Parasetamol Neden Yasaklandı

12.03.2024
Parasetamol Neden Yasaklandı

Parasetamol neden yasaklandı kullanıcı olan hastalar tarafından merak konusudur. Orta şiddetli ağrıların tedavisinde parasetamol sıklıkla reçete edilir. Parasetamol etkin maddesinin bilinçsiz biçimde kullanımına yönelik uyarılar, ilacın bazı ülkelerde internetten satışının yasaklanması yönünde haberler parasetamol neden yasaklandı sorusuna sebep olmuştur.

Parasetamol Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Parasetamol, dokulara hızlı biçimde yayılarak etki gösteren bir ağrı kesici ve ateş düşürücü etkin maddedir. Parasetamol içeren ilaçlar arasında en yaygın kullanılanlardan biri de parol’dur. Parasetamol kullanıldığı yerler; baş ağrısı, eklem iltihabının yol açtığı ağrılar, kas ağrılarıdır. Ayrıca kadınlarda adet sancılarının hafifletilmesinde de etkilidir. Burkulmaya bağlı gerçekleşem ağrı tedavisiyle, soğuk algınlığının ağrı ve ateş semptomlarında sıklıkla reçete edilir.

Parasetamol Yasaklandı mı

Parasetamol ağrı kesici yasaklandı mı? Bu etkin maddeli ilaçların yoğun kullanımı ve bilinçsiz tüketimine yönelik uyarılar ilacın yasaklanıp yasaklanmadığına yönelik merak uyandırmaktadır. Parasetamol, Çin ve Hindistan’ da üretilen bir maddedir. Fransa tarafından geçtiğimiz aylarda, yaşanan tedarik sıkıntısı nedeniyle parasetamol internetten satışı durdurulmuştur. Ayrıca etkin madde ihtiva eden şurupların çocuklarda ölüme yol açtığı şüphesi ile Gambiya’da parasetamol şurup yasaklanmıştır.

Gerekçe olarak koli basili ile etkin maddenin şurup kaynaklı toksitite sebep olduğu gösterilmiştir. Uzmanlar, etkin maddenin aşırı ve bilinçsiz kullanımının zararlarına değinmektedir. Uzun vadede böbrek hasarlarına sebep olacağına dikkat çekilmektedir. Ancak doktor denetiminde güvenle kullanılan bir etkin maddedir ve yasaklanması söz konusu değildir.

Parasetamol Neden Yasaklandı

Parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü, sakatlanmalara ya da soğuk algınlığı veya gribe bağlı semptomlarda çok sık reçete edilmektedir. Eczanelerden reçetesiz olarak da parol 2023 fiyatı 55.25 TL’den satılmaktadır. Parasetamol içeren ilaçlar arasında tylenol, excedrin, calpol da yer almaktadır. Bu ilaçlar reçeteyle temin edilebilen ve doktor kontrolünde olduğu sürece güvenle kullanılan tıbbi ürünlerdir. Parasetamol kesici neden yasaklandı konusunda, etkin maddeden piyasadan çekilme ya da üretiminin durdurulması yönünde bir karar bulunmamaktadır.

Parasetamol Yasaklandı mı
Parasetamol Yasaklandı mı

Parasetamol İçeren Ağrı Kesiciler Zararlı mı

İlaçların zararları konusunda hassasiyet bulunmaktadır. Hangi ilaç olursa olsun sağlık otoriteleri, ilaçların bilinçsiz tüketimiyle ilgili sıklıkla uyarı yapmaktadır. Ayrıca ilaç kullanma talimatlarında uyarılar ve yan etkiler bölümlerinde de ilacın istenmeyen etkileri hakkında bilgi verilmektedir. Parasetamol zararları arasında uzun vadeli bilinçsiz tüketimine yönelik böbrek hasarı yaratabileceğine dair uyarılar bulunmaktadır. Bununla birlikte şurupların çocuklarda bilinçsiz tüketimi kesinlikle önerilmemektedir.

Parasetamol Kan Sulandırır mı?

Bazı hastalıklar, kanda pıhtıya yol açarak sağlığı tehdit edebilmektedir. Bu durumlarda pıhtıönler olarak da bilinen kan sulandıran ilaçlarla damarlarda zararlı pıhtı oluşumunun önüne geçilir. Kan sulandıran ağrı kesici etkin madde asetilsalisilik’tir. Parol kan sulandırma özelliği bulunmamaktadır.

Parasetamol Uyuşturucu mu?

Uyuşturucu maddeler, uyarıcı ve bağımlılık yapıcı özelliğe sahip maddelerdir. Uyuşturucu içeren reçeteli ağrı kesicilerde etkin madde; morfin, fentanil, kodein, methafon olarak karşımıza çıkmaktadır. Parasetamol ise hafif ya da orta şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Parasetamol uyuşturucu değildir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.