Theraflu Forte Neden Yasaklandı

12.03.2024
Theraflu Forte Neden Yasaklandı

Theraflu forte neden yasaklandı kullanıcı olan hastalar tarafından merak konusudur. Theraflu forte, antihistaminik ve dekonjestan etkisine de sahip ağrı kesici olarak bilinir. Kombine bir ilaçtır ve grip gibi mevsim hastalıklarının tedavisinde reçete edilir. Grip ya da soğuk algınlığında sık kullanılan ilaçlarla ilgili uyarılar, theraflu forte neden yasaklandı sorusunun sorulmasında etkilidir.

Theraflu Forte Ne İşe Yarar Yan Etkileri

Theraflu forte; soğuk algınlığı, nezle ya da gripte semptomların hafifletilerek hastanın rahatlamasını sağlar. İlaç parasetamol etkin maddesi ile ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Etkin maddelerden klorfeniramin malenat, antihistaminik etkisiyle alerjinin sebep olduğu semptomları tedavi eder. Fenilefrin hidroklorür burun tıkanıklığının giderilmesinde etkilidir. Theraflu forte kullanıldığı yerler solunum yolları enfeksiyonlarının sebep olduğu ateş, ağrı, burun tıkanıklığı, hapşırma, üşüme ve titreme, burun akıntısı gibi semptomların tedavisidir.

İlacın yaygın yan etkileri arasında sinirlilik hali, uykusuzluk, uyuşukluk hissi, mide bağırsak rahatsızlıkları, bulantı ve ishal, baş ağrısı ya da baş dönmesi sayılmaktadır. Theraflu forte ciddi yan etkileri; ağrılı idrar, idrar yapmada zorlanma, kalp atışında hızlanma, yüksek tansiyon, deride döküntü, bulanık görme acil olarak sağlık kuruluşuna başvurulması gereken etkilerdir.

Theraflu Forte Yasaklandı mı

Theraflu forte güvenle kullanılan bir ilaçtır. Ancak her ilaçta olduğu gibi theraflu forte yasaklandı mı konusu hastaların ilgisini çekebilir. İlaçla ilgili geçtiğimiz on yıl içinde bir seride, tablet üzerinde siyah nokta tespit edilerek 2. derece piyasadan çekilme kararı vardır. Ancak bu hatalı seri ile ilgilidir ve ilacın tamamen yasaklandığı ya da zararlı olduğu anlamına gelmemektedir.

Theraflu Forte Neden Yasaklandı

Theraflu forte grip ya da soğuk algınlığı kökenli ateş, ağrı, burun tıkanıklığı gibi belirtileri tedavi eder. İlaç 2013 senesinde K0984 serisi için 2. derecede piyasadan çekilmiştir. Piyasadan çekilme gerekçesi blister ambalaj içinde siyah nokta şeklinde bir hatanın tespit edilmiş olmasıdır. Bu tür kararlar, theraflu forte neden yasaklandı konusuna ilgi uyandırabilir.

Theraflu Forte Yasaklandı mı
Theraflu Forte Yasaklandı mı

Theraflu Forte Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Theraflu forte semptomik tedavide etkili bir ilaçtır. Ateş, ağrı, burun kaşıntısı gibi alerjiye bağlı rahatsızlıklar, burun tıkanıklılığı ilaç sayesinde hafifler. Böylelikle hastalığın yol açtığı etkiler düzeltilerek hasta rahatlatılır.

Theraflu Forte Kaldırıldı mı?

Theraflu forte kaldırıldı mı konusunda araştırma yapmak isteyenler, bu ilacın uzun yıllardır soğuk algınlığında sıkça reçete edildiği bilgisine ulaşmaktadır. İlacın piyasadan kaldırıldığına yönelik geçerli bir bilgi bulunmamaktadır. Theraflu fortenin piyasadan kaldırılması konusu geçtiğimiz yıllarda bir serisine yönelik uygulama ile sınırlıdır.

Theraflu Bağımlılık Yapar mı?

Bağımlılık yapıcı maddeler, uyuşturucu kökenli etkin maddelerdir. Bu maddelerin kullanıldığı ilaçlar, denetime tabii olarak satılmaktadır. Ağrı kesici özelliği bulunan ilaçlar için theraflu bağımlılık yapar mı sorusuna yanıt aranabilir. Hastalar bu konuları doktorları ile konuşarak endişelerini paylaşabilirler. Bu ilaç bağımlılık yapıcı bir özellik göstermemektedir.

Theraflu Forte Uyku Yapar mı?

Theraflu forte yan etkileri arasında uyku yapma bulunmamaktadır. İlaç, uyuşukluğa neden olduğu için araç ve makine kullanımında dikkatli olunmalıdır. Ancak uyuklama hali ile ilgili bir yan etki raporlanmamıştır. Aksine uykusuzluk theraflu forte yaygın yan etkileri içindedir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.