Concerta Polisliğe Engel mi

14.01.2024
Concerta Polisliğe Engel mi

Concerta polisliğe engel mi yazımızda concerta nedir ne için kullanılır ve concerta askerliğe engel mi gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Concerta Nedir Ne İçin Kullanılır

Concerta reçeteli ilaçlar arasındadır ve DEBH (Dikkat Eksikliği – Hiperaktivite Bozukluğu) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Çocuklarda 6-17 ve adolerasyon (ergenlik) döneminde, 18-65 yaş aralığı yetişkinlerde kullanılabilmektedir. Concerta, beyindeki pasif olan bölgeleri canlandırmaya, konsantrasyonu arttırmaya ve geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

Bu ilaçlar reçeteli olup psikiyatristler tarafından genelde eğitsel ve sosyal terapi programlarını geliştirmek için kullanılmaktadır. Concerta içeriği gereği çok ağır ve yan etkileri fazla olan bir ilaç olmakla beraber, kullanacak hastaları özenle seçmekte olan bir psikiyatrist ilaçtır. Örneğin metabolizmanın çok hızlı çalışıyor olması, tiroid bezi ile ilgili problemler yaşanıyor olması, açlık hissetmeme gibi sorunların olması durumunda ilaçların kullanılması kesinlikle sakıncalı olmaktadır.

Üstelik sadece fiziki değil psikolojik açıdan da sakıncaları vardır. Örneğin; kişinin kendini öldürme isteğinin olması, şiddetli depresyon hâlinde bulunması, umutsuz hissetmesi gibi durumlarda yine doktorlar bu ilacı yazmayı tercih etmezler.

Concerta Polisliğe Engel mi

Concerta kullanmak polis adayı olmaya engel midir? sorusunun cevabı evet engeldir. Ancak bunun sebebinin Concerta ilacı ile ilgisi yoktur. EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü)’nin belirtmiş olduğu katılım şartlarına göre polis olmak isteyen adayların sadece fiziki açıdan değil, psikolojik açıdan da tam olması gerekmektedir.

Yani değil şu an, geçmişinizde de psikolojik açıdan ilaç kullanmıyor olmanız gerekmektedir. Ancak bununla beraber EGM şöyle bir istisna belirtiyor ki; son iki yıl içerisinde herhangi bir psikiyatrik ilaç kullanımı veya herhangi bir tedavi süreci olmadığı müddetçe başvuran kişiler polis adayı ve asker adayı olabileceklerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.