Calpol Yasaklandı mı

15.02.2024
Calpol Yasaklandı mı

Calpol yasaklandı mı yazımızda calpol neden yasaklandı, calpol 6 plus neden yasaklandı, calpol şurup piyasadan toplatıldı mı, calpol vermek zararlı mı ve calpol yerine ne verebilirim gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Sağlık konusunda hassas hastalar, kullandıkları ilaçlarla ilgili araştırma yapmaktadır. İlaçların kullanım amacı ve denetimi ile ilgili bilgi edinmek rahatlatıcı olabilir.

Calpol Yasaklandı mı

Parasetamol, ağrı kesici ve ateş düşürücü etken madde olarak bir çok ilaçta bulunmaktadır. İlaçlarda, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir madde olarak tek başına kullanıldığı gibi nezle ya da gribal enfeksiyonlara bağlı farklı semptomlarının tedavisinde kullanılmak üzere farklı etken maddelerle bir arada kullanılabilmektedir.

Parasetamolun en önemli özelliklerinde biri de pediatrik grupta güvenle kullanılabilmesidir. Calpol süspansiyon çözelti parasetamol etken maddeli çocuk şurupları içinde yer alır. Konu çocuklarda ilaç kullanımı olduğunda calpol yasaklandı mı şeklinde sorularla karşılaşmak olasıdır. Çünkü aileler çocuklarında ilaçları güvenle kullanmak istemektedir.

Calpol ilacının İngiltere’de yasaklandığı yönündeki haberlere sağlık uzmanları tarafından verilen cevapta; ülkemizde yalnızca parameterol içeren calpol ilacının yabancı ülkelerde yasaklanan calpol ilacından farklı olduğu duyuruldu.

Calpol Neden Yasaklandı

Calpol neden yasaklandı sorusunun nedeni ilacın geçtiğimiz yıllarda İngiltere’de yasaklandığına dair haberlerdir. İngiltere’de ilaçların kötüye kullanımının engellenmesi için aralarında Calpol de bulunduğu birçok ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç yasaklanmıştır. Ülkemizde kullanılan Calpol, etken maddesi parasetamol olan, bebek ve çocuklarda güvenle kullanılan bir şuruptur. Calpol yasak bilgisinin İngiltere’deki ilaç uygulamalarında isim benzerliğinden kaynaklı, yanıltıcı bir haber olduğu görülmektedir.

Calpol Şurup Piyasadan Toplatıldı mı

Geçtiğimiz yıllarda İngiltere’de iki yaş altı bebek ve çocuklarda bir takım ilaçların kullanımı yasaklanmıştı. Bu ilaçlar arasında bulunan Calpol hakkında prospektüste düzenleme talep edilmiştir. Ancak Türkiye’de pediatrik grupta kullanılan calpolün parasetamol içerdiği ve İngiltere’de tartışmalı olan calpol farklı etken maddeler içerdiği bilinmektedir. Calpol ülkemizde pediatrik gruba reçete edilen bir şuruptur. Hiçbir nedenle piyasadan toplatılma gibi bir uygulamaya geçmemiştir.

Calpol Vermek Zararlı mı

Çocuklarında ilacı güvenle kullanmak isteyen aileler Calpol nedir, calpol ne için kullanılır sorularını merak edebilirler. Bu şurup, çocuklarda hafif ya da orta düzeyde seyreden ağrılarda etkilidir. Ayrıca ateşin semptomlarında iyileştirici etki yapmaktadır.

Çocuklar için ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. Aileler calpol zararlı mı konusunda endişe yaşayabilirler. Şurup, doktor denetiminde, doktorun önerdiği dozda ve sürede kullanıldığı sürece zarar vermeyecektir. Ancak Parasetamol içeren farklı ilaçlarla birlikte kullanılması gibi durumlarda zarar verici olabilir.

Calpol Yerine Ne Verebilirim

Çocukların ateşlenmesi, ailelerin en çok endişelendiği konulardan biridir. Bu durumda ebeveynler, çocuklarda ateş düşürücü şurup hangileri araştırması yapabilir, calpol yerine ne verebilirim sorusunu sorabilirler. Doktora danışılmadan calpol ya da müdavimi ilaç kullanılmamalıdır.

Calpol parasetamol içerikli, çocuklarda güvenle kullanılan bir şuruptur. Calpol yerine Paranox S fitil formu kullanılmaktadır. Ayrıca Minoset pediatrik şurup da calpol gibi parasetamol içerikli ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Kesinlikle calpol muadili ilaçlar kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Calpol Kaç Dakika Sonra Etki Eder

İlaçların etkisi vakanın şiddetine göre farklılık gösterebilir. Calpol 15 dakika ile yarım saat içinde etkisini göstermektedir. Parasetamol, hızlı etki gösteren bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Şurubun iyileştirici etkisi 3-4 saat boyunca sürebilmektedir.

Calpol Şurup Bebeklerde Kullanılır mı

Calpol 2 ay ile 6 yaş arasında önerilen bir pediatrik şuruptur. Yenidoğanlara ve ilk ay önerilmemektedir. 2. aydan itibaren kullanımı mümkündür. Doktorlar tarafından aşı sonrası ateşlenme vakalarında bebeklere sıkça reçete edilir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.