Cedrina Yeşil Reçete mi

17.09.2023
Cedrina Yeşil Reçete mi

Cedrina içerdiği ketiapin etken maddesi ile psikiyatrik hastalıkların tedavisini de etkili bir ilaçtır. Psikiyatrik hastalıkların tedavisine olan ilgi cedrina reçetesiz satılır mı, cedrina hangi reçete ile alınabilir şeklinde soruları sıklıkla gündeme getirmektedir. Ruh sağlığı bozukluklarında doktor kontrolü olmadan ilaç kullanmanın tehlikeli olduğunu bilmek, sağlık açısından önemlidir. Cedrina yeşil reçeteli mi ya da bu tür ilaçları reçetesiz kullanmak doğru mu sorularını daha iyi anlamak için ilaçların kullanım amaçlarını bilmek faydalı olacaktır.

Cedrina Hangi Reçete

Cedrina antipisikotikler grubundan, psikiyatrik hastalıkların tedavisinde yazılan ilaçlar arasındadır. Cedrina ne işe yarar sorusunun yanıtı; bu ilaç bipolor bozukluğun tedavisinde etkili olmakla birlikte, şizofreni hastalarının tedavisinde de yazılabilmektedir.

Cedrinanın kullanıldığı yerler;

  • Bipolar bozukluk vakalarına eşlik eden üzüntü, uykusuzluk, karamsarlık, enerji kaybı gibi ruh halleriyle kendini ortaya koyan majör depresif atakların tedavisinde,
  • Aşırı coşkun, aşırı mutlu gibi taşkın ruh halleriyle karakterize olan, bipolar bozukluğun eşlik ettiği mani ataklarının tedavisinde,
  • Ketiapin tedavisine olumlu yanıt vermiş olan bipolar hastaların depresif ya da mani ataklarının tekrarlanmasının önlenmesinde,
  • Şizofreni tedavisinde.

Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde etkili olan ilaçlarla ilgili olarak bilinenlerden biri de bu ilaçların yeşil ya da kırmızı reçeteye tabii olabileceğidir. Bipolor bozukluk ve eşlik eden psikolojik hastalıklar için reçete edilen cedrina hangi reçete tabi olduğu da merak edilmektedir. Cedrina antipsikotik olsa da normal reçeteye tabii bir ilaçtır.

Cedrina Yeşil Reçete mi

Yeşil reçete denildiğinde akla ilk gelen ilaçlar antipsikotikler olmaktadır. Psikiyatrik hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçlardan bazılarının bağımlılık riski taşıması nedeniyle satışları yeşil reçete ile kontrol altına alınmaktadır. Bu durumda Cedrinanın antipsikotik ilaç olması bakımından cedrina yeşil reçete mi, cedrina yeşil reçete ile mi satılır soruları sorulabilir.

Bilindiği gibi ülkemizde bağımlılık ya da kötüye kullanım riski olan ilaçlar yeşil reçete ile alınabilmektedir. Peki cedrina yeşil reçete kapsamında mıdır? Cedrina beyaz yani normal reçeteli bir ilaçtır. Cedrina ilacının tüm formları için normal reçete yazılmaktadır.

Cedrina Kırmızı Reçete mi

Psikotik ilaçların büyük çoğunluğunun yeşil, bir kısmının ise kırmızı reçeteye tabii olması psikiyatrik ilaç kullanan hastaların; cedrina kırmızı reçete mi yeşil reçete mi şeklinde sorular sormasında etkilidir. Hastalar genel olarak kullandığı ilaçlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister. Bu sebeple cedrina kırmızı reçete mi satılır şeklinde soruları doktorlarına çekinmeden yönelterek sağlıklı bilgiyi alabilirler. Bu ilaç yeşil veya kırmızı reçete tabii değildir, beyaz olarak da bilinen normal reçeteyle eczanelerden temin edilebilir.

Cedrina Aile Hekimi Yazabilir mi

Pdikiyatrik hastalıkların teşhisi ve tedavisi konusunda görev yapan doktorlar ruh ve sinir hastalıkları uzmanlarıdır. Cedrina uzman psikiyatristler tarafından hastalığın seyrine uygun dozlarda reçete edilen bir ilaçtır.

Antipsikotik olarak 3 aydan uzun kullanımlarda ilacın yeniden yazılabilmesi için uzman doktor kontrolüne gitmesi zor olan hastalar, aile hekimlerine cedrina yazdırarak eczaneden kalan ilaçlarını alabilmektedir. Dolayısıyla ilaç raporu devam eden ve 3 aydan daha uzun süre cedrina kullanması gereken hastalar, tedavilerinin aksamaması açısından aile hekimlerine başvurarak ilaçlarını tekrar yazdırabilirler.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.