Vazelin Neden Yasaklandı

04.04.2024
Vazelin Neden Yasaklandı

Vazelin neden yasaklandı yazımızda vazelin yasaklandı mı, vazelinin içinde petrol var mı, vazelin kimin malı ve gece yatarken yüze vazelin sürülür mü gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Cilt bakımı denildiğinde ilk akla gelen ürünlerden biri de vazelin olmaktadır. Yoğun kıvamı ile tanınan vazelin cilt yüzeyinde koruyucu bir bariyer oluşturur.

Bu bariyer vasıtasıyla cildin nem tutmasını dolayısıyla da kuru ya da çatlamış cildin onarılmasını sağlar. Vazelinin içeriğiyle ilgili birtakım bilgiler vazelin neden yasaklandı sorusuna sebep olmaktadır. Vazelin nereden alınır; konusunda araştırma yapanlar bu ürünün eczanelerde, marketlerde ya da online satış platformlarında rahatlıkla bulunabileceğini görmektedir. Piyasada kolaylıkla bulunabilen bir ürün için vazelin neden yasaklandı sorusu nereden kaynaklanmaktadır?

Vazelin Yasaklandı mı

Piyasayı az çok takip edenler vazelin yasaklandı mı sorusunun yanıtının hayır olduğunu bilecektir. Vazelinin yasaklanması bir yana hemen hemen tüm evlerde bulundurulan bir üründür. Genel olarak kurumuş, çatlamış ya da soğuktan hasar görmüş ciltlerin onarımında yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bunun yanında vazelin ne işe yarar, vazelin niçin kullanılır sorusuna birçok yanıt verilebilir. Vazelin kullanım alanları arasında öne çıkanlar şu şekildedir:

  • Cilt temizliği ve cildin makyajdan arındırılması,
  • Kirpik ve kaşların daha gür ve sağlıklı görünmesinde,
  • Tıraş sonraki sonrası ciltteki tahrif ve kaşıntının onarılmasında,
  • Gözaltı morluklarında,
  • Kabızlığın yol açtığı kaşıntı tahriş gibi semptomların iyileştirilmesinde,
  • Ağda sonrası cildi rahatlatmak için,
  • Dudak çatlaklarının iyileştirilmesinde vazelin kullanılabilir.

Ayrıca vazelinin hafif güneş yanıklarında rahatlatıcı etkisi bilinmektedir.

Vazelin Neden Yasaklandı

Vazelin içeriğinde kömür yağı bulunan bir yağlı kozmetiktir. Vazelinin kanserojen etkisine yönelik tartışmalar yaşanması, vazelin neden yasaklandı konusunu beraberinde getirmiştir. Petrol ve petrol ürünlerine karşı ülkeler hassasiyet göstermektedir. Uygun olmayan biçimde petrol ürünlerinin kullanıldığı kozmetik ya da farmakolojik ürünler piyasadan toplatılmaktadır.

Petrolatun içeren malzemeler, kanserojen maddeden tam anlamıyla rafine edildiğini belgelendirmesi suretiyle güvenle kullanılabilir. Avrupa Birliği tehlikeli maddeler direktifi tarafından yapılan araştırmalarda içeriğinde yüksek düzey toksik kimyasal bulunan, kalitesi düşük vazelin ürünlerini yasaklamıştır.

Vazelinde Petrol Var mı

Vazelin saf bir petrol jelidir. Sağlık açısından toksik kimyasallardan uygun biçimde rafine edilerek üretilir. Ayrıca baz yağlarla balmumu da içermektedir. Vazelinde petrol var mı, vazelin petrol ürünü mü çok sık araştırılan bir konudur. Bu ürün petrol atıklarından üretilmektedir.

Vazelin Kimin Malı

Çok yaygın biçimde kullanılan vazelin kimin malı? Vazelin kim tarafından bulunmuştur. Vazelin ilk kez petrol jeli kullanılarak Robert Augustus Chesebrough tarafından üretilmiştir. İlk üretim tarihi Chesebrough-Pond’s Inc. tarafından 1859’dur. Vazelin İngiltere merkezli, 1987 yılındaki değişiklik ile Unilever PLC. şirketinin tescilindedir.

Vazelin Neden Kullanılmamalı

Vazelinle ilgili son yıllarda ortaya çıkan tartışmalar bireylerde endişe yaratmaktadır. Bazı Avrupa Birliği ülkeleriyle kimi ülkelerde petrol atıklarından üretilen ve bu nedenle kanserojen etki gösterebileceği düşünülen vazelinin yasaklanması, vazelin neden kullanılmamalı konusuna merak uyandırmıştır. Vazelin kullanmak zararlı mı sorusuna bakılacak olursa; sağlık koşullarına uygun petrol atıklarının toksik kimyasallara imkan vermeyecek ölçüde iyi rafineri edilmesiyle üretilen vazelin güvenle kullanılabilir.

Ancak Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklamalara da yol açan ve son yıllarda özellikle Orta Doğu ülkelerinde sıklıkla üretildiği söylenen petrolün tam olarak rafine edilmediği, bu nedenle de toksik kimyasallar barındıran vazelin, kanserojen içerikli olabileceğinden kullanılmamalıdır.

Gece Yatarken Yüze Vazelin Sürülür mü

Vazelin cilt bakım ürünü olarak da kullanılan bir jeldir. Ancak dikkatli olunması gerekmektedir. Yağlı ve sivilce oluşumuna meyilli ciltlerde gece yatarken ya da gündüz bakım ürünü olarak vazelin kullanılması cilt problemini arttırabilir. Kurucu cilt problemlerinin engellenmesi, çatlakların onarılması için vazelinin özellikle gece yatmadan önce kullanılması etkili olmaktadır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.