Hormon İlaçları Reçetesiz Alınır mı

10.12.2023
Hormon İlaçları Reçetesiz Alınır mı

Hormon ilaçları reçetesiz alınır mı yazımızda kadın hormon ilaçları ne işe yarar, hormon ilaçları reçetesiz satılır mı, hormon ilaçları kaç yıl kullanılır ve menopozda kullanılan hormon ilaçları isimleri gibi sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Kadın Hormon İlaçları Ne İşe Yarar?

Farklı amaçlar ile kullanılan hormon ilaçları kadınlarda günlük yaşamı daha rahat hale getirir. Kadın hormon ilaçları ne işe yarar diye bakıldığında bu ilaçların menopoz etkilerini azalttığı ve doğum kontrolünü sağladığı görülür. Özellikle menopoz ile birlikte ortaya çıkan psikolojik sıkıntılar, idrar yolları hastalıkları, vajinal kuruluk, uyku bozuklukları ve sıcak basmaları gibi durumlara engel olur.

İlaçların ne kadar kullanılması gerektiği kişiden kişiye değişir. Genellikle kadın hormon ilaçlarının kilo aldırıcı etkisinin bulunduğu söylenir. Ancak yapılan araştırmalara göre bu durumla ilgili net bir sonuç yoktur.

Hormon İlaçları Reçetesiz Alınır mı

Suistimal edilmesini önlemek amacıyla bazı ilaçların reçetesiz olarak satışı yasaklanmıştır. Hormon ilaçları reçetesiz alınır mı diye araştırıldığında bu ilaçların da reçete ile alınması gerektiği görülür. Büyüme hormonu içerikli olan preparatlar eczanelerden reçetesiz olarak satın alınamaz. Bu konu ile ilgili olarak 23 Kasım 2012 tarihinde Türk Eczacılar Birliği’nin yazısı mevcuttur. Genel kullanım oranı fazla olduğundan dolayı hormon ilaçlarının doktor tarafından verilmesi her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Hormon İlaçları Kaç Yıl Kullanılır?

İlaçların ne amaçla kullanıldığı genel kullanım süresini etkiler. Hormon ilaçları kaç yıl kullanılır diye merak edildiğinde kısa süreli olan menopoz semptomlarını önlemek amacıyla yaklaşık 2- 3 yıl süre ile kullanıldığı görülür. Bu tür ilaçlar menopozun belirtilerini en aza indirir. Ancak ilaç bırakıldığında kemik erimesi ve kardiyovasküler hastalık riskleri devam edecektir. İlacın kullanım süresi dolduğunda doğrudan kesilmez. Aşamalı olarak dozun azaltılması daha sağlıklı olacaktır. Aksi halde çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilir.

Hormon İlaçları Reçetesiz Satılır mı
Hormon İlaçları Reçetesiz Satılır mı

Menopozda Kullanılan Hormon İlaçları İsimleri

Doğal menopoza giren kadınlarda çeşitli ilaçlar kullanılarak şikayetlerin minimum düzeye inmesi hedeflenir. İlacın türüne menopozun hangi aşamasında olunduğuna göre karar verilir. Menopozda kullanılan hormon ilaçları isimleri oldukça fazladır. En çok tercih edilen ve ağızdan alınan ilaçlar arasında anjeliq, activelle ve trisequens gibi ilaçlar yer alır. Özellikle trisequens geçiş döneminde oldukça etkilidir. Diğer ilaçlar ise post menopoz dönemi için uygun olacaktır. Hormon değerleri düşük olan kadınlarda farklı ilaçlar tercih edilebilir. Hangi ilaç türünün kullanılacağına doktor karar vermelidir.

Hormon Bozukluğu Nelere Yol Açar?

Hormon düzeyinde dengesizliklerin olması farklı sağlık problemlerine sebep olur. Hormon bozukluğu nelere yol açar sorusuna cevap arandığında kişinin hem beden hem de ruh sağlığını bozduğu görülür. Yaygın görülen belirtiler arasında ergenlik döneminin gerçekleşmemesi, vücudun aşırı tüylenmesi, kısırlık, adet döngüsünün oluşmaması, uyku düzeninin oturmaması gibi durumlar görülür.

Bunlara ek olarak saç dökülmesi, vajinal kuruluk, göğüste, sırtta ve yüzde sivilce, düzensiz adet dönemleri, sıcak basması, aşırı kıllanma gibi belirtiler de görülür. Bu tür belirtiler olduğunda hormon bozukluğunun teşhisi için doktora başvurulur. Doğru teşhis koyabilmek adına hastaya çeşitli kan testleri yapılır.

Benzer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.