Efedrin Neden Yasaklandı

29.11.2023
Efedrin Neden Yasaklandı

Efedrin neden yasaklandı yazımızda efedrin satışı yasak mı, efedrin sporcuya yasak mı, efedrin türkiye’de yasak mı ve efedrin kandan ne zaman çıkar gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Efedrin merkezi sinir sistemini uyaran bir ilaçtır. Çoğunlukla anestezi sırasında kan basıncının düşmesini engellemek amacıyla kullanılır.

Efedrin maddesinin bazı hallerde doping sayılmasıyla ilgili bilgiler efedrin neden yasaklandı şeklinde sorulara yol açmıştır. Efedrin yasak mı, efedrin satışı durduruldu mu sorularına bakmadan önce ilaç da ilgili bilgi almak yararlı olacaktır.

Efedrin Satışı Yasak mı

Efedrin, sempatomimetikler grubundan bir ilaçtır. Norepinefrin salgısını arttırarak vücuda enerji verir. Efedrin normalde anesteziye bağlı düşük tansiyonun kontrolünde kullanılmaktadır. Ancak bu ilaç, sporcular için cazip bir etken madde olarak sunulmaktadır. Yağ yakımını hızlandırıcı ve enerji verici etkisi sporcuları cezbedelir. Ancak kanda doping testlerinin pozitif çıkmasına yol açabileceği için sporcularda yasaktır.

Efedrin satışı yasak mı sorusu ile ilgili ülkemizde ilacın satışı ile ilgili bir kısıtlama ya da yasak yoktur. efedrin neden yasaklandı? Efedrin yöresel adıyla Ma-Huang olarak bilinen bitkiden elde edilir. Doping maddeleri arasında sayılır.

Efedrin Sporcuya Yasak mı

Sporcular tarafından kullanımı yasaklanmış ilaçlar listesinde yer almaktadır. Çünkü maddenin 10 ml üzerinde bulunması enerji veren etkisi nedeniyle doping sayılmaktadır. Maddenin sporcular için kötü kullanımının yasaklanmış olması efedrin neden yasaklandı sorusunu beraberinde getirmektedir. Bu ilaç için Sağlık Bakanlığının normal şartlarda yasaklama, piyasadan toplatılma gibi bir uygulaması yoktur.

Efedrin Türkiye’de Yasak mı

Efedrin genel ya da lokal anestezi sırasında tansiyon düşüklüğünün önlenmesi için kullanılan bir ilaçtır. Bazı hallerde şok gibi sağlık sorunlarında ya da kalp ritim bozukluklarında kullanımı mevcuttur. Astım başta gelmek üzere bazı solunum yolları hastalıklarında bronşların şiddetli biçimde daraldığı vakaların semptomatik tedavisinde de etkilidir.

Efedrin sporcuların doping testinin pozitif çıkmasına sebebiyet veren etken maddeye sahiptir. İlacın enerji veren özelliği sebebiyle sporcular üzerinde doping sayılması ve bu nedenle sporculara yasak olması efedrin Türkiye’de yasak mı sorusunu akla getirebilir. Bu sorunun cevabı hayır olacaktır.

Efedrin Zararları Nedir

İlaçlar doktor denetiminde ve doktorun verdiği dozda genel olarak hastalar için güvenli kullanılan tıbbi ürünlerdir. Bununla birlikte ilaçların yan etkileri nedeniyle efedrin zararları nedir gibi sorularla karşılaşmak olasıdır. Burada bilinmesi gereken ilaçların olası yan etkileri ile ilaçların zararları konuları arasında fark vardır. İlaçlar doktor denetimi olmadan kullanıldığında zarar verici olmaktadır.

Efedrin enerji elde etme, yağ yakımını hızlandırma gibi sebeplerle doktor denetimi olmadan kötüye kullanımında psikopatolojik zararlar görülebilir. Bu durumlarda hastada huzursuzluk, ajitasyon gelişebildiği gibi birtakım psikozlar görülmesi de mümkündür. İlacın yüksek dozda kötüye kullanımı halüsinasyon veya depresyona kadar varan ciddi zararlara yol açabilir.

Efedrin Kandan Ne Zaman Çıkar

Efedrin sporcular tarafından yağ yakımını kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle kullanılabilmektedir. Ayrıca bazı sporcular uyarıcı etkisiyle de efedrin kullanmak isteyebilirler. Ancak ilacın sporcuların doping testlerinde pozitif sonuç alınabileceği için kullanımı yasaktır.

Özellikle bu gibi durumlarda sporcular endişeye kapılarak efedrin kandan ne zaman çıkar sorusunu yöneltebilirler. Efedrin vücutta emilimi hızlı gerçekleşmektedir. Vücuttan atılması ise idrarla olmaktadır. Efedrin etkisi genel olarak bir saattir. Hidrolize olarak vücuttan atılması ortalama yedi saati bulmaktadır.

Efedrin Kiloya Kaçtan Yapılır

Efedrin 2 yaşın altında çocuklar için önerilmez. Pediatrik kullanımı olan bir ilaçtır. Pediatrik popülasyonda günlük doz 3mg/kg şeklindedir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.