Sperm Neden Sulu Olur ve Bu Doğurganlığı Etkiler mi

08.10.2023
Sperm Neden Sulu Olur ve Bu Doğurganlığı Etkiler mi

Sperm neden sulu olur ve bu doğurganlığı etkiler mi sorusu merak edilen konular arasında yer alır. Erkek üreme hücresi olan spermlerin kalitesi, üreme sağlığını etkileyen bir durumdur. Sağlıklı bir erkek günlük olarak 75 bin ile 160 bin arasında sperm üretir. Bu spermler bazen sulu olabilmektedir. Bu durumda erkekler sulu sperm neden olur konusu ile meşgul olabilirler. Baba olmaya hazırlanan ya da baba olmak isteyenler sulu spermin doğurganlığa etkisi konusunda endişeye kapılabilirler.

Sulu Spermden Hamile Kalınır mı?

Hamilelik eşlerin yaşamında önemli bir süreçtir. Sperm kalitesi ve sperm sayısı döllenmeyi etkilemektedir. Bu sebeple de partnerler, kaliteli sperm nasıl anlaşılır sorusuna yanıt arayabilirler. Hamilelik beklentilerinin gecikmesi durumunda da sulu sperm gibi konulara takılarak sulu spermden hamile kalmak mümkün mü konusunda bilgi almak isteyebilirler. Öncelikle sulu sperm nedir konusuna bakılacak olursa, meninin akışkan bir kıvamda gelmesidir.

Genellikle gün içinde fazla cinsel aktiviteye bağlı gelişen geçici bir durumdur. Gün içinde birçok kez cinsel aktivitede bulunma ve sık mastürbasyon yapma meninin akışkanlığı etkileyecektir. Bu durum cinsel aktivitenin azaltılması ile düzelmektedir. Spermlerin barındığı meninin genelde kirli beyaz ve yoğun kıvamda olması beklenir. Meninin sağlıklı görünümü, rengi ve kıvamını etkileyen birçok etmen vardır. Bu etmenler ortadan kalktığında meni sağlıklı özelliğine kavuşmaktadır. Ancak bazı durumlarda spermdeki değişiklikler bir hastalık habercisi de olabilmektedir.

Sulu spermin sık boşalmaya bağlı, geçici bir durum olduğu vakalarda hamilelik ve doğurganlık etkilenmez. Ancak süreklilik halini almış bir sulu meni, sperm kalitesinde düşüşe işaret edebilir. Bu durumlarda kadının hamile kalması zorlaşabilir. Sulu meni nörolojik kökenli meni kaçması gibi sağlık sorunlarının habercisi olabileceğinden uzun sürmesi durumunda kontrole gidilmelidir.

Spermin Su Gibi Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Sulu spermin en bilinen nedeni; sık boşalmadır. Gün içinde çok sık mastürbasyon sulu spermin nedenlerindendir. Ayrıca partnerle günlük çok kere cinsel aktivitede bulunma meninin kıvamını etkiler ve daha sulu gelmesine yol açar. Sulu meninin sık boşalmaya bağlı olduğu durum, geçicidir. Bazı durumlarda sulu spermin nedeni sağlık sorunlarıdır. Geriye boşalma durumunda ayrıca prostat ameliyatları sonrasında sperm sulu gelebilir.

Sperm sağlığında önemli rol oynayan çinko eksikliği de meni kıvamına etki edeceğinden spermin su gibi gelmesinin nedeni olabilir. Testislerdeki toplardamarların şişmesiyle meydana gelen ve sperm kıvamı ile şeklimi etkileyen varikosel de bir diğer sulu sperm nedenidir. Enfeksiyonlar, genetik faktörler, hormonal bozukluklar gibi nedenlere bağlı gelişen sperm sayısının az olması da sulu meniye sebep olabilmektedir.

Spermin Sulu Olması Doğurganlığı Etkiler mi?
Spermin Sulu Olması Doğurganlığı Etkiler mi?

Spermin Sulu Olması Doğurganlığı Etkiler mi?

Sperm erkek üreme hücreleridir. Kaliteli ve sağlıklı spermler hamilelik oluşumunda önemlidir. Sperm kalitesine bağlı gelişen kısırlık, erkekler için psikolojik bir stres kaynağı oluşturabilmektedir. Bu sebeple sperm sağlığı erkekler tarafından önemsenir. Sulu biçimde gelen sperm doğurganlık konusunda endişelere yol açabilir. Spermin sulu olması doğurganlığı etkiler mi sorusunun yanıtı sulu meninin nedenine bağlıdır. Sulu meninin sık boşalmadan kaynaklandığı geçici durumlarda doğurganlık etkilenmez. Ancak süreklilik gösteren sulu meni doğurganlığı da etkileyecek saplık sorunlarına bağlı ise hamilelik gecikebilir ya da hiç oluşmayabilir.

Sperm Renginin Değişmesi Ne Anlama Geliyor?

Spermin rengi beyaz ve gri ile opak arasındadır. Sağlıklı menide kirli beyaz renk ve koyu, yapışkan kıvam dikkat çeker. Sperm renginin koyu ya da kahverengi olması boşalmanın uzun süredir gerçekleşmemesi ile ilgili olabileceği gibi sağlık sorununa da işaret edebilir. Pembemsi ve kanlı menü hematospermia adlı bir hastalık belirtisi olabilir. Meninin koyu sarı olması, cinsel hastalıkların da habercisi olabileceğinden doktora gidilmelidir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.