Motilium Yasaklandı mı

12.02.2024
Motilium Yasaklandı mı

Motilium yasaklandı mı yazımızda motilium kusmayı engeller mi, motilium yerine ne kullanılabilir, motilium neden yasaklandı ve motilium açıldıktan sonra ne kadar kullanılır gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Dopamin antagonisti ilaçlar arasında domperidom etken maddesi oldukça sık kullanılmaktadır. Domperidon etken maddeli ilaçlardan bazılarının geçtiğimiz yıllarda ruhsatları durdurulmuştur.

Toplam 15 ilacın etken maddenin uygun dozda olmaması, ambalajın sağlık koşullarına uymaması gibi önemli gerekçelerle yasaklanması; bu etken maddeyi içeren ilaçlarla ilgili motilium yasaklandı mı şeklinde sorulara sebep olmuştur. Hastaların geçmişte yapılan uygulamalar nedeniyle motilium yasaklandı mı, motilium kullanılmıyor mu şeklinde sorular sormaları doğaldır. Hastalar bu nedenle endişe yaşayabilirler. Motilium kullanmak zararlı mı şu şeklinde soruların doğru kaynaklardan araştırılması gerekir.

Motilium Yasaklandı mı

Motilium, özellikle mide bulantısı ve kusmaya karşı iyileştirici rol oynayan bir ilaçtır. Ülkemizde güvenle kullanılır. Midede şişkinlik veya hazımsızlık durumlarında da etkilidir. Geçmişte ciddi ritim bozukluklarına sebebiyet verebileceği gerekçesiyle, motilium gibi domperidon etken maddeli ilaçların kara listeye alındığı olmuştur.

Yapılan araştırmalar sonucunda piyasadan toplatılan ilaçlarda sağlığa ve ilacın üretiminde istenen koşullara uygunsuzluklar saptanmıştır. Yasaklanan ya da toplatılan ilaçlar listelerinde motilium yer almamaktadır.

Motilium Neden Yasaklandı

Bu ilaç, antiemetiktir. Öncelikle tedavi amacı kusma ve bulantının önlenmesidir. 10 mg domperidon etken maddesi içeren film kaplı tabletler şeklinde satılmaktadır. Süspansiyon formu da vardır. İlacın pediatrik popülasyonda da kullanımı mevcuttur. Ancak 12 yaşın altında çocuklarda önerilmemektedir.

Midenin boşaltılmasını da iyileştirici rol oynayarak, midenin yemek borusuna doğru etkinliğini engeller. Mide hareketlerini hızlandırır. Dolayısıyla da bulantı ve kusmayı baskılamaktadır. Motilium neden yasak şeklinde bilgiler sebebiyle hastalar motilium neden yasaklandı endişesi yaşayabilirler. Bu ilaç doktorlar tarafından reçete edilen ve reçeteyle eczanelerden kolaylıkla temin edilebilen bir ilaçtır. Satışı durdurulmamış ve herhangi bir yasaklama uygulamasına maruz kalmamıştır.

Motilium Neden Yasaklandı
Motilium Neden Yasaklandı

Motilium Yerine Ne Kullanılabilir

Hastalar kendilerine reçete edilen ilaçlarla ilgili yaşadıkları birtakım endişeler nedeniyle ilaçların muadillerinin kullanmaya meyillidirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken; doktorun yazdığı ilacın yerine, doktora danışılmadan bir başka ilacın kullanılmaması gerektiğidir.

Motilium muadilleri; motix, motbir ve delox’tur. Bu sindirim sistemi ve motemolizma Hastalıklarında kullanılan domperidon etkin maddeli ilaçların etkin maddeleri dozaj olarak farklılık gösterebileceğinden; motilium yerine ne kullanılabilir sorusunu doktorunuza danışınız.

Motilium Açıldıktan Sonra Ne Kadar kullanılır

İlaçların süspansiyon formlarının açıldıktan sonra belirli bir kullanma süresi vardır. İlaçlarını kullanmayan talimatlarına dikkat edilmeli, son tüketim tarihleri gözden kaçırılmamalıdır. Motilium açıldıktan sonra ne kadar kullanılır sorusuna gelinecek olursa; süspansiyon açıldıktan sonra 3 ay içinde tüketilmelidir.

Motilium Kusmayı Engeller mi

Motilium mide ve bağırsak hareketlerini düzenlenerek hazmı kolaylaştırır. Midenin yemek barosuna doğru hareketlerini ve etkinliğini engeller. Dolayısıyla da motilium temelde bir bulantı ilacıdır. Bu ilaç kusmayı engelleyen özelliğiyle kanser hastalarında bulantı ve kusmayı önleyici olarak da sıklıkla reçete edilir. Bulantı şikayetinin semptomlarını azaltarak hastayı rahatlatmaktadır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.