Furacin Merhem Reçetesiz Alınır mı

04.12.2023
Furacin Merhem Reçetesiz Alınır mı

Furacin merhem reçetesiz alınır mı yazımızda furacin krem de kortizon var mı, furacin krem hamilelikte kullanılır mı ve furacin merhem reçetesiz satılır mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Furacin Merhem Reçetesiz Alınır mı

Furacin merhem operasyon sonrası cerrahi kesinin enfeksiyon kapmasını engelleme, sivilceler, derideki dermatoz hastalığı, yanık ve kesik gibi yaraların enfeksiyon kapması, dış kulak iltihabı (otitis) gibi durumlar için kullanılan bir ilaçtır.

Antiseptik ilaç grubunda yer alan ve kortizon içeren Furacin reçetesiz olarak eczanelerden satın alınabilir. Ancak bir hekime yazdırılarak satın alındığında ücretin bir kısmının sigorta tarafından karşılandığı unutulmamalıdır. Ayrıca enfeksiyon kapmış bir yara için veya ameliyat bölgesi için kullanmak isteyenler mutlaka öncesinde bir hekime muayene olmalıdır.

Furacin Krem De Kortizon Var mı

Furacin krem etken maddesi olarak her tüpte %0.2 oranında Nitrofurazon içermektedir. Krem içerisinde bulunan yardımcı maddeler Polietilen glikol 300, Polietilen glikol 4000 ve Polietilen glikol 1000 şeklindedir. Ayrıca içerisinde Kortizon da bulunmaktadır. Ancak cilde sürülen kortizonun ne kadar süre kullanıldığı önemli olmaksızın kilo ve ödeme neden olmayacağı bilinmeli ve bu konuda endişelenilmemelidir.

Furacin Merhem Kimler Kullanamaz

Furacin merhem bebekler, emziren anneler, hamileler, açık yarası olanlar; göz, burnun iç kısmı ve ağız boşluğu bölgeleri için kullanılamaz. Bunun yanı sıra eğer Furacin merhem kullandıktan sonra kaşınma, cilt döküntüsü, uygulama bölgesinde ödem ve şişlik, dermatit belirtileri, enfeksiyonun geçmesi beklenirken artması gibi belirtiler fark edilirse ilaca karşı bir duyarlılık söz konusu olabilir. Böyle bir durumda kremin kullanımı durdurulmalı ve derhal bir cildiye uzmanına muayene olunmalıdır.

Furacin Krem Hamilelikte Kullanılır mı

Furacin kremin hamilelik döneminde kullanımı doğru değildir. Gebelik kategorisinde C sınıfında yer alan bir ilaçtır. C sınıfında yer alan ilaçlar insan ve hayvan üzerinde denenmemiş ya da hayvanlarda riskli olduğu tespit edilmiş ve insanlar üzerinde bir çalışmanın yapılmadığı ilaçlardır. Bu durumda beklenen yarar ile zararın değerlendirilerek kullanımının daha yararlı olduğu durumlarda hamilelikte doktor önerisi ile kullanılabileceği; çok gerekmedikçe uzak durulması gereken ilaçlar kategorisinde yer aldığı belirtilmelidir. Benzer şekilde bebeklerde de Furacin krem kullanımı doğru değildir.

Doktor önerdiyse çocuklarda kullanılabilir. Ancak doktor önerisi yoksa eczaneden çocuklar için alınmamalıdır. Bunun yerine çocuğunuzu hekime muayeneye götürmelisiniz.

Furacin Merhem Uçuğa İyi Gelir mi

Furacin merhem kullanım alanları arasında uçuk yoktur. Uçuk şikayeti olan bireyler Vectavir krem kullanabilirler. Antibiyotik özelliği bulunan furacin bakteriyel enfeksiyonlar için kullanılan bir kremdir. Bu durumda Herpes Simpleks Virüsü kaynaklı ortaya çıkan uçuk için (viral hastalık grubuna girer) kullanımı hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Furacin Merhem Reçetesiz Satılır mı
Furacin Merhem Reçetesiz Satılır mı

Furacin Merhem Reçetesiz Satılır mı

Furacin merhem eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır. Bu ilacı kullanmak isteyen bireyler cilt üzerindeki bakterilerin gelişimini önlediği, cildin yüzeyini temizleme özelliği olduğu, mikrobiyal aknelerin oluşumunu engellediği, cilt enfeksiyonlarını tedavi ettiğini bilmelidir. Ancak açık yara, vajina içi, vücut açıklıklarının iç kısımları ve göz çevresinden uzak tutulmalıdır. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce bu bir krem de olsa bir uzman hekime danışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.