. Genel olarak günde tek tablet olarak kullanılır. Post travmatik stres bozukluğu ile panik bozukluk ve sosyal fobide vaka şiddetine göre doktor denetiminde günlük 200 mg ve 2 tablete çıkılabilir. Hastaların iyileşme konusunda sabırlı olması ve ilaçlarını düzenli alması ayrıca doz aşımından kaçınması gerekir. Bu sebeple lustral günde 2 tane içilir mi sorusunun yanıtı doktor tarafından önerilmediği sürece hayır olacaktır. İlacın kullanımı genel olarak günde tek bir dozla sınırlıdır ve doktorun önerisi dışına çıkılmamalıdır.

Lustral Panik Atakta Kullanılır mı?

Panik atak bireyin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşüren bir hastalıktır. Psikiyatri uzmanlarının kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Panik atağın serotonin salgısı ile ilişkili olduğu durumlarda tedavi SSRI grubu ilaçlarla yapılabilir. Lustral kullanıldığı yerler arasında panik atak da yer almaktadır.

Lustral 50 mg Kilo Aldırır mı?

Psikiyatri ilaçları kilo aldırır mı endişesi hastaların doktora sıklıkla danıştığı konulardandır. Lustral kullananlar, lustral kilo yapar mı konusunda endişeye kapılabilirler. Lustralin kilo artışına dolaylı etkisi olabilmektedir. İlaç mutluluk hormonunu arttırarak iştahın artmasında da etkili olmaktadır. Dolayısıyla hastalar ilaç kullandıkları süre zarfında iştahlarını ve yeme isteklerini kontrolde tuttuklarında direkt biçimde ilaca bağlı kilo artışı yaşanmamaktadır.

Lustral En Yüksek Dozu Kaç

Lustral gibi antidepresanlar çeşitli dozlarda piyasaya sunulmaktadır. İlacın dozu etken madde sertalin miktarına göre belirlenir. Lustral en yüksek dozu Lustral Special 100 mg.’dir. Günlük en yüksek doz alımı ise travma sonrası stres bozukluğu, panik bozukluk ve sosyal fobide, ağır seyreden vakalar için doktor denetiminde 200 mg. şeklindedir.

Lustral Bağımlılık Yapar mı?

Antidepresanlarda bağımlılık endişesi yaygındır. Sertalin bağımlılık yapıcı bir etken madde değildir. Lustral bağımlılık yapar mı konusunda yanıt hayırdır.

Lustral Sperm Sayısını Etkiler mı?

Psikolojik vakalarda ilaç kullanımı hastalarda ciddi kaygıları beraberinde getirebilir. Hastalar tarafından lustral sperm sayısını etkiler mi sorusu da sıklıkla doktorlara danışılmaktadır. Lustral ilacının sperm sayısında azalmaya yol açtığı bulgulanmıştır. Ancak tedavi sonrasında ilaç kullanımı kesildikten sonra sperm sayısı normale döndüğü raporlanmıştır.

Lustral Cinsel İlişkiden Ne Kadar Önce Alınmalı

Erken boşalma bozukluğu tedavisinde doktor tarafından antidepresan da yazılabilir. Lustral erken boşalma tedavisi için doktorun uygun görmesi durumunda reçete edilebilir. Genellikle ilişkiden 1 saat önce alınması önerilir.

Lustral İlacı Aile Hekimi Yazabilir mi?

Lustral reçete ile satılan bir antidepresandır. İlacın reçetesiz satışı yasaktır ve temin edilmesi devlet kontrolündedir. Bu nedenle lustral ilacını aile hekimi yazabilir mi şeklinde soruların merak edilmesi normaldir. Hastalığın teşhisi ve ilacın yazılması ayrıca gerekli olduğunda rapor düzenlenmesi yalnızca ruh ve sinir hastalıkları uzmanı tarafından yapılabilir. İlacın reçete edilmesi ve teşhis aile hekimi tarafından yapılamaz. Ancak raporlu hastalarda rapor süresi içinde ilacın SGK kapsamında eczaneden satın alınabilmesi için aile hekimine yazdırılabilir. Raporu olmayan ya da rapor süresi biten hastalar için aile hekimi lustral reçete edemez.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.