Batikon Neden Yasaklandı

31.01.2024
Batikon Neden Yasaklandı

Batikon neden yasaklandı yazımızda batikon ağız içine sürülür mü, batikon yasaklandı mı, batikon yutulursa ne olur ve tentürdiyot ile batikon farkı nedir gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Yaralanma, kesik gibi durumlar hasar bölgesini mikroplara açık hale getirir.

Bu gibi durumlarda antiseptik kullanılmaktadır. Antiseplikler denildiğinde akla ilk gelenlerden biri de batikondur. Batikon evlerde ve ecza dolaplarında bulunan, çok yaygın kullanılan bir antiseptiktir.

Batikon Yasaklandı mı

Batikon yara ve kesiklerde enfeksiyona sebebiyet verebilecek bakterileri önleyerek etkili olmaktadır. Yara tedavisinde kullanıldığı gibi yaralanmalara bağlı olarak başlatılan antibiyotik ya da steroid tedavileri sonrasında da tedavinin olası komplikasyonları batikon sayesinde önlenmektedir.

Batikon açık yaranın çevresine sürüldüğünde adeta bir bariyer görevi görerek mikrop ve bakterilerin yara içinden vücuda girmesini engeller. Batikon kimyasal içerikli olduğu için ciltte tahrişe sebep olabileceği düşünülebilir. Ancak ciltte tahriş nedeniyle kullanımı batikona göre daha sınırlı olan antiseptik tendürdiyottur. Bu sebeple tentürdiyot yerine günümüzde daha çok polivinilpirolidon iyot tercih edilmektedir.

Batikon ile ilgili doğru biçimde ve talimatlara uyarak kullanılması gerektiğine yönelik uyarılar batikon yasaklandı mı sorularına sebep olabilir. Batikon hemen hemen her evde bulunan, yara ve kesik tedavisinde sıklıkla kullanılan, antiseptik denildiğinde ilk akla gelen maddelerden biri olmaya devam etmektedir.

Batikon Neden Yasaklandı

Batikon neden yasaklandı şeklinde sorular, bu tür kimyasalların cilt üzerinde tahrişe sebebiyet verdiğine yönelik bilgilere dayanmaktadır. Bu tür uyarılar hastalar için önemlidir ancak batikon yasaklandı şeklinde yorumlanmamalıdır. Batikon sağlık kuruluşlarında, evlerde ve ecza dolaplarında güvenle kullanılmaya devam eden, iyot içerikli ve dezenfektan özelliği olan bir maddedir.

Batikon Yutulursa Ne Olur

Batikon solüsyon haricen deri üzerinde uygulanan bir antiseptiktir. Batikon yutulursa kimyasallar mideye zararlı olabilir. Ayrıca batikon yutulması durumlarında zehirlenmeye sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda hasta kontrol edilmeli ve hasta kusturulmaya çalışılmamalı, sağlık kuruluşlarına ya da doktora danışılmalıdır.

Batikon İçilirse Ne Yapılmalı

Batikon kesinlikle ağız yoluyla oral olarak tüketilmemelidir. Bu kimyasal yaranın çevresine yarayı bakteri ve mikroplardan arındırarak olası enfeksiyonları engellemek için kullanılır. Batikon içilirse hastada zehirlenmeye ve midede hasara yol açabileceğinden doktora danışılmalıdır.

Batikonun yanlışlıkla yutulması gibi durumlarla karşılaşılırsa kusulmaya çalışılmamalıdır. Batikon içilirse ne yapılmalı sorusu doktorlara danışabilir. Sağlık kuruluşlarına danışmanın olanaklı olmadığı durumlarda ağız içi bol su ile çalkalanmalı ve nişastalı su içilmelidir. Çok ciddi olası komplikasyonlara karşı dikkatli olunmalı ve derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Tentürdiyot ile Batikon Farkı Nedir

Tertürdiyot ve batikon renk, koku itibariyle birbirine benzeyen, kullanım alanı aynı maddelerdir. Ancak iki antiseptik arasında fark bulunmaktadır. Tendürdiyot ile batikon farkı nedir konusu merak edilebilir. Tentürdiyot ile batikon farkı etken maddeleri iyot türünden gelir.

Tertürdiyotta potasyum iyodür ve sodyum iyodür yer alırken, batikon etken maddesini povidon iyot oluşturur. Bu farklılık terdürdiyotu daha güçlü ama aynı zamanda daha çok tahriş edici yapmaktadır. Bu nedenle evlerde basit yaralanmalarda ya da ilkyardım malzemesi olarak daha çok batikon tercih edilir.

Batikon Günde Kaç Kez Kullanılır

Yaralanma vakalarında pansuman için sağlık çalışanlarının tavsiye ettiği oranda yaralı bölgeye batikon uygulanabilir. Doktor tarafından farklı biçimde önerilmediği sürece ilacın kullanım talimatlarında enfeksiyona karşı en fazla 14 gün boyunca ve günde 1-2 kez uygulanabileceği belirtilmektedir.

Batikon İçmek Öldürür mü

Batikon içmek çok ciddi mide hasarlarına ve zehirlenme vakalarına sebep olabilir. İlacın içilme dozu ne kadar yüksekse verdiği zararı da o kadar fazla olacaktır. Batikon iyot içerikli bir kimyasal olduğu için içilmesi durumunda telaşa kapılan hastalar; batikon içmek öldürür mü şeklinde kaygıya kapılabilirler. Bu gibi durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurarak gözetim altında olmakta fayda vardır.

Batticon Gargara Yapılır mı

Batikon gargara formu mevcuttur. İçeriğindeki povidon iyot, ağız içi yaralar için antiseptik olarak kullanılabilir. Ancak Batticon sülosyon formu harici kullanım içindir. Batikon deri için antiseptikle gargara uygun değildir.

İlacın bu formu ile ağız içi yaralarının tedavisi için gargara kesinlikle yapılmamalıdır. İlacın yutulması durumlarında mideye veya ağız mukozadına ciddi zararlar verebilecek bir kimyasal olması nedeniyle batikon ağza alınmamalıdır.

Batikon Ağız İçine Sürülür mü

Batikon’un ağız ve burun için olarak kullanılan formu farklıdır. Deri üzerindeki açık yaralar için antiseptik olarak kullanılan formu kesinlikle ağız içine sürülmemelidir. Batikon ağız da burun için %10 povidon iyot sürümü mevcuttur.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.