Novaluron Yasaklandı mı

11.11.2023
Novaluron Yasaklandı mı

Novaluron eklembacaklılarla mücadelede kullanılan tarım ilaçlarından biridir. Kimyasal içeriği nedeniyle novaluron tehlikeli mi ve novaluron yasaklandı mı soruları araştırılan konular arasındadır.

Novaluron Nedir Ne İşe Yarıyor?

Novaluron bir tür insektisittir. Toksik etkisiyle benzoilfel üre olarak ABD’ de üretilmiştir. Tarım faaliyetlerinde eklembacaklılarla mücadele için kullanılan kimyasaldır. Orgonofosfor içerikli böcek ilaçlarına göre hedefte olmayan organizmalara daha az zarar verdiği düşünüldüğünden zararlı pestisitlere bir alternatif olduğu yönünde görüş vardır. Patates ve elma ile pamukta ve süs bitkilerinde zararlı mücadelesinde kullanımı yaygındır.

Eklembacaklılarda dış iskeletini oluşturan önemli polisakkaritlerden biri kitindir. Kitin eklembacaklılarda sertleşerek dış iskeleti meydana getiren zincir dizisidir. Yapısal bir polisakkarit olan kitinin gelişiminin engellenmesi böcek ilaçlarıyla mümkündür. Novaluron ne işe yarar sorusunun yanıtı kitin oluşumunu tüylenme aşamasından itibaren önleyerek kitini inhibe eder, olacaktır. Novaluron temas yoluyla veya yutularak etkili olmaktadır. Novaluron yaygın kullanıldığı sebzeler; domates, patates, lahana, patlıcandır. İlaç çekirdekli, çekirdeksiz meyvelerle, ağaç meyvelerinde de etkilidir. Çimde de tercih edilen bir kimyasaldır. Meyve ya da sebzenin trüne uygun dozaja dikkat edilmelidir.

Novaluron Yasaklandı mı?

Novaluron ilacının hedefi kitin sentezleyen böcek larvalarıdır. İlacın etki mekanizması kitini inhibe ederek işlemektedir. Novalorun kullanıldığı yerler patates böceği, pamuk kurdu ile beyaz sinekler başta olmak üzere çok çeşitli zararlılardır. Ancak ilaç hücresiz eklembacaklılarda kitin inhibesi gerçekleştirmemektedir. Tarımda kullanılan kimyasallarla ilgili doğal hayata zarar verdiğine dönük tartışmalar, novaluron yasak mı şeklinde soruları gündemde tutmaktadır.

Novaluron tarım sektöründe ya da bahçecilikte soya, mısır ve ağaç meyveleri de dahil çeşitli meyvelerde kullanımı devam eden bir ilaçtır. Sivrisinek larvisidi olarak da değerlendirilir. Süs bitkileri de uygulama alanları arasında bulunmaktadır.

Novaluron Neden Yasaklandı
Novaluron Neden Yasaklandı

Novaluron Etken Maddeli İlaçlar

Novaluron içeren ilaçlar arasında ilk akla gelenlerden biri insektisit böcek ilacı larvirondur. Larviron ilaç ne için kullanılır sorusu merak edilebilir. Bu ilaç elmada iç elma kurdu ile mücadelede etkilidir. Döle ait larva çıkışı döneminde ağacın ilaçlı bulundurulması hedeflenir. Novaluron etken maddeli ilaçlar denildiğinde bir diğeri de indoxacarb olmaktadır. Bu ilaç elma ve armutta elma içkurdu, biber ve pamukta yeşilkurt, fındıkta fındık kurdu ve fındık yeşil kokarcası, domateste domates güvesi mücadelesi için etkili bir kimyasaldır.

Novaluron bulunan ilaçlardan cormoron, bitkilerde sistemik zararlılara mide yoluyla etki eder. Zararlının merkezi sinir sisteminde sodyum kanallarını felç eder. Elma, armut ve ayvada içkurt, şeftalide ise doğu meyve ve şeftali güvesinde kullanılır.

Novaluron Neden Yasaklandı

Benzoilfenil üre etki mekanizmalı kimyasallardan novaluron neden yasaklandı. Tarım veya bahçecilikte kullanılan kimyasallarla ilgili endişeler, bu konulara merak uyandırmaktadır. Bu endişeler nedeniyle novaluron neden yasak konusunda araştırma yapanlar, ilaçla ilgili bir yasaklama kararına ulaşmamaktadır. Bu ilaç kullanımı devam eden, çeşitli böcek ilaçlarının da etken maddelerinden olan bir kimyasaldır.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.