Selectra Reçetesiz Alınır mı

09.01.2024
Selectra Reçetesiz Alınır mı

Selectra reçetesiz alınır mı konusunda oldukça pratik çözümler sunmaktadır. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri çok sık reçete edilen antidepresanlardandır. SSRI grubu bu ilaçlardan biri de selectra’dır. Antidepresan kullanımına ilgi, selectra reçetesiz alınır mı konusunda bilgi ihtiyacı doğurabilir.

Selectra Reçetesiz Alınır mı

Selectra bir tür antidepresandır. İlaç, etken maddesi sertralindir. Sertralin, vücutta serotonin salgısını arttırarak etkili olur. Serotonin miktarının dengelenmesi ruhsal sorunların tedavisinde önemlidir. Selectra ne için kullanılır konusuna bakılacak olursa ilk olarak majör depresyon tedavisi akla gelmektedir. Selectra kullanıldığı yerler arasında takıntı zorlantı nevrozu ile panik ve kaygı bozuklukları da vardır. İlaç, travma sonrası stres bozukluğu vakaları için de reçete edilebilmektedir.

Adet öncesi dönemde görülen ruhsal değişiklikler ve rahatsızlıklar da selectra ile kontrol edilebilir. Antidepresan tedavisine ilgi ilaçların bilinçsiz kullanımına zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle doktor denetimi dışında bu ilaçların kullanımının engellenmesi halk sağlığı kapsamında önleyici devlet politikaları arasındadır. Selectra reçetesiz alınır mı sorusunun yanıtı da hayır olacaktır. Bu tür ilaçların satışı denetimlidir.

Selectra Reçetesiz Satılır mı

Selectra, sertalin etkin maddeli bir SSRI’ dır. Antidepresanlar grubundan bir ilaçtır ve film kaplı tabletler halinde satılır. Depresyon dışında takıntı-zorlantı nevrozu, post travmatik stres bozukluğu, adet dönemi ruhsal bozukluğu, aşırı huzursuzluk hali, panik ve anksiyete de tedavi ettiği hastalıklardandır. Tüm antidepresanlarda olduğu gibi selectra da satışı denetimli yapılan ilaçlardır. Bu ilaçların doktor denetimi dışında kullanılmasının sakıncalarına karşı ilaç reçetesiz satılmamaktadır. Selectra reçetesiz nasıl alınır konusunda araştırma yapanlar bu tür ilaçları reçetesiz kullanmamaları gerektiğini ve temin edemeyeceklerini bilmelidir.

Selectra Reçetesiz Satılır mı
Selectra Reçetesiz Satılır mı

Selectra Anksiyeteye İyi Gelir mi?

Anksiyete kaygı bozukluğudur. Anksiyeteye merkezi sinir sisteminde serotonin salgısının yeterli olmaması yol açmaktadır. Bu durumda hastalığın tedavisinde serotonin geri alım inhibitörleri önemlidir. Selectra da SSRI grubunda yer alan ve depresyon, panik bozukluklar, obsesif kompulsif bozukluğun yanı sıra anksiyeteyi de tedavi eden bir antidepresandır. Selectranın pediatrik grupta kullanımı obsesif kompulsif bozuklukla sınırlıdır. Bu nedenle kaygı bozukluğunda ilaç yetişkinlere reçete edilmelidir.

Selectra Ağır Bir İlaç mi

Antidepresan grubundan ilaçlar özellikle ilk kullanımlarda hastaların tabiri ile ‘ağır’ gelebilir. Bu yüzden selectra ağır bir ilaç mı endişesi yaşanabilir. İlaç, merkezi sinir sisteminde etkili olduğu için dikkatli kullanılmalı, alkolle tüketilmemelidir. Ayrıca sertralin miktarını arttırdığı bilindiğinden ilaçla greyfurt tüketilmemelidir. Doktorun önerilerine ve verdiği kullanım talimatları ile doza dikkat edildiğinde vücudun adaptasyonu daha kolay olacaktır. Selectra etkin maddesi sertralinin doz aşımında güvenlik sınırı da geniştir.

Selectra 50 mg Bağımlılık Yapar mı?

Hastalar Selectra 50 mg bağımlılık yapar mı endişesi taşıyabilirler. Çünkü antidepresanlar konusunda bağımlılık yaptığına dair genel bir önyargı vardır. Bu ilaçlar bağımlılık yapıcı özellik göstermemektedir. İlaç etken maddesi bağımlılık riskine sebep olmamaktadır. Selectra yan etkileri içinde bağımlılık bulunmamaktadır.

Selectra Kaç Haftada Etkisini Gösterir?

Selectra ne kadar zamanda etkili olur sorusu hastalığın türüne bağlı değişmektedir. İlacın etki süresi hastalığın şiddetine bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Hafif vakalarda genel olarak bir hafta içinde ilaç olumlu yönde etki eder. Özellikle obsesif kompulsifte ve ağır seyreden durumlarda tedavide etki süresi artacaktır.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.