Asist Neden Yasaklandı

24.11.2023
Asist Neden Yasaklandı

Asetilsistein içeren ilaçlardan biri de asist’tir. Asetilsistein, sülfidril grubundan mukolitik bir ajan olarak bilinir. Temel işlevi balgamı inceltmektir. Antioksidan etkili asist yasaklandı mı ve asist neden yasaklandı sorusunun yanıtıyla ilgili araştırmalar artmaktadır.

Asist Yasaklandı mı

Asist 200 mg granür içeren şase formunda da bulunmaktadır. Suda eritilerek içilir. Asist şurup formunun pediatrik popülasyonda kullanımı yaygındır. Balgamın azaltılması, yoğun kıvamlı balgamın yumuşatılması için etkilidir. Balgam söktürücü özelliği ile solunum yolu salgısının bozukluklarında da tedavi edicidir.

Asist piyasada bulunmuyor mu? Geçtiğimiz yıllarda asist muadili balgam söktürücülerden biri firmanın geri çekme talebi incelenerek, belirli seri numaraları ile sınırlı geri çekilmiştir. Ancak bu geri çekme uygulaması asist neden geri çekildi sorusu ile ilgili değildir.

Asist Neden Yasaklandı

Asist yasaklandı şeklinde bilgilere karşı aileler duyarlıdır. Bu endişelere genelde çocuk popülasyonuna özel öksürük ilaçları ile ilgili zaman zaman verilen geri çekme kararları sebep olmaktadır. Asist yasaklanmamış ve hiçbir seviyede piyasadan çekilmemiştir. Eczanelerde formuna göre asist fiyatı 2023 55,52 ile 127,13 TL arasında satılmaktadır.

Asist Şurup Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılır

Asist şurup olarak tüketilmeye hazır hale getirildikten sonra, 2-8 dereceli soğukta saklanmalıdır. Asist şurup, buzdolabında ideal sıcaklıkta 12 güne dek muhafaza edilebilir. Ancak genellikle tedavi süresi 4-5 gündür ve doktorun önerdiği gün sayısı açılmamalıdır. Tedavi bittiğinde kalan ilaç bir başkasına verilmemeli, uygun şartlarda imha edilmelidir.

Asist Şurup Nerede Saklanır

Asist soğuk algınlığı ya da solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişen bronşitte, balgam söktürücü etki yapmaktadır. Çoğu zaman öksürüğe de sebep olan balgamın yumuşatılarak atılmasını sağlar. Asist şurup için granül, pediatrik gruba özel bir formdur.

2 yaş altında doktor denetimi son derece önemlidir ve bu yaş grubunda yalnızca gerekli olursa yarım ölçek olarak reçete edilebilir. Asist şurup saklama koşulları; karanlık bir ortam ve 30 derecenin altında oda sıcaklığıdır. Ecza dolapları asist şurup nerede saklanır sorusuna verilecek en iyi yanıttır.

Asist Şurup Dışarıda Bozulur mu

Asist şurup granül formu nemsiz ve fazla ışık almayan, 30 derecenin altında oda sıcaklığında son kullanma tarihine kadar tazeliğini korur. Direkt ışık alan ve sıcak, nemli atmosferde tazeliğini koruması zorlaşacaktır.

Asist Şurup Dolapta Kaç Gün Saklanır

İlaçların buzdolabında saklanması ile ilgili yanlış uygulamalara dikkat çekilmektedir. Şurup buzdolabında saklanır mı, asist şurup dolapta kaç gün saklanır sorusu sorulabilir. İlaçların kullanım talimatlarında saklama koşullarıyla ilgili buzdolabında saklayınız ibaresi yoksa ilaç buzdolabında muhafaza edilmemelidir.

Asist granül halinde 30 derece altında oda sıcaklığında ışık geçirmeyen dolapta son kullanma tarihine dek saklanabilir. Ancak şurup kullanıma hazır hale getirilmişse 2 ile 8 derece arasında buzdolabında 12 gün muhafaza edilebilir.

Asist Balgam Söktürücü Antibiyotik mi

Asist balgam söktürücü etkiye sahiptir. Bronşit vakalarında mukusu tıkayan balgamı azaltarak hastayı rahatlatır. Ancak antibiyotik değildir. Antibiyotik bakterilerde etkili bir ilaçtır. Balgam söktürücü ilaçlar bakterilerle savaşmaz.

Asist Pediatrik Şurup Kaç Yaş İçin

Asist şurup 2 yaşından küçük çocuklarda ve 2-7 yaş arası grupta yarım ölçek kullanılabilir. 7 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde günlük 3 ölçeğe kadar, dozluk olarak 1’ er ölçek alınabilir. Çocuk popülasyonu ile yetişkinlerde kullanımı vardır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.