Ranitab Yasaklandı mı

03.03.2024
Ranitab Yasaklandı mı

Ranitab yasaklandı mı yazımızda ranitab kullananların yorumları, ranitab piyasadan kalktı mı, ranitab hangi hastalığa iyi gelir ve ranitab neden yasaklandı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Ranitab Yasaklandı mı

Midedeki asit miktarını azaltmak için kullanılan ranitab yaygın bilinen bir tür mide ilacıdır. Duodenal ülser, post operatif ülser, selim gastrik ülser, reflü özofajiti, gastrik salgı ile asit üretiminin azaltılmaya çalışıldığı durumlar ve Zollinger Ellison Sendromu tedavisinde ranitab kullanımı tavsiye edilir. Berrak bir çözelti olan ilaç hafif karakteristik kokuya sahiptir.

Uygun görülen vakalar için bu ilacın tablet formu da mevcuttur. 6 ay ve 18 yaş arası ile yaşlılar dahil erişkinler için kullanımı farklıdır. Ancak geçtiğimiz yıllarda bakanlığın yaptığı açıklama ile birlikte ranitab yasaklandı mı sorusu gündeme gelmiş ve ilaç piyasadan toplatılmıştır.

Ranitab Kullananların Yorumları

Doğru ve düzenli olarak ranitab kullanan kişilerin genel olarak ilaçtan memnun kaldığı görülür. Ranitab kullananların yorumları olumlu yöndedir. İlaç ile hazımsızlık, mide yanması, reflü gibi sorunların kontrol altına alındığı belirtilir.

Bazı kullanıcılar ilaç bileşeni ve alerjik durum gibi sebeplerden dolayı çeşitli yan etkiler oluştuğunu ifade eder. Özellikle ishal, mide bulantısı, uyuşukluk ve baş ağrısı gibi durumlar görülebilir. Farklı kullanıcılara göre ise ilaç çeşitli ilaçlarla etkileşime girip daha yüksek etki etmektedir.

Ranitab Piyasadan Kalktı mı

Genellikle mide yaralarının tedavisi için kullanılan ilaç ile ilgili çeşitli açıklamalar mevcuttur. Ranitab piyasadan kaldırıldı mı diye bakıldığında piyasadan çekildiği görülür. Buna dair paylaşım Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu’nun listesinde yayınlanmıştır. İlacın piyasadan kaldırılma nedeni olarak ise kansorejen risk barındırdığı belirtilir. İlaç kaldırıldıktan sonra yerine muadil ilaçların kullanımına devam edilir. Ancak ilaç kullanımının doktor kontrolünde olması gerekir.

Ranitab Ne Zaman İçilir

Ranitab kullanım şekli kullanacak olan kişiye ve ilacın kullanım nedenine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Genellikle stres ülserasyonunun profilaksisi için tavsiye edilen doz 6 ile 8 saatte bir dozdur. Bu doz kg başına maksimum 50 mg olarak belirlenebilir. Ağır hastalarda doktor önerisi ile ek dozlar uygulanabilir.

Ranitab Hangi Hastalığa İyi Gelir

Mide ekşimesi, mide yanması, mide asidinin yemek borusundan ağza gelmesi gibi durumlarda ranitab kullanılır. Ranitab hangi hastalığa iyi gelir diye araştırıldığında aşırı mide asidi içeren vakaların tedavisinde etkili olduğu görülür. İlacın fayda edebilmesi için düzenli bir şekilde atlanmadan kullanılması gerekir. Tedavi boyunca alkol almaktan kaçınılmalıdır. Emzirme ve hamilelik döneminde olanlar aile hekimlerine sormadan ilacı kullanmamalıdır.

Ranitab Neden Yasaklandı

Sağlık Bakanlığı’nın acil kodu ile duyurduğu 15 ilaç listesinde ranitab ilacı da bulunur. Ranitab neden yasaklandı diye bakıldığında ilacın içeriğinin riskli olduğu görülür. Elinde bu ilaç olan kişilerin sağlık için kullanımı bırakmaları gerekir.

Etkin maddesi ranitidin olan ilaç hakkında yapılan çeşitli araştırmalar mevcuttur. Bu araştırmalardan elde edilen verilere göre kullanımı sıkıntılı sonuçlar doğuracaktır. İlacın kullanımı için gerekli olan şikayetleri yaşayanlara uzman hekimler tarafından muadil ilaç verilecektir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.