Eczanede Lavman Reçetesiz Alınır mı

18.10.2023
Eczanede Lavman Reçetesiz Alınır mı

Hayat düz bir çizgi değildir. Dönem dönem hiç umulmayan hiç beklenmeyen kimi sorunlar yaşanabilir. Bu tür durumlarda da ilaçlar ve diğer tedavi edici uygulamalar vardır. Bunlar içinde ameliyat sonrası dönemlerde ve kabızlık yaşayan kişilerde bağırsağı rahatlatmak ve düzgün çalışmasını sağlamak için lavman kullanılır. Böylesi bir ürüne gereksinim duyanlarında merak ettiği birçok soru vardır. Bunlar içinde eczanede lavman reçetesiz alınır mı biçimindedir. Biz de bu yazıda hem bu soru hem de diğer benzer soruların yanıtını vereceğiz.

Eczanede Lavman Olur mu?

Adım adım giderek öncelikli olarak eczanede lavman olur mu sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o konuda şöyle bir açıklama yapılabilir. Evet eczanelerde lavman bulunmaktadır. Lavman satışı noktasında herhangi bir kısıtlama olmadığı için elektronik alışveriş sitelerinde de lavman satışa sunulan ürünler arasındadır. İlaç olmamasına rağmen tıbbi bir ürün olduğu için eczanelerde satılması son derece olağan olan bir durumdur.

Eczanede Lavman Reçetesiz Alınır mı

Şimdi de bir diğer merak edilen olgu olan eczanede lavman reçetesiz alınır mı yoksa mutlaka reçeteli olması mı gereklidir sorusunun yanıtını verelim. Mevcut yasal mevzuatlara göre eczanede lavman hem reçetesiz hem de reçeteli olarak satın alınabilir. Sonuç olarak reçetesiz olarak da satışa sunulan bir üründür. Bu noktada herhangi bir kısıtlama mevcut değildir.

Eczanede Satılan Lavman Fiyatı

Eczanede satılan lavman fiyatı için baştan net bir rakam verilebilmesi mümkün değildir. Ürünün markasına, kullanılan malzemesine, gramajı modeline gibi parametrelere göre nihai rakam değişir. Eğer ithal bir lavman ise o zaman dövizde yaşanan rakamlar da sonuç rakamı üzerinde belirleyici olan ana unsurlar arasında yer alır. Ortalama olarak kaliteli bir lavman satış rakamı ülkemizde hangi eczanede olursa olsun bugün için 25 Türk Lirası ile 100 Türk Lirası değer aralığında seyretmektedir. 2024 senesi içinde bu rakamın güncellenmesi beklenmektedir.

Eczanede Satılan Lavman Markaları

Başlıca eczanede satılan lavman markaları şunlardır:

  • Sabalaks lavman 10 gr
  • Libalaks lavman 10 gr
  • Mikrolax lavman 30 gram
  • Kansılak lavman 10 gram
  • E.S. Enema
  • K.R Enema
  • B.T. Enema olan ürünlerdir.

Giderek eczanelerde satılan lavman markaları da çeşitlenerek artar durumdadır. Ayrıca bir de modern tarzda olan lavmanlar vardır.

Eczanede Lavman Reçetesiz Satılır mı
Eczanede Lavman Reçetesiz Satılır mı

Eczanede Lavman Reçetesiz Satılır mı

Son olarak eczanede lavman reçetesiz satılır mı sorusunun yanıtını da vermek gerekir ise bu konuda verilebilecek olan yanıt aslında yukarıda verilen yanıtlardan net bir biçimde anlaşılmaktadır. Evet eczanelerde markası modeli ne olursa olsun lavman adı verilen ürün reçetesiz olarak eczaneler tarafından satışa sunulur. Gereksinim duyan herkes bu ürünü ücreti karşılığında alabilir. Eğer reçete edilir ise o zaman SGK kapsamına gireceği için ücret ödenmesine gerek kalmaz ve parasız olarak satın alınarak ilgili hastada kullanılabilir.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.