Uıbc Sonuç Gizlenmiştir Ne Demek

28.05.2023
Uıbc Sonuç Gizlenmiştir Ne Demek

Uibc sonuç gizlenmiştir ne demek yazımızda uibc sonuc neden gizlenir, uibc yüksekliği ne anlama gelir, uibc düşüklüğü neden olur ve e nabızda sonuç gizlenmiştir ne demek gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Demir elementinin önemine değinmek için genellikle genç ve yaşlı yaş gruplarında başlayan halsizlik, kas ve iskelet sorunlarının bir nedeni olabilen UIBC konusunu işleyeceğiz.

UIBC kan tahlili sonucu ortaya çıkan bir değerdir. Demir bağlama kapasitesinin testi için yapılmaktadır. Özellikle beslenme bozukları sonucu kandaki UIBC değeri referans aralığının dışında çıkmaktadır. Beslenmedeki demir serum alımının düşük olması ve bu durumun uzun vade seyretmesi çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Sizlerle beraber UIBC değerinin derinlerine inmeye başlayalım.

E-Nabızda Sonuç Gizlenmiştir Ne Demek?

Sağlık kuruluşlarında yaptırmış olduğumuz kan, idrar, kültür v.b tahlil sonuçlarımızı E-Nabız sistemi üzerinden görüntüleyebiliriz. Ancak bazı durumlarda tahlil sonuçlarında bazı değerlerin veya bütün tahlil sonucunun gizlendiğine rastlıyoruz. Bunun kesin bir sebebi olmamakla beraber belli başlı nedenleri bulunmaktadır. İlk olarak bir muayene sonrası tahlil yaptırdıysanız doktorunuz yeni bir muayene esnasında sonucu en doğru şekilde size açıklamak için tahlil sonucunu gizlemiş olabilir. Bunun hasta hakları açısından sorun teşkil ettiğini düşünebilirsiniz ancak 1 haftaya kadar sonucun gizlenmesi mümkündür.

Bir diğer neden olarak laboratuvar hekimleri şüpheli bulduğu değerleri gizleyerek nihai sonuca varana denk tahlil sonucunu gizleyebilir. Eğer E-Nabız sisteminde tahlil sonucunuzun gizlendiğini görürseniz yapmanız gereken en doğru şey hekiminize başvurmak olacaktır.

UIBC Sonuç Gizlenmiştir Ne Demek?

Kan tahlili sonucunda ortaya çıkan bir değer olarak UIBC sonucu tahlil kağıdında kimi zaman gizlenmektedir. Buradaki gizlenme kelimesi sizlerde şüphe uyandırmasın çünkü; bilindiği üzere UIBC değeri kandaki demir bağlama kapasitesini ölçmektedir.

Demir bağlama kapasitesinin ölçmedeki temel amaç kanda bulunan demir eksikliği anemilerini tespit etmektir. Bu sonucun tahlilinizde gizlenmiş olmasının nedenlerinden biri hekime başvurmadan kendinizce yorum yapmanızı ve buna göre hareket etmenizi önlemektir. UIBC sonucu mutlak surette bir hekim eşliğinde incelenmesi gerekir. Bu nedenle gizlendiği takdirde az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bir hekime başvurmanız en doğru karar olacaktır.

UIBC Düşüklüğü Neden Olur?

Kandaki UIBC düşüklüğü genel olarak demir eksikliği ile ilişkilendirilse de altında yatan başka sebeplerde olabilir. UIBC düşüklüğünün başlıca nedenlerini sıralacak olursak;

  1. Demir Eksikliği
  2. Demir Taşıma Kapasitesine Bağlı Kansızlık
  3. Çeşitli Karaciğer Hastalıkları
  4. Gastrointestinal ve Böbrek Hastalıkları
  5. Fazla Miktarda Demir Tüketimi
  6. B12 Eksikliğinden Kaynaklanan Böbrek Hastalığı

gibi nedenler de UIBC düşüklüğüne neden olmaktadır. Kan tahlilinizdeki diğer değerler ile birlikte dikkate alındığında kanınızdaki UIBC düşüklüğü nedenine daha gerçekçi bir yaklaşım mümkün olacaktır.

UIBC Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Kan değerlerinizdeki UIBC düşüklüğü sağlığınızda sorun teşkil edebileceği gibi aynı zamanda yüksekliği de önemli bir sorun teşkil etmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından UIBC değerleri kadınlarda 215-480 ug/DL ve erkeklerde 225-480 ug/DL olarak kabul edilmektedir. Kan tahlilinizde UIBC değerinin referans değerinin üstünde çıktıysa bunun en başlıca nedeni beslenme bozuklukları ile düşük demir serum alımıdır.

UIBC yüksekliğinin yaratacağı en büyük sorun kas ve iskelet sisteminizde ortaya çıkacak olan sorunlardır. Ayrıca UIBC değerinin yüksekliği uzun vadede devam ettiği sürece vücudunuzdaki halsizlik de artacaktır. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya gelirseniz beslenmenizi düzenlemenizi ve hekim tavsiyesi doğrultusunda gerekli takviyeleri almanızı tavsiye ederiz.

UIBC Sonuç Neden Gizlenir?

Son olarak hastalarımızdaki endişenin tamamıyla giderilmesi için bu başlığa yeniden yer vermeyi uygun gördük. Tahlil sonuçlarınızda UIBC değerinizin gizlendiğine rastlarsanız öncelikle endişelenmemenizi tavsiye ediyoruz.

Yazımızda bahsetmiş olduğumuz gibi tahlil sonuçlarınızı kendinizin yorumlamasını doğru bulmuyoruz. Tahlil sonucunuzdaki UIBC değerinin gizlenmesi tamamıyla sizin faydanıza olduğunu da yeniden hatırlatmak isteriz. Her şeyden önce mutlaka bir hekime başvurmanızı da son kez tavsiye ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.