Ferinject SGK Karşılıyor mu

01.01.2024
Ferinject SGK Karşılıyor mu

Ferinject sgk karşılıyor mu yazımızda ferinject nedir ne için kullanılır, ferinject reçetesiz alınır mı, ferinject devlet ödüyor mu, ferinject fiyatı ne kadar ve ferinject ödeme koşulları gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Demir eksikliğinin oral tedavisine yanıt vermeyen hastalarda damar yoluyla demir yüklemesi gerekebilmektedir. Damardan demir takviyesi denildiğinde ilk akka gelenlerden ferinject SGK karşılıyor mu, sorusu merak edilebilir.

Ferinject Nedir Ne İçin Kullanılır

Bu ilaç demir ihtiva eden bir enjeksiyon çözeltidir. İntravenöz yolla uygulanan mat ve koyu kahverenginde, sulu bir çözeltidir. Ferinject ne işe yarar sorusuna baktığımızda; gerekli olduğunda vücuda damar yoluyla demir yüklemesi yapılmasını sağlar. Vücudun demir depolarını doldurarak anemiyi tedavi eder.

Ferinject kullanıldığı yerler:

  • Vücudun demir depolarına hızlı biçimde demir takviyesinin yapılmasını gerekli kılan acil durumlar,
  • Hastanın bağırsak fonksiyonunun aktif enflamatuvar bağırsak hastalığı nedeniyle oral demir tedavisine müsaade etmediği durumlar,
  • Oral tedavinin yetersiz kaldığı veya uygulanamadığı vakalar,
  • Demir eksikliğinin yanında, kronik böbrek hastalığının bulunduğu vakalar.

Ferinject SGK karşılıyor mu?

Doktor tarafından tedavi yazıldığında hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de reçete edilen ilacın SGK kapsamında olup olmadığıdır. Ferinject SGK karşılıyor mu sorusunu da sorulabilir. Vücudun demir depolarını yenileyerek kansızlığı tedavi eden ferinject enjeksiyon devlet hastanesinden raporla reçetelendirildiği taktirde %80’ e varan oranda SGK tarafından karşılanır. Hasta devlet katkı payını öder. Raporsuz ve ayakta hastalar için SGK ödeme yapmamaktadır.

Ferinject reçetesiz alınır mı?

Ferinject, anemi tedavisinde iç hastalıkları veya Hematoloji hekimleri tarafından reçetelendirilir. 14 yaş üzeri ergen ve yetişkinlere yazılmaktadır. Çocuklar popülasyonunda araştırmalar yetersiz olduğundan önerilmez. Hastaya enjekte edilecek doz, hemoglobin seviyesine göre doktor denetiminde belirlenir. Günlük en fazla tolere edilebilir doz miktarı ise 20 mg’ dir.

Ferinject reçeteli mi şeklinde soranlar için bu ilaç normal reçeteli olarak satılmaktadır. Ayrıca belirli koşullarda rapor ile de yazılabilmektedir. Raporlu hastalar için raporla veya reçeteli olarak tedarik edilebilen bir ilaçtır.

Ferinject fiyatı 2024 ne kadar?

Ferinject; anemi ya da demir eksikliğinde oral tedaviye yanıt vermeyen veya tedaviyi engelleyen bağırsak hastalığı olan vakalarda rapor edilebilir. Ferinject rapor şartları arasında ilacı SGK kapsamında almak için ancak uzman doktor raporunun kabul edildiği de unutulmamalıdır. Hastalar ferinject fiyatı ne kadar konusunda araştırma yapabilirler. Demir eksikliğinin damar yoluyla tedavisinde kullanılan Ferinject fiyatı 2024; 2,785.77 TL’ dir.

Ferinject ödeme koşulları

Ferinject ödeme koşulları konusunda hastalar için devlet kolaylık sağlamaktadır. Raporlu hastaların ilacını devlet karşılamaktadır. Ferinject iki yıla kadar raporlandırılabilir. Hastalar hastalığın seyri ve tedavi dozuna göre 3 ile 6 aylık periyotlar halinde rapor kapsamında ilaçlarını sağlık kuruluşlarına yazdırarak, yalnızca katkı payını ödeyip ilaçlarını temin edebilirler. Rapor süresinin sonunda doktor tarafından gerekli görülürse rapor süresi uzatılabilir. İlaç özel hastane hekimi tarafından reçetelendirildiği durumlarda SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Ferinject devlet ödüyor mu?

Ferinject 500 mg lik 10 ml. flakon olarak satılan bir enjeksiyondur. İlacın raporlu hastalar için ödemesi %80 oranında devlet tarafından karşılanmaktadır. Hastalardan sadece katkı payı alınır. Organ nakli ve böbrek yetmezliği raporlarında ise Ferinject fiyatı tamamen devlet tarafından ödenir.

Genel olarak iki yıllık rapor dahilinde doz bitiminde sağlık kurumlarında ilaç yazdırılarak, eczanelerden TC kimlik numarası ve reçete numarası ile ilaç temin edilebilir. Ayakta raporsuz hastalar için ilaç ücretini devlet karşılamamaktadır.

Ferinject Ne Kadar Sürede Etki Eder

Demir eksikliği ağırlıklı olarak belli bir yaş grubunda olan kadınların sıklıkla yaşadığı sağlık sorunlarından bir tanesidir. Bu tür durumlarda kadın erkek fark etmeksizin kişinin sağlık sorunun şiddetine bağlı olarak farklı türden ilaçlar kullanılır. Bunlardan bir tanesi de Ferinjet demir iğnesidir. İnsanlar bu noktada acaba Ferinject ne kadar sürede etki eder diye merak ediyorlar. İlaç ilk kullanıldığı andan itibaren 24 saat sonrasında etkisini göstermeye başlar. 48 saat sonra ise daha belirgin bir durum ortaya çıkar.

Ferinject Kullanıcı Yorumları

Ferinject kullanıcı yorumları son derece olumludur. Bu ilacı kullananlar bir süre sonra demir eksikliğine bağlı ortaya çıkan kronik yorgunluk halsizlik ve kendini bitkin hissetme durumundan kurtulduklarını ifade ediyorlar. İlk kullanıldığı zaman kimi hastalarda hassasiyetlerine bağlı olarak bulantı, kusma eklem ağrısı ve baş ağrısı gibi durumlar görülmekle birlikte kısa sürede geçer.

Ferinject Özel Hastane Yazabilir mi

Ferinject özel hastane yazabilir mi noktasında hemen herhangi bir kısıtlama olmadığının altını net bir biçimde çizmek gerekir. Gerek devlet hastanelerinde, gerek özel hastanelerde ilgili bölümler tarafından hastanın demir boşalması durumuna göre reçete edilebilir. Bu ilaç beyaz reçeteli tarzdan olan bir ilaçtır. Kadın erkek ayırımı olmayan genel kullanıma açık bir demir ilacıdır.

Ferinject Aile Hekimi Yazabilir mi

Aile hekimleri cilt ile ilgili bazı sorunlar, göz sağlığında yaşanan kimi problemler ve ruh sağlığı ile ilgili ilaçları reçete edemez. Bu noktada Ferinject aile hekimi yazabilir mi sorusunun yanıtı ise bu ilacın dahiliye kapsamında bir ilaç olduğudur. Aile hekimi tarafından istenen tetkiklerde demir eksikliği çıkarsa ya da daha önceden bir uzman hekim tarafından reçete edilir ise aile hekimi bu ilacı yazabilir.

Ferinject Kaç Doz Kullanılmalı

Ferinject kaç doz kullanılmalı sorusuna uzman hekimler haftada 1000 mg düzeyini geçmemesi gerektiğini ifade ediyorlar. Bunun üzeri tavsiye edilmiyor. Sonrasında yeniden tetkikler sonrası iki haftalık süreç sonrasında ilerleme olmuyor ise aynı dozajlarda Ferinjet uygulamaya devam ediliyor. Hastalığın durumuna göre haftalık daha az olarak da kullanılabilen bir ilaçtır. Alt doz uygulaması ise yoktur.

Ferinject Hangi Hastalıkta Kullanılır

Ferinject hangi hastalıkta kullanılır bilmeyenlerin merak ettiği bir sorudur. Bu ilaç adından da net bir biçimde anlaşılır olduğu gibi kişinin demir depolarını çok hızlı bir biçimde doldurmak istendiği zaman kullanılır. Kişinin demir seviyesi hayati risk içeriyor ise o zaman hiç zaman kaybetmeden bu ilaç seri bir biçimde hastaya anında uygulanır.

Ferinject Devlet Hastanesinde Yapılır mı

Ferinject devlet hastanesinde yapılır mı sorusunun yanıtı evet devlet hastanelerinde enjekte edilebilir. Bu durum ilgili tüm sağlık merkezleri için geçerlidir. Sağlık ocaklarında da reçetesi ile mesai saatleri içinde gidildiği zaman orada çalışan ilgili sağlık personelleri tarafından uygulanır. Eczanelerde uygulanması ise yasaktır. Kişilerin kendi kendine yapması da yasaktır. Doğrudan damardan enjekte edilir.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.