Azomax Reçetesiz Alınır mı

19.02.2024
Azomax Reçetesiz Alınır mı

Azomax reçetesiz alınır mı yazımızda azomax reçetesiz satılır mı, azomax ilacı hangi hastalıklarda kullanılır, azomax ne kadar su konur ve azomax 200 mg /5 ml bebeklerde kullanımı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Azomax Reçetesiz Alınır mı

Antibiyotik grubu ilaçlar arasında yer alan azomax bakteri ve diğer mikroorganizmalar nedeniyle ortaya çıkan hastalıkların tedavi edilmesini sağlar. Farklı enfeksiyonların tedavisinde etkili olan ilacın etken maddesi azitromisin dihidrat olarak ifade edilir.

Formülasyon, etken madde ve doz olarak Dünya Sağlık Örgütü standartlarına uygundur. Azomax reçetesiz alınır mı diye araştırıldığında antibiyotik grubundaki neredeyse tüm ilaçların reçetesiz alımının mümkün olmadığı görülür. Bunun nedeni ilaçların ağır içerikli olmasıdır.

Azomax Reçetesiz Satılır mı

Uygun görülen hastalara azomax kişisel olarak reçete edilir. Azomax reçetesiz satılır mı diye bakıldığında doğrudan alınamadığı görülür. İlacı kullanmadan önce kullanma talimatlarına göz atmak gerekir. İlacın etken maddelerinden herhangi birine alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır. Azomax ilacının nasıl kullanılacağı reçete edilme esnasında hastaya belirtilir. Doktorun tavsiye ettiği kullanım süresi ve miktarına eksiksiz olarak uyulmalıdır. Aksi halde hastada yan etki görülme olasılığı artacaktır.

Azomax İlacı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kısa sürede ciddi olumlu etkiler gösteren Azomax ilacı hangi hastalıklarda kullanılır diye merak edilir. Boğaz, göğüs ve burun enfeksiyonları, akut kulak enfeksiyonları, yumuşak doku ve deri enfeksiyonları, boğaz ağrısı tedavisinde penisilin alerjisi varlığı, streptococcus pyogenes’in yol açtığı bademcik iltihabı, chlamdia isimli organizmanın sebep olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıklar ilacın işe yaradığı durumlardır. Her birinde verimli sonuç alabilmek için ilacı uygun dozda ve şekilde kullanmak gerekir.

Azomax Reçetesiz Satılır mı
Azomax Reçetesiz Satılır mı

Azomax Hangi Grup Antibiyotik

Antibiyotik ilaçlar kendi içerisinde farklı türlere ayrılır. Azomax hangi grup antibiyotik diye bakıldığında makrolid isimli antibiyotik grubunda yer aldığı görülür. Meyve aroma kokulu toz şeklinde olan bu ilaç hafif sarımsı ve beyaz renktedir. Makrolid grubunda yer alan başka ilaçlar kullanan kişilerin azomax kullanmaları sakıncalı olacaktır. Böbrek sorunları, kalp hastalığı, yaşlı ve aşırı güçsüzlük hali, karaciğer hastalığı, çeşitli enfeksiyon hastalıkları, ishal sorunu, bakterilerin kana geçmesi gibi durumlar varsa ilacın kullanımına ekstra dikkat edilir.

Azomax Ne Kadar Su Konur?

Azomax yemeklerden önce ya da sonra tüketilebilir. Genellikle günlük tek doz halinde alınır. Azomax ne kadar su konur diye bakıldığında şişenin üzerinde yer alan ölçeğe su koyulması gerektiği görülecektir. Suyun kaynatılmış ve soğutulmuş olması gerekir. Paketin içindeki toz ile su iyice karıştırılır. Her kullanım öncesinde şişenin iyice çalkalanması gerekir. Süspansiyon ölçekli kaşık ile birlikte alınır. Sulandırma sonrasında her 5 ml ölçekte 200 mg azitromisin bulunur.

Azomax 200 mg/5 ml Bebeklerde Kullanımı

Ağır bir ilaç olduğundan dolayı azomax 200 mg/5 ml bebeklerde kullanımı son derece önemlidir. 5 ayın altındaki bebeklerde bu ilacın kullanılması tavsiye edilmez. Araç ve makine kullanımı, hamileler, emzirenler, çocuklar ve yaşlılar da dahil risk grubunda olanların ilacı kullanmadan önce durumlarını doktora bildirmeleri, doktor uygun gördüğü takdirde azomax kullanmaları gerekir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.