Gliserin Reçetesiz Alınır mı

20.10.2023
Gliserin Reçetesiz Alınır mı

Gliserin reçetesiz alınır mı yazımızda gliserin nereden temin edilir, gliserin kulak damlası kulağı açar mı ve gliserin reçetesiz satılır mı gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Cilt bakımında organik ürünlere ilgi giderek artmaktadır. Cilt bakımında organik bileşenler denildiğinde ilk akla gelen gelenlerden biri de gliserin olmaktadır. Cilt bakımının yanı sıra saç derisi rahatsızlıkları, egzema ve sedef gibi hastalıklarda da kullanılan, çok yönlü biçimlerde bulunan ve farklı kullanım alanları olan gliserin reçetesiz alınır mı? En çok araştırılan sorulardan birinin yanıtına geçmeden önce gliserin nedir gliserin ne için kullanılır konularına bakılabilir.

Gliserin Reçetesiz Alınır mı?

Gliserin renksiz ve kokusuz, sıvı bir organik bileşimdir. Birleşiminde karbon atomlarının yanı sıra oksijen ve hidrojen atomları da içerir. Gliserol olarak da bilinen bu madde, bitkisel ve hayvansal yağlardan elde edilmektedir. Kullanımı çok eski zamanlara dayanan gliserin, cilt bakımının yanı sıra çeşitli hastalıkların tedavisinde doktorlar tarafından hastalarına önerilen bir üründür.

Gliserin çok çeşitli markalar tarafından üretilmektedir. Farklı platformlarda satışı yapılmaktadır. Çevrimiçi satış kanalları üzerinden de temini mümkündür. Dolayısıyla gliserin reçetesiz satılır mı sorusunun yanıtı; evettir. Ürün eczanelerden de rahatlıkla temin edilebilir. Bu tür ürünlerin rastgele yerlerden ziyade eczanelerden alınması sağlık açısından da önerilmektedir.

Gliserin Nereden Temin Edilir?

Gliserin kozmetik alışveriş merkezlerinden, online alışveriş platformlarından ya da eczanelerden temin edilebilmektedir. Eczanelerden alınması sağlık açısından her zaman tavsiye edilmektedir. Ürünün damla, rektal kullanıma uygun kansuk gibi formları doktorlar tarafından çeşitli hastalıklar için reçete edilse de genel olarak reçetesiz satın alınan bir sıvıdır. Gliserin fiyatları satış platformlarında oldukça farklılık gösterir. Ortalama fiyatlar 90-300 arasında değişmektedir. Bazı ithal marka ürünlerinde fiyatlar 400 TL’den başlamaktadır.

Gliserin Kulak Damlası Kulağı Açar mı?

Gliserin kulak damlası ne için kullanılır sorusunun cevabına bakıldığında; bu damlanın orta kulak iltihabının yol açtığı ağrı, tıkanıklık veya şişkinliğin azaltılmasında kullanıldığı görülecektir. Kulak kiri nedeniyle oluşan tıkanıklıkların giderilmesinde de doktorlar hastalarına gliserin reçete edebilirler. Doktorların talimatı doğrultusunda güvenli biçimde damlatıldığında gliserin kulağı tıkayan etkenlerle savaşarak kulağı açmaktadır. Bazı durumlarda kulak kirinin yoğunlaştığı vakalar için kulağın yıkanması öncesinde kirin azaltılması amacıyla da doktor tarafından reçete edilebilir.

Gliserin Reçetesiz Satılır mı
Gliserin Reçetesiz Satılır mı

Gliserin Damla Nerelerde Kullanılır?

Gliserin damla dış kulağı tıkayan etkenlerin azaltılması ve kulağın kirlerden temizlenmesi için kullanılmaktadır. Kulak dıştan temizlenmeye ihtiyacı olmayan bir organdır. Ancak dış kulak yollarının özellikle kir nedeniyle kapanması, kulakta ağrıya ve duyma güçlüğüne sebep olabilmektedir. Bu durumda doktor tarafından kulak kirinin temizlenmesi amacıyla gliserin kulak damlası reçete edilebilir.

Gliserin Kulak Damlası Kaç Yaşında Kullanılır?

Gliserin kulak damlası bebek ya da çocuklar gibi pediatri gruplarda kullanılabilmektedir. Fakat özellikle bebek ve çocuklar üzerinde, tüm ilaçlarda olduğu gibi gliserinde de doktor denetimi oldukça önemlidir. Doktorlar tarafından reçete edilmediği sürece bebeklerde ve çocuklarda kulak temizliği için gliserin kullanılmamalıdır.

Gliserin Kulak Damlası Kulağı Açar mı

Gliserin tüm yaş gruplarında kullanımı mümkün doğal bir üründür. Bebeklerin kulaklarının hassas olması nedeniyle dış kulak yollarında rahatsızlığa sebep olan kirlerin gliserin ile tedavisi gerekebilir. Bebeklerde gliserin damla kullanılabilmektedir. Fakat doktor kontrolü ve denetimi olmadan damlanın kullanılması önerilmemektedir. Yenidoğanlarda ise kulağın temizlenmesi için gliserin gibi uygulamalar gerekli görülmemektedir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.