Guatr İlacı Reçetesiz Alınır mı

19.10.2023
Guatr İlacı Reçetesiz Alınır mı

Guatr ilacı reçetesiz alınır mı yazımızda guatr ilacı alınmazsa ne olur, guatr ilacını hangi doktor yazar ve guatr ilaç tedavisi ile geçer mi gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Tiroid bezinin anormal büyümesiyle oluşan guatr, boyun bölgesinde şişlikler olarak kendini gösterir. Boyun bölgesinde şişmenin yanı sıra iştah kaybı ve ani zayıflamaya da yol açan guatr hastalığının tedavi edilmesi gerekir.

Guatr tedavisinde kullanılan ilaçlar hastalığın seyrine ve hormonal duruma göre belirlenir. Hastada hormon eksikliği durumunda hormon ilaçları kullanılırken, hormon fazlalığında tiroid hormonunu dengeleyici ilaçlar yazılır.

Guatr İlacı Reçetesiz Alınır mı

Guatr hastalığında ilaç tedavisi fonksiyon bozukluğunun düzeltilmesinde etkilidir. Guatr bezinin küçülmesinde etkili olmamaktadır. Guatr oluşumunun fazla hormon üretimine bağlı olduğu durumda troid hormon üretiminin durdurulması gerekir. Antitroid ilaçlar bu durumda kullanılır. Guatr hastalığı bazen yeterli hormon üretilememesinden de oluşabilir. Bu durumda kullanılacak ilaç hormon eksikliğini düzenleyecek niteliktedir.

Antitroid ilaçların çok dikkatli ve denetimli kullanımı şarttır. Doz aşımları ciddi komplikasyonlar oluşturabilmektedir. Bu durumda guatr ilaçları reçetesiz alınır mı sorusunun cevabı; antitroidler reçetesiz alınamamaktadır. Troid hormon ilaçları normal reçeteyle yazılan ve reçetesiz alınabilen bir ilaçtır. Ancak kesinlikle doktor yazmamışsa kullanılmamalıdır.

Guatr İlacı Alınmazsa Ne Olur

Guatr hastalığının tedavisi, hastanın hayati fonksiyonları için şarttır. Guatr tedavi edilmezse ne olur sorusu sorulabilir. Hastalığın troidin aşırı salgılandığı durumlara bağlı gelişmesi, kalp yetmezliğine sebep olabileceği gibi şok ölüm gibi son derece önemli komplikasyonlara da yol açabilmektedir. Bu nedenle antitroid nitelikli guatr ilaçlarının alınmaması ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır. Troid hormon ilaçlarının kullanılmaması da troid eksikliğinin devam etmesi anlamına gelir. Bu durumda yüksek kolestrolün sebep olacağı kalp ve damar tıkanıklıkları kalp krizi ya da inmeye neden olabilir.

Guatr İlacı Reçetesiz Satılır mı
Guatr İlacı Reçetesiz Satılır mı

Guatr İlacını Hangi Doktor Yazar

Guatr hastalığının teşhis ve tedavi edildiği branş iç hastalıkları yani dahiliyedir. Guatr ilacı iç hastalıkları uzmanı tarafından yazılmaktadır. Dahiliye uzmanları hastayı muayene ettikten sonra çeşitli tetkikler isteyecektir. Troid testleri ve tiroid ultrasonografisi sonuçlarına göre tanı konularak, tedaviye başlanır. Troid bezinin 1 cm’i geçen modüllerinde dahiliye uzmanları iğne biyopsi istemektedir. Bu tür durumlarda nodül şüpheli olduğundan hücresel özellikleri incelenir.

Guatr Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi troid hastalıklarının tedavisinde kullanılan haplar da yan etkiye sebep olabilir. Bu yan etkiler, ilacın ilk kullanıldığı zamanlarda özellikle ortaya çıkabilir. Guatr hapının yan etkileri şunlar olabilmektedir;

  • Uykuya dalmada güçlük, uykusuzluk,
  • Sinirlilik hali,
  • Ayaklarda kramp,
  • Ellerde titreme,
  • Göğüs ağrısı veya nefes darlığı.

Guatr ilacı yan etkileri konusunda doktora danışılmalıdır. İlacın sebep olduğu farklı durumlar konusunda doktor bilgilendirilmelidir.

Guatr İlaç Tedavisi İle Geçer mi

Guatr uzun vadede sebep olacağı komplikasyonlar ve sağlık sorunları nedeniyle tanıyı takip eden süreçte mutlaka tedavi edilmelidir. Guatr tedavisinde ilaçlar etkili olmaktadır. Ancak bu ilaçlar eğer varsa ses kısıklığı, yutma güçlüğü gibi etkileri düzeltemeyeceğinden bu durumlarda ameliyat gerekebilir. Hastalığın aşırı troid salgısına bağlı olduğu bazı vakalarda düzelme olmayabilir. İlaçlar kesildiğinde guatr hastalığının tekrar nüksettiği vakalarda da ameliyat şart olabilmektedir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.