Genkort Reçetesiz Alınır mı

11.12.2023
Genkort Reçetesiz Alınır mı

Genkort reçetesiz alınır mı yazımızda genkort hangi hastalıkta kullanılır, genkort reçetesiz satılır mı, genkort reçetesiz satılır mı, genkort ödem yapar mı, genkort kullanıcı yorumları ve genkort neden piyasada yok gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Genkort Reçetesiz Alınır mı?

Genkort, böbrek üstü bezlerinin fazla büyümesi gibi durumlarda reçete edilen bir çeşit steroid hormonu türevinde bir ilaçtır. Genkort ilacı reçetesiz olarak satılmamaktadır. Beyaz reçete ile satılan bu ilacın içerisinde hormon bulunmaktadır. Bu ilaç, doktorunuzun size reçete etmesi durumu haricinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Aksi takdirde ciddi yan etkiler meydana getirebilmektedir. Bu ilacın içerisinde bulunan çeşitli hormonlar, böbrek üstü bezlerinin dengesiz çalışmasını tedavi etme etkinliği göstermektedir. Genkort ilacının tedavi alanı genellikle iltihap üzerine kuruludur. Çeşitli iltihapların tedavisi için reçete edilmektedir.

Genkort Hangi Hastalıkta Kullanılır?

Genkort ilacının kullanım alanı oldukça geniştir. Genellikle iltihap türlerinde kullanılan genkort ilacının etkin maddesi bir çeşit steroid hormonudur. Genkort, böbrek üstü bezlerinin aşırı büyümesinde, hiperkalsemi durumunda, çeşitli romatizma hastalıklarında, kas iltihabında, kalp iltihabında, göz ve göz çevresinde gerçekleşen bir çeşit iltihaplanmada, deri iltihabında, çeşitli akciğer hastalıkları ve solunum hastalıklarının tedavisinde kullanılabilmektedir.

Genkort ilacın aşırı dozda kullanımı ödem oluşumu gibi yan etkilere yol açabilmektedir. Ödem oluşumu gibi bir durumda ilacı kullanmayı bırakıp doktorunuza danışmalısınız. Bu konu hakkında aşağıdaki paragrafta detaylı bilgiler yer almaktadır.

Genkort Ödem Yapar mı?

Genkort ilacının doz aşımında ve çeşitli yan etkileri arasında ödem oluşumu görülebilmektedir. Genkort, doktorunuzun size belirttiği sıklıkta kullanılmalıdır. Aksi takdirde ciddi yan etkilere yol açabilmektedir. Ödem ise bunlardan yalnızca bir tanesidir. Genkorti aşırı dozda kullanıldığında vücutta tuz ve su tutulması durumu ile ödem oluşturabilmektedir. Bunun yanı sıra potasyum atımı da fazlalaşabilmektedir.

Ödem oluşumu gibi durumlarda ilacı kullanmayı bırakıp size en yakın acil kuruluşuna başvurmanız ve doktorunuza ilacın yapmış olduğu yan etkiyi belirtmeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlarda potasyum tedavisi gibi yöntemler ile ödem oluşumu tedavi edilebilmektedir.

Genkort Reçetesiz Satılır mı
Genkort Reçetesiz Satılır mı

Genkort Kullanıcı Yorumları

Genkort kullanan hastaların birçoğu böbrek üstü bezleri ile ilgili rahatsızlığı olan hastalar olmaktadır. Kullanan hastalar doktor kontrolü altında kullanmaktadır. Doktor kontrolü altında kullanılan bir genkort, olumlu yorumlar meydana getirmektedir. Aksi durumda ciddi yan etkiler oluşturabilmektedir. Genkort kullanıcı yorumları hakkında fazla bir bilgiye ulaşılamamaktadır.

Kullanan hastalar genellikle hidrokortizon takviyesi almak durumunda olan hastalar olmaktadır. Genkort kullanıcı yorumları arasında bu ilacın piyasada bulunamadığı yönünde yorumlar yer almaktadır. Bazı ilaçlar çeşitli sebeplerden ötürü toplatılabilmektedir. Ancak yerine aynı nitelikte bir benzer ilaçlar bulunabilmektedir.

Genkort Neden Piyasada Yok

Günümüzde bazı ilaçların çeşitli sebeplerle piyasadan kaldırıldığı dönemler olmuştu. Gündem haberlerinde yer alan bazı ilaçların toplatılması durumuyla beraber birçok ilacın bulunması oldukça zor hale gelmiştir. Kullanıcı yorumlarına göre günümüzde genkort kullanması gereken hastalar bu ilacı eczanelerden temin etmekte zorlanmaktadır. Ancak genkort yerine aynı nitelikte farklı ilaçlar kullanabilmektedirler. Genkort ilacının piyasada bulunması oldukça zor hale gelmiş bulunmaktadır. İlerleyen vakitlerde genkort ilacının piyasaya sürülüp sürülmeyeceği ise tam bir muammadır.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar
  1. Yahya dedi ki:

    Piyasada 30,luk genkort azda olsa mevcut.sgk neden bunu karşılamıyor.