Keday Reçetesiz Alınır mı

16.10.2023
Keday Reçetesiz Alınır mı

Keday reçetesiz alınır mı sorusu hastalar tarafından merak edilmektedir. Keday, ketiapin fumarat ihtiva eden ilaçlar arasındadır. Ketiapin fumarat, a1 ve H1 reseptörlerine bağlanarak etkililiğini gösteren bir antipsikotiktir. Günümüzde psikolojik rahatsızlıklara karşı duyarlılığın artmış olması nedeniyle psikiyatrist ilaçlar reçetesiz temin edilir mi yönünde sorular merak konusu olmaktadır. Keday ilacının eczanelerden reçetesiz temin edilip edilemeyeceğine bakmak için öncelikle ilacı tanımak faydalı olacaktır.

Keday Hangi Reçete

Keday, bipolar bozuklukla birlikte seyreden majör depresyonun tedavisinde sıkça reçete edilir. Ayrıca aşırı heyecan, coşkunluk veya mutluluk olarak yansıyan, bipolar bozuklukla birlikte seyreden taşkın duygu durumunun düzenlenmesinde de etkilidir. Bireylerin gerçeklikten koptukları ve yaşam standartlarının son derece bozulduğu şizofreni ataklarının tedavisinde de reçete edilen bir antipsikotiktir.

İlacın kullanım alanlarından görüldüğü gibi bireylerin hayata uyumunu, gündelik yaşamlarını olumsuz etkileyen ağır psikolojik bozukluklarda tedavi edici olduğu anlaşılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında keday ilacı yeşil reçeteli mi sorusu akla gelecektir. Keday normal reçeteli bir ilaçtır.

Keday Reçetesiz Alınır mı

Keday, şizofreni ve bipolar bozuklukla, eşlik eden psikolojik bozukluklarda etkili bir ilaçtır. Pediatrik grupta güvenli kullanımıyla ilgili araştırmalar yetersiz olduğundan genel olarak 18 yaşından büyük yetişkinlerde kullanılmaktadır. 65 yaş ve üzeri yetişkinlerde ise kullanımıyla ilgili araştırma sonuçları yetersizdir. Keday kullanımında özellikle tedavinin başlangıcında yüksek riskli hasta grupları gözetim altında tutularak tedavi gerçekleştirilmektedir.

İlacın metabolik bazı risklerinden de bahsedilmektedir. Tüm ilaçlarda olduğu gibi Keday kullanımında da doktor kontrolü ve doktor onayı şarttır. İlacın doktor kontrolü olmadan kullanımı önerilmediği gibi keday reçetesiz alınır mı az sorusunun cevabı da hayır olacaktır.

Keday XR 150 mg Ne İçin Kullanılır?

Keday XR 150 mg. 172,70 mg ketiapin fumarat ihtiva etmektedir. 30 vaya 60 tablet, blistar ambalajlarda satılmaktadır. İlacın endikasyonları psikiyatrik hastalıklardır.

Keday XR 150 mg. kullanım yerleri:

  • Keday xr 150 mg. hangi hastalıkları tedavi eder sorusunun yanıtlarından biri şizofrendir. Gerçeklik algısının koptuğu, gerçekte var olmayan sesler işitme, görüntüler görme gibi sanrılı ruhsal bozuklukların eşlik ettiği şizofren tedavisinde Keday etkili bir antipsikotiktir.
  • Kendini hiçbir şeyden zevk alamama uykusuzluk sıkıntılı ruh hali olarak gösteren majör depresif atak tedavisi için kullanılan ilaçlardan biri de Kedaydır.
  • 2 uçlu duygu durum bozukluğu olarak bilinen bipolar bozukluk tedavisinde de Keday sıklıkla reçete edilmektedir.

Keday XR 50 mg Kullananlar Yorumları

Hastalar kullandıkları ilaçların etkililiği ya da yan etkileri gibi konularda ilaçları kullananların yorumlarını merak edebilirler. Kullandığı ilaçlarla ilgili yorum arayanlar Keday xr 50 mg kullanıcı yorumları konusunda bilgi almak isteyebilirler. Keday kullananların yorumları genel olarak ilaç kullanımını ilerleyen haftalarda genel ruh sağlıkları açısından olumlu yanıtlar aldıkları yönündedir.

Keday xr 50 mg kullananlar kullanımın ilk dönemlerinde uyku ve sersemlik hali gibi yan etkilerden yakınlıklarını ancak ilacın uzun süreli kullanımında yan etkilerin ortadan kalkarak hastalık belirtilerinin gündelik hayata dönüşlerini sağlayacak biçimde azaldığını belirtmektedirler. Bir Keday xr kullanıcı yorumu ileri yaş nedeniyle doktorunun düşük dozlarla başlayarak doz oranını yavaş yavaş yükselttiğini; Keday kullanımıyla birlikte bipolar bozukluk nedeniyle yaşadığı sorunlarda önemli ölçüde azalma olduğunu ifade etmiştir.

Keday Reçetesiz Satılır mı?

Keday ilacının reçete ile satılıp satılmadığı konusunda araştırma yapanlar bu ilacın eczanelerde reçeteli satıldığını görecektir. Keday reçetesiz satılır mı sorusunun yanıtı hayır olacaktır. İlaç yalnızca uzman doktorlar tarafından reçete edildiği taktirde kullanılmalıdır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.