Göbek Deliği İltihabı İçin Antibiyotik Krem

17.10.2023
Göbek Deliği İltihabı İçin Antibiyotik Krem

Göbek deliği iltihabı için antibiyotik krem yazımızda fucidin krem göbek deliğine sürülür mü, göbek deliğinden iltihap gelmesi neden olur ve göbek deliği iltihabına hangi krem iyi gelir gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Göbek Deliği İltihabı İçin Antibiyotik Krem

Göbek deliği etrafının ödem olması, kızarıklığı ve lokal ısı artışı bu bölgenin iltihap olduğunu gösterir. Yapısal olarak göbek çukurunun dar olması, kötü hijyen alışkanlıkları, aşırı terleme, aşırı kilo ya da göbek deliği ile oynanması iltihap oluşmasına yol açabilir. İltihap oluşumunu en aza indirmek için bebeğin göbek deliği koptuktan sonra bu bölgenin dikkatlice izlenmesi ve hijyenin en iyi şekilde sağlanması gerekir.

Genellikle göbek deliği iltihabı için antibiyotik krem kullanımı tavsiye edilir. Krem düzenli şekilde kullanıldığında iltihap kısa süre içerisinde kaybolacaktır. Fiziki muayene ile koyulan iltihap tanısı sonrasında enfeksiyonun durumuna göre tedavi planlanır. Bebeklerde çoğunlukla hastanede ve damardan uygulanacak antibiyotikler ile tedavi planlanır.

Fucidin Krem Göbek Deliğine Sürülür mü

Düzenli olarak kullanıldığında etkisi ortaya çıkan fucidin krem göbek deliği iltihabı tedavisinde sıklıkla kullanılır. Kremin fayda edebilmesi için uygulanacağı bölgenin temiz olması önemlidir. Güçlü bir içeriğe sahip olan krem antibiyotik etkisi sağlar. Bakterilerin neden olduğu cilt enfeksiyonlarını hızlıca ortadan kaldıran fucidin krem için kullanım süresi maksimum 20 gündür.

Uzman doktorun verdiği süre boyunca kullanılan antibiyotik krem hafif yanıklar, kesikler, arı sokmaları, sivri sinek ısırıkları, genital siğil, sivilceler ve akneler gibi pek çok duruma karşı faydalıdır. Doktor tavsiyesi ile birlikte ilgili bölgeye günde iki ya da üç kere uygulanır. Antibakteriyel özelliği sayesinde fucidin krem ilgili bölgede sivilce oluşumunu da engeller ve ilgili bölgenin temizlenmesini sağlar.

Göbek Deliğinden İltihap Akması Neden Olur?
Göbek Deliğinden İltihap Akması Neden Olur?

Göbek Deliğinden İltihap Akması Neden Olur?

Birbirinden farklı sebeplerle göbek deliği iltihabı görülebilir. Doğru bakım uygulandığı takdirde enfeksiyon oluşumuna engel olunabilir. Akan iltihap temizlenerek enfeksiyon riski ortadan kaldırılmalıdır. Göbek deliğinden iltihap akması neden olur diye araştırıldığında bebekler, çocuklar ve yetişkinler için değişken nedenlerin olduğu görülür.

Kıyafetlerden artan iplik, yün ve benzer malzemelerin göbek deliğinde toplanması zaman içinde o bölgede iltihap oluşmasına yol açabilir. Göbek deliğinden sıvı gelmesi bu durumun en önemli belirtileri arasındadır. Bu tür durumlarda enfeksiyonun yayılmaması için hemen önlem alınmalıdır. Göbek deliğinde kir birikmesi de iltihap oluşumunu tetikler. Rahatsız edici olan bu durum için doktora başvurulmalıdır.

Göbek Deliği İltihabına Hangi Krem Sürülür

İltihap sorunu yaşayanlar göbek deliği iltihabına hangi krem sürülür diye araştırdıklarında birden fazla sonuçla karşılaşabilirler. Fucidin krem, hametol krem, madecassol krem ve dermovate merhem iltihaba karşı faydalı olacaktır. Özellikle madecassol ve fucidin krem daha fazla kullanılır. Yoğun ve etkili içeriğe sahip olan bu kremler iltihabın kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Mevcut rahatsızlık ve kaşıntı hissini ortadan kaldıracak, ferahlık sağlayacaktır. Merhemler türüne bağlı olarak reçeteli ya da reçetesiz olarak alınabilir. İlaç fiyatları da dönemlere göre farklılık göstermekte olup doğru fiyatlar ve kullanım şekli eczanelerden öğrenilebilir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.