Risperdal Reçetesiz Alınır mı

10.08.2023
Risperdal Reçetesiz Alınır mı

Otizm, yaygın bir gelişim bozukluğudur. Uyaranlara karşı aşırı farkındalık hali olarak tanımlanır. Ses, ışık gibi uyaranlara yüksek farkındalık otizm teşhisi olan çocuklarda öfke nöbetleri, kendine zarar verme davranışı, huzursuzluk, agresif davranışlar olarak gözlenebilir. Bu tür davranış sorunlarında ilaç kullanımı ile sorunun denetime alınması çocuk ve aileyi rahatlatır. Risperdal, antipisikotik olarak otizmde de kullanılan ilaçlar arasındadır. Risperdal reçetesiz alınır mı konusu aileler tarafından sağlık çalışanlarına sorulabilir.

Risperdal Yeşil Reçete mi

Risperdal etkin maddesi Risperidon, atipik bir antipsikotik maddedir. Antipisikotikler, şizofreni ve bipolar bozukluk tedavisinde sık reçete edilir. Risperdal kullanıldığı yerler; erken dönem psikozlar, şizofrenin akut alevlenmeleri, bipolar hastalarda kendini aşırı beğenme, uyumama, konuşma güçlüğü gibi manik semptomların tedavisi, yıkıcı davranış bozukluğu ve otizm şeklindedir.

Risperdal yeşil reçete mi konusuna bakılacak olursa öncelikle yeşil reçete nedir? Yeşil reçeteli ilaçlar bağımlılık riski bulunan ilaçlardır. Ayrıca bu ilaçların kötüye kullanım potansiyelleri dikkate alınarak yeşil reçeteyle satışları denetim altına alınmıştır. Risperdal bağımlılık potansiyeli ve kötüye kullanım riski açısından değerlendirildiğinde yeşil reçeteye tabii bir ilaçtır. Reçetesiz biçimde alınması, satılması ya da pazarlanması kesinlikle yasaktır.

Risperdal Reçetesiz Alınır mı

Risperdal ruh ve sinir hastalıkları uzmanları ile çocuk ve ergen psikiyatristlerinin reçete ettiği bir ilaçtır. İlaç, yeşil reçete kapsamındadır. Şizofreni ve bipolar bozukluğun yanı sıra otizm bozukluğunda davranış sorunları ve semptomlarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca yıkıcı davranış bozukluklarında da hastanın davranışlarını kontrol altına almak için reçete edilebilmektedir.

İlacın satışı, etkin maddesi bağımlılık riski ve kötüye kullanım açısından değerlendirilerek Sağlık Bakanlığı tarafından denetim altına alınmıştır. Risperdal reçetesiz alınır mı şeklinde sorulacak sorunun yanıtı hayır olacaktır. Bu ilaç yeşil reçeteyle, denetimli biçimde, eczanelerde satılmaktadır.

Risperdal Neden Yasaklandı

Risperdal neden yasaklandı gibi konuların kaynağı iyi araştırılmalıdır. Bu tür yorumlar ve yanlış bilgilendirmeler hastalar için hayati önem taşıyabilir. Yeşil reçeteyle satışı denetimli biçimde yapılan ve dünya genelinde güvenle kullanılan bir ilaçtır. İlacın etken maddesinin bağımlılık ve kötüye kullanım riski taşıması nedeniyle denetimli satılması, ilacın yasaklandığı ya da zararlı olduğu anlamına gelmemektedir. Doktor denetiminde, önerilen dozlarda kullanımı sağlık açısından önemlidir.

Risperdal neden yasaklandı şeklinde endişeler doktorlarla paylaşılarak doğru bilgi alınabilir. Bu ilaç yasaklanmış ya da herhangi bir şekilde piyasadan çekilmiş ilaçlar arasında yer almamaktadır. Eczanelerde reçete kapsamında satışı yapılmaktadır.

4 Yaşındaki Oğluma Risperdal Kullananlar

İlacın çocuk popülasyonda kullanımı çoğunlukla otizmle ilgilidir. Otizm bozukluğunun çocuklarda sebep olduğu öfkeli ve agresif davranışlar, huzursuzluk hali gibi semptomlar ilaçla kontrol altına alınabilir. Otistik bozukluk tanısı olan çocuklarda risperdal kullanımında 20 kilogramın altında ve 20 kilogramın üzerinde farklı doz planlaması yapılır.

İlacın bipolar mani ve şizofren hastalıklarında 18 yaş altında kullanımı önerilmemektedir. İlaç yıkıcı davranışların kontrol altına alınması için 5-18 yaş arasında çocuk ve adolesanlarda önerilebilir. 4 yaşındaki oğluma risperdal kullanıyorum, diyenler ilacı otizm bozukluğunun semptomlarının tedavisi için kullanmaktadır.

Risperdal Reçetesiz Satılır mı
Risperdal Reçetesiz Satılır mı

Risperdal Reçetesiz Satılır mı

Risperdal ilacının reçetesiz satışı yoktur. Bunun sebebi ilacın bağımlılık ve kötüye kullanım potansiyeli nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından yeşil reçete kapsamına alınmış olmasıdır. Bu ilacın tedavi ettiği hastalıklar bipolar-mani, şizofren, yıkıcı davranışlar, otizm bozukluğu gibi son derece ciddi rahatsızlıklar olup ilacın doktor denetimi olmadan kullanımı son derece risklidir. Toplum sağlığı açısından bu tür riskleri barındıran ilaçların reçetesiz satışları yasaktır.

Mutlaka inceleyin:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.